Postavlja se pitanje da li su zaista ovi samohodni topovi krenuli možda na Kursk? Da će Rusi da koriste severnokrejsku artiljeriju, mada imaju i svoju artiljeriju samohodni top Pion isto kao i Ukrajinci dok im nisu bili uništeni.
Šok, zaprepaštnje, konsternacija na vaskoliko Zapadu kada je na železničkoj kompoziciji u Krasnojarskom kraju u centralnom delu Rusije uslikan severnokrejski smahodni top M1989 “Koksan” kalibra 170 mm koji se često može viditi na severnokrejskim vojnim vežbama masovnih artiljerijskih udara.Wow, North Korean M-1978 “Koksan” 170mm Self-Propelled Guns have been spotted on Trains within the City of Krasnoyarsk in Central Russia, heading West towards the Frontline in Ukraine. Never did I think we would ever see the Russian Army using Artillery provided by North Korea. pic.twitter.com/urj9fxvgue
— OSINTdefender (@sentdefender) November 14, 2024
Kompozicija sa prvom baterijom ovih samohodnih topova kalibra 170 mm navodno je krenula put ka Ukrajini. Zaključak je zapadnih dežurnih posmatrača i komentatora i opet stara priča Rusi nemaju artiljeriju, pa moraju da koriste severnokorejsku. Postavlja se pitanje da li su zaista ovi samohodni topovi krenuli možda na Kursk? Da će Rusi da koriste severnokrejsku artiljeriju, mada imaju i svoju artiljeriju samohodni top Pion isto kao i Ukrajinci dok im nisu bili uništeni.
Ovaj komad artiljerije i nije neka novina. Pojavio se na strani Irana na iračko-iranskom frontu u operaciji Svitanje, ali na šasiji derivata šasije tenka T-55 i T-62.. Posle se često mogao vidite na vežabama Vojske Severne Koreje kako stotine ovakvih topova grupa, a udarali su povremeno po ostrvu Jeopjong upravo ovi projektili.
Na ŽD RF zamečenы samohodnыe artilleriйskie ustanovki zamečenы 170mm 주체포 (자주포) izvestnыe po zapadnomu oboznačeniю M1989 Koksan. SAU imeet nestandartnый kalibr 170 mm.
— Andrei_bt (@AndreiBtvt) November 14, 2024
Dannыe SAU яvlяюtsя modifikacieй M1978, kotorыe aktivno primenяlisь v Irano-irakskoй voйne Iranom … pic.twitter.com/l0mSPfpyvA
Da li će M1989 “Koksan” postati ultimativno oružje ruske vojske u četvrtoj kurskoj bici sa kojom bi se ukrajinska saga od letos mogla završiti konačno porazom Siroskog i Zelenskog sa nadom da će preneti rat na teritoriju Rusije i spasti Ukrajinu od propasti.
Samohodni top M1989 “Koksan” je severnokorejsko samohodno artiljerijsko oruđe kalibra 170 mm, koje je prvi put predstavljeno sredinom 1980-ih godina 20 veka. Razvijeno je za potrebe Severne Koreje, sa ciljem da ima velik domet i gađanja ciljeva dalekometnim projektilima.
Ovaj sistem je dobio ime “Koksan” po regionu u Severnoj Koreji i koristi se uglavnom za podršku artiljerijskim jedinicama sa veoma velikih udaljenosti.
M1989 “Koksan” koristi se za gađanje statičkih ciljeva na velikoj udaljenosti, i najčešće se koristi u situacijama kada je potrebno postići veći domet od konvencionalne artiljerije. Njegov glavni zadatak je podrška pešadijskim i oklopnim jedinicama u slučajevima dugih linija fronta. Zbog velikog dometa, ovo artiljerijsko oruđe može biti efikasno i protiv udaljenih vojnih baza, skladišta i drugih ciljeva u pozadini neprijatelja.
Prednosti i mane ovog aritljerijskog oruđa
Prednosti: veliki domet u poređenju sa drugim artiljerijskim sistemima, što ga čini posebno efikasnim protiv udaljenih ciljeva. Sposobnost da se brzo stigne na vatreni položaj i brzo ga napusti, što omogućava lako premeštanje nakon ispaljivanja projektila i smanjuje mogućnost otkrivanja od strane neprijatelja.
Mane: niska brzina paljbe zbog ručnog punjenja, što ograničava njegovu efikasnost u situacijama gde je potreban intenzivan artiljerijski udar. Ograničena mobilnost i teškoće u transportu zbog svoje veličine i težine.
Severnokorejska vojska koristi M1989 “Koksan” kao jedan od primarnih artiljerijskih sistema za podršku jedinicama. Takođe, poznato je da je Iran dobio ograničen broj ovih topova od Severne Koreje i koristio ih tokom iransko-iračkog rata.
Ovaj artiljerijski sistem često se smatra jednim od najdužih artiljerijskih oruđa koje je ikada bilo u aktivnoj upotrebi. Njegova efikasnost i danas zavisi od sposobnosti da udari ciljeve na velikim udaljenostima, što ga čini važnim za strateške planove Severne Koreje.
Taktičko tehničke karakteristike
Kalibar: 170 mm
Dužina cevi: Približno 52 kalibra (oko 8,8 metara)
Dužina: Oko 11,4 metara
Brzina pucanja: 1 projektil na 5 minuta, zbog ručnog punjenja
Domet: Sa standardnom granatom, domet je do 40 km, a sa raketnim projektilom (poboljšanim) može dostići i do 60 km
Vrsta municije: Koristi eksplozivne projektile i visokoeksplozivne granate
Ruski derivat 2S7 Pion
Uveden je u naoružanje Sovjetske armije 1975. godine. U pitanju je oruđe otvorene ugradnje, koje koristi podvozje od tenka T-80. U prednjem delu vozila nalayi se oklopljena kabina za smaštaj četiri člana posade, iza se nalayi motorono-transmisiono odeljenje.
Osnovno naoružanje je top kalibra 203 mm koji je ugrađen na zadnji deo vozila. Iza cevi topa sa leve strane nalazi se sedište nišandžije, sa koga on opslužujuje uređaj za punjenje topa. Sasvim poyadi na telo vozila ugrađen je širok ašov koji se pokreće hidraulično i pri prelasku u oruđa u borbeni položaj oslanja se na zemlju i pri opaljenju granate prima na sebe silu trzanja. Top ima domet više od 30 km.
Taktičko tehnički podaci
Masa 40 tona
Maksimalni domet 30 km
Polje dejstva po visini od 0 do +60
Dimenzije oruđa: dužina sa topom 12,80 m, širina 3,5 m, visina 3,5 m