Поставља се питање да ли су заиста ови самоходни топови кренули можда на Курск? Да ће Руси да користе севернокрејску артиљерију, мада имају и своју артиљерију самоходни топ Пион исто као и Украјинци док им нису били уништени.
Шок, запрепаштње, констернација на васколико Западу када је на железничкој композицији у Краснојарском крају у централном делу Русије усликан севернокрејски смаходни топ М1989 “Коксан” калибра 170 мм који се често може видити на севернокрејским војним вежбама масовних артиљеријских удара.
Wow, North Korean M-1978 “Koksan” 170mm Self-Propelled Guns have been spotted on Trains within the City of Krasnoyarsk in Central Russia, heading West towards the Frontline in Ukraine. Never did I think we would ever see the Russian Army using Artillery provided by North Korea. pic.twitter.com/urj9fxvgue
— OSINTdefender (@sentdefender) November 14, 2024
Композиција са првом батеријом ових самоходних топова калибра 170 мм наводно је кренула пут ка Украјини. Закључак је западних дежурних посматрача и коментатора и опет стара прича Руси немају артиљерију, па морају да користе севернокорејску. Поставља се питање да ли су заиста ови самоходни топови кренули можда на Курск? Да ће Руси да користе севернокрејску артиљерију, мада имају и своју артиљерију самоходни топ Пион исто као и Украјинци док им нису били уништени.
Овај комад артиљерије и није нека новина. Појавио се на страни Ирана на ирачко-иранском фронту у операцији Свитање, али на шасији деривата шасије тенка Т-55 и Т-62.. После се често могао видите на вежабама Војске Северне Кореје како стотине оваквих топова група, а ударали су повремено по острву Јеопјонг управо ови пројектили.
На ЖД РФ замечены самоходные артиллерийские установки замечены 170mm 주체포 (자주포) известные по западному обозначению М1989 Коксан. САУ имеет нестандартный калибр 170 мм.
Данные САУ являются модификацией M1978, которые активно применялись в Ирано-иракской войне Ираном … pic.twitter.com/l0mSPfpyvA— Andrei_bt (@AndreiBtvt) November 14, 2024
Да ли ће М1989 “Коксан” постати ултимативно оружје руске војске у четвртој курској бици са којом би се украјинска сага од летос могла завршити коначно поразом Сироског и Зеленског са надом да ће пренети рат на територију Русије и спасти Украјину од пропасти.
Самоходни топ М1989 “Коксан” је севернокорејско самоходно артиљеријско оруђе калибра 170 мм, које је први пут представљено средином 1980-их година 20 века. Развијено је за потребе Северне Кореје, са циљем да има велик домет и гађања циљева далекометним пројектилима.
Овај систем је добио име “Коксан” по региону у Северној Кореји и користи се углавном за подршку артиљеријским јединицама са веома великих удаљености.М1989 “Коксан” користи се за гађање статичких циљева на великој удаљености, и најчешће се користи у ситуацијама када је потребно постићи већи домет од конвенционалне артиљерије. Његов главни задатак је подршка пешадијским и оклопним јединицама у случајевима дугих линија фронта. Због великог домета, ово артиљеријско оруђе може бити ефикасно и против удаљених војних база, складишта и других циљева у позадини непријатеља.
Предности и мане овог аритљеријског оруђа
Предности: велики домет у поређењу са другим артиљеријским системима, што га чини посебно ефикасним против удаљених циљева. Способност да се брзо стигне на ватрени положај и брзо га напусти, што омогућава лако премештање након испаљивања пројектила и смањује могућност откривања од стране непријатеља.
Мане: ниска брзина паљбе због ручног пуњења, што ограничава његову ефикасност у ситуацијама где је потребан интензиван артиљеријски удар. Ограничена мобилност и тешкоће у транспорту због своје величине и тежине.
Севернокорејска војска користи М1989 “Коксан” као један од примарних артиљеријских система за подршку јединицама. Такође, познато је да је Иран добио ограничен број ових топова од Северне Кореје и користио их током иранско-ирачког рата.
Овај артиљеријски систем често се сматра једним од најдужих артиљеријских оруђа које је икада било у активној употреби. Његова ефикасност и данас зависи од способности да удари циљеве на великим удаљеностима, што га чини важним за стратешке планове Северне Кореје.
Тактичко техничке карактеристике
Калибар: 170 мм
Дужина цеви: Приближно 52 калибра (око 8,8 метара)
Дужина: Око 11,4 метара
Брзина пуцања: 1 пројектил на 5 минута, због ручног пуњења
Домет: Са стандардном гранатом, домет је до 40 км, а са ракетним пројектилом (побољшаним) може достићи и до 60 км
Врста муниције: Користи експлозивне пројектиле и високоексплозивне гранате
Руски дериват 2С7 Пион
Уведен је у наоружање Совјетске армије 1975. године. У питању је оруђе отворене уградње, које користи подвозје од тенка Т-80. У предњем делу возила налаyи се оклопљена кабина за смаштај четири члана посаде, иза се налаyи мотороно-трансмисионо одељење.
Основно наоружање је топ калибра 203 мм који је уграђен на задњи део возила. Иза цеви топа са леве стране налази се седиште нишанџије, са кога он опслужујује уређај за пуњење топа. Сасвим поyади на тело возила уграђен је широк ашов који се покреће хидраулично и при преласку у оруђа у борбени положај ослања се на земљу и при опаљењу гранате прима на себе силу трзања. Топ има домет више од 30 км.
Тактичко технички подаци
Маса 40 тона
Максимални домет 30 км
Поље дејства по висини од 0 до +60
Димензије оруђа: дужина са топом 12,80 м, ширина 3,5 м, висина 3,5 м