СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ СА ФИЛИПИНА УКЛОНИЛЕ РАКЕТНИ СИСТЕМ “ТАЈФУН” ПОСЛЕ ТЕНЗИЈА СА КИНОМ

Распоређивање овог система је разбеснело Пекинг

Сједињене Америчке Државе уклониле су ракетни систем средњег домета “Тајфун” са филипина који је пре два месеца испоручен у ту земљу после тензија са Кином око распоређивња.

САД су ракетни систем Тајфун распоредиле на Филипине под изговором војних вежби услед напетости и инцидената ма морској граници између филипинске морнарице и обалске страже.

Портпарол филипинске војске пуковник Луи Дема-ала изјавио је тада: „Према плану… биће испоручен из земље у септембру или чак раније“.

Систем може лансирати Стандардну ракету 6 (СМ-6) и ракету Томахавк Ланд Аттацк. Томахавк има домет од 1.000 миља (1.600 км). Док је тачан домет СМ-6 класификован, процене се крећу до 290 миља (250 наутичких миља) за тренутни модел.

Користећи мешавину томахавка и СМ-6, војска има за циљ да обезбеди флексибилну способност удара средњег домета са подзвучним и надзвучним пројектилима за гађање различитих циљева.

Распоређивање овог система је разбеснело Пекинг.

Кинески министар одбране Донг Џун упозорио је у јуну на „ограничење“ и уздржаности Пекинга у погледу Јужног кинеског мора и распоређивања ракета у азијско-пацифичком региону.

Донг је навео да размештање „балистичких пројектила средњег домета“ „тешко штети регионалној безбедности и стабилности“.

Ракетни систем Тајфун је универзални борбени модул који може из својих лансера да испаљује ПРО ракете Standard SM-6 и крстареће ракете Tomahawk G (Ground) које служе за гађање копнених циљева, а могу осим конвенционалне да имају и нукеларну бојеву главу.

Ракете Standard SM-6 служиће као копнени пресретачи балистичких ракета, а на вежбама које ће се одржати на Филипинима служиће за пресретање квазибалистичких пројектила.

Већ постоје планови да овај ракетни ситем буе трајно постављен на Филипинима са чиме би ови нападни и ракетни пресретач био трајно инсталиран у кинеском дворишту како би се Пекинг покушао да одврати од експанзије у Јужнокинеском мору.

Иначе САД су најавиле да ће неколико ових ракетних система бити распоређено по свету, али не и локације. Филипини су за сада прва држава за коју је обелодањено распоређивањ овог система.

Произвођач овог система је компанија Lockheed Martin.

Ракетна батерија система Тајфун састоји се од:

  • Четири лансера ракета који се налазе на приколици коју вуче тешко возило М9834 А4. На сваком вертикалном лансеру који су постављени под углом од 90 степени налазе се по четири контејнера. Укупно 16 лансирних контејнера са по четири на сваком возилу. Ланери се наалзе у приколици која има чврсти кров, не цераду, који се приликом преласка у борбени рад система отвара и лансер подиже вертикално . Лансер ракета носи ознаку Mk 70 Expeditionary Launcher и идентичан је бродским лансерима на ракетним крстарицама и разарачима морнарице САД. Овај лансер изведен је из морнаричке верзије система за вертикално лансирање Мк 41 који се користи на разним ратним бродовима запанде производње..
  • Оперативни центар батерије, такође смештен у приколици коју вуче тешко возило М9834 А4. То је уједно и центар за командовање и управљање овим ракњетним системом
  • остала помоћна возила од мобилне радионице, овзила за превоз, додтур и попуну лансера са контејнерима са ракетама. Већина возила логистике чине HMMWV ( High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle).

Главно наоружање овог ракетног система је ПВО ракета Standard SM-6 какава се користи на ракетним разарачима. Standard SM-6 је заправо ПВО ракета за одбрану бродова за пресретање различитих претњи балистичких ракета, хиперзвучних пројектила у завршним фазама лета. На овај систем може да се инсталира и контејнер са крстарећим ракетама Tomahawk G (Ground) за напад на копнене циљеве.

Војска САД овај ракетни систем описује као стратешко оружје за напад на циљеве високе вредности за пресретање, балистички и крстарећих ракета и за напад на циљеве високе вредности у обалском појасу пре свега командни центри, складишта..Значи удар на мете које се налазе од ракетне батерије удаљене око 2.000 км.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *