Raspoređivanje ovog sistema je razbesnelo Peking
Sjedinjene Američke Države uklonile su raketni sistem srednjeg dometa “Tajfun” sa filipina koji je pre dva meseca isporučen u tu zemlju posle tenzija sa Kinom oko raspoređivnja.
SAD su raketni sistem Tajfun rasporedile na Filipine pod izgovorom vojnih vežbi usled napetosti i incidenata ma morskoj granici između filipinske mornarice i obalske straže.
Portparol filipinske vojske pukovnik Lui Dema-ala izjavio je tada: „Prema planu… biće isporučen iz zemlje u septembru ili čak ranije“.
Sistem može lansirati Standardnu raketu 6 (SM-6) i raketu Tomahavk Land Attack. Tomahavk ima domet od 1.000 milja (1.600 km). Dok je tačan domet SM-6 klasifikovan, procene se kreću do 290 milja (250 nautičkih milja) za trenutni model.
Koristeći mešavinu tomahavka i SM-6, vojska ima za cilj da obezbedi fleksibilnu sposobnost udara srednjeg dometa sa podzvučnim i nadzvučnim projektilima za gađanje različitih ciljeva.
Raspoređivanje ovog sistema je razbesnelo Peking.
Kineski ministar odbrane Dong Džun upozorio je u junu na „ograničenje“ i uzdržanosti Pekinga u pogledu Južnog kineskog mora i raspoređivanja raketa u azijsko-pacifičkom regionu.
Dong je naveo da razmeštanje „balističkih projektila srednjeg dometa“ „teško šteti regionalnoj bezbednosti i stabilnosti“.
Raketni sistem Tajfun je univerzalni borbeni modul koji može iz svojih lansera da ispaljuje PRO rakete Standard SM-6 i krstareće rakete Tomahawk G (Ground) koje služe za gađanje kopnenih ciljeva, a mogu osim konvencionalne da imaju i nukelarnu bojevu glavu.
Rakete Standard SM-6 služiće kao kopneni presretači balističkih raketa, a na vežbama koje će se održati na Filipinima služiće za presretanje kvazibalističkih projektila.
Već postoje planovi da ovaj raketni sitem bue trajno postavljen na Filipinima sa čime bi ovi napadni i raketni presretač bio trajno instaliran u kineskom dvorištu kako bi se Peking pokušao da odvrati od ekspanzije u Južnokineskom moru.
-Despite #China’s best efforts #USA kept itself away from #MiddleEast quagmire
— Insightful Geopolitics (@InsightGL) April 18, 2024
-Now US has deployed Mid-Range Capability (MRC) Typhon Weapon System on northern #Philippine island of Luzon
-SM 6 range 240km & Tomahawk Land Attack Missile-2500km
-Beijing is within reach from PH pic.twitter.com/R3IF7dRDG3
Inače SAD su najavile da će nekoliko ovih raketnih sistema biti raspoređeno po svetu, ali ne i lokacije. Filipini su za sada prva država za koju je obelodanjeno raspoređivanj ovog sistema.
Proizvođač ovog sistema je kompanija Lockheed Martin.
Raketna baterija sistema Tajfun sastoji se od:
- Četiri lansera raketa koji se nalaze na prikolici koju vuče teško vozilo M9834 A4. Na svakom vertikalnom lanseru koji su postavljeni pod uglom od 90 stepeni nalaze se po četiri kontejnera. Ukupno 16 lansirnih kontejnera sa po četiri na svakom vozilu. Laneri se naalze u prikolici koja ima čvrsti krov, ne ceradu, koji se prilikom prelaska u borbeni rad sistema otvara i lanser podiže vertikalno . Lanser raketa nosi oznaku Mk 70 Expeditionary Launcher i identičan je brodskim lanserima na raketnim krstaricama i razaračima mornarice SAD. Ovaj lanser izveden je iz mornaričke verzije sistema za vertikalno lansiranje Mk 41 koji se koristi na raznim ratnim brodovima zapande proizvodnje..
- Operativni centar baterije, takođe smešten u prikolici koju vuče teško vozilo M9834 A4. To je ujedno i centar za komandovanje i upravljanje ovim raknjetnim sistemom
- ostala pomoćna vozila od mobilne radionice, ovzila za prevoz, dodtur i popunu lansera sa kontejnerima sa raketama. Većina vozila logistike čine HMMWV ( High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle).
Vojska SAD ovaj raketni sistem opisuje kao strateško oružje za napad na ciljeve visoke vrednosti za presretanje, balistički i krstarećih raketa i za napad na ciljeve visoke vrednosti u obalskom pojasu pre svega komandni centri, skladišta..Znači udar na mete koje se nalaze od raketne baterije udaljene oko 2.000 km.