Министарство тврди да би, уколико се не реши ситуација са заштитом словачког ваздушног простора, до 2027. земља изгубила преостале способности да га заштити
Словачка ће од Израела купити шест мобилних ПВО система за више од 554 милиона евра.
Министарство одбране требало би да потпише међувладин споразум са израелском страном до краја октобра.
. То произилази из материјала који је Влада одобрила у среду.
„У годинама 2023 – 2024. Министарство одбране Републике Словачке интензивно је преговарало са представницима Министарства одбране Државе Израел о набавци мобилних система ПВО (САМ-М). Резултат ових преговора је био чињеница да су понуде за системе САМ-М из државе Израел економске, најповољније са техничког и временског становишта“, наводи се у материјалу Министарства одбране.
Министарство тврди да би, уколико се не реши ситуација са заштитом словачког ваздушног простора, до 2027. земља изгубила преостале способности да га заштити.
Ракете би требало да се производе у Словачкој
Министар одбране Роберт Калињак је после седнице Владе обавестио да ће испоруке противваздушног система почети крајем 2025. године, што значи да би Словачка већ почетком 2026. године могла имати прве противваздушне одбрамбене системе у пуној употреби.
Калињак је даље обавестио да постоји прелиминарни договор да се ракете за овај систем производе у Словачкој, које су уједно и највећа ставка у систему.
„У овом тренутку можемо да констатујемо да заједно са Министарством одбране Израела преговарамо само са једном компанијом, а након овог одобрења наставићемо преговоре о израелском систему Барак, који би требало да представља шест батерија, које би требало да покривају све основне стратешке, али и цивилне циљеве у оквиру ПВО Републике Словачке“, рекао је министар и додао да су ови системи ефикасни и против балистичких пројектила.
Технологија на крају свог животног века
Министарство одбране је даље прецизирало да се основни оквир набавке састоји од низа система, основног пакета ракете, пакета интегрисане логистичке подршке укључујући обуку оператера, техничара и инструктора, документације, симулатора, специјалних алата и контроле и мерна опрема, резервни делови и гарантни сервис на период од две године, учешће домаће индустрије, главног НАТО интегратора, мобилности, транспорта и других уговорних аранжмана.Како пише у достављеном материјалу из Министарства одбране, Оружане снаге Словачке тренутно имају у наоружању противваздушни ракетни комплет 2К12 КУБ уведен у периоду од 1978. до 1983. године у области копнених средстава средњег века. -системи противваздушне одбране (МРСАМ-М) је, међутим, већ на крају свог радног века и дотрајао је, а исто важи и за борбена и техничка средства противваздушног ракетног комплекса.
Према речима Министарства одбране, технологија је морално и технички застарела, па самим тим и недовољна да испуни задатке који се односе на актуелне претње.
„Једна батерија није способна да истовремено делује на два или више циљева. Није могуће обезбедити испоруку резервних делова из Руске Федерације. Ремонтни капацитети на територији Републике Словачке немају стручно особље за обављање виших врста ремонта и специјалних надградњи“, објаснило је министарство и додало да су и противваздушне ракете 3М9М3Е на крају свог радног века. која је већ четири пута премашена.
Према подацима Министарства одбране, највећи ризик у случају даљег продужења њиховог техничког века представља хемијска стабилност њихових пиротехничких компоненти.
Како је даље прецизирало Министарство, радари за контролу и навођење нису опремљени компатибилним системом за идентификацију ваздушних циљева, па се стога не може искључити опасност по сопствено ваздухопловство или цивилне објекте.