САН ВЛАДИМИРА ЗЕЛЕНСКОГ О АТОМСКОЈ БОМБИ! АКО НЕ МОЖЕМО ДА БУДЕМО ПУНОПРАВНА ЧЛАНИЦА НАТО ПАКТА, ДАЈТЕ НАМ НУКЛЕАРНО НАОРУЖАЊЕ!

Образложење које је Зеленски дао у Бриселу било је ” Ако већ не можемо да будемо пуноправна чланица НАТО- а дајте нам макар атомско наоружање да можемо да се бранимо”

Под насловом ” Колико је реалистична опција Зеленског о атомском наоружавању Украјине” сада се баве немачкиј и европски безбедносни аналитичари.

Образложење које је Зеленски дао у Бриселу било је ” Ако већ не можемо да будемо пуноправна чланица НАТО- а дајте нам макар атомско наоружање да можемо да се бранимо”…

Западни коментатори скрећу пажњу ” да је након шока присутник Зеленски је ублажио реторику”…
Сама идеја је ( поготово у актуелном тренутку) више него сулуда !?

Украјински председник је на самиту ЕУ у четвртак 17. октобра 2024 у Бриселу изазвао тренутак шока. „ Какав излаз имамо?“, упитао је окупљене шефове држава и влада – и сам је дао одговор: „Или ће Украјина имати нуклеарно оружје, или ћемо морати да будемо у некој врсти савеза“.

Ваша сопствена атомска бомба као излаз ако не успе жељено чланство у НАТО-у? Нешто касније, Зеленски је поново квалификовао своју изјаву. Његова земља не жели да ствара претњу свету нити да поседује било какво нуклеарно оружје, рекао је он у телевизијском интервјуу са неколико новинара. Уместо тога, Украјина је мирољубива држава која не тражи нуклеарни кишобран, већ чланство у НАТО-у . Ипак, нуклеарна опција је сада на столу.

Руски председник Владимир Путин реаговао је у петак и говорио о „опасној провокацији“. Сваки корак у том правцу „изнудиће одговарајући одговор“, рекао је Путин. Русија је у стању да „прати сваки покрет који има за циљ да Кијев добије нуклеарно оружје“.

Стручњаци за безбедност нису изненађени што Украјина размишља о развоју нуклеарног оружја.

“Претња првенствено служи за притисак на НАТО, каже политиколог Карло Масала са Универзитета Бундесвера у Минхену. “Али то је такође потпуно логично.”

Питање је какве ће безбедносне гаранције добити Украјина за период након завршетка рата. А постоји само чланство у НАТО-у са обавезом консултација према члану 5 и стационирањем НАТО трупа или, алтернативно, сопственог нуклеарног оружја, каже Масала.

Улрих Кун са Института за истраживање мира и безбедносне политике (ИФСХ) Универзитета у Хамбургу је изненађен што Зеленски није нацртао нуклеарну мапу много раније. „ Зато што не видим ниједну земљу која је тренутно под толиким безбедносним притиском као Украјина.

Украјина би дефинитивно имала знање и инфраструктуру да направи сопствено нуклеарно оружје – чак и ако не преко ноћи.

Док руска војска полако напредује на истоку Украјине, Зеленски је поново промовисао свој „план победе“ у Бриселу. Али он је отишао не добивши сигнал за брзо чланство у НАТО-у, дозволу за ширу употребу западног наоружања на руској територији или нову помоћи.

Ретроспективно, чињеница да је Украјина пристала да се одрекне совјетског нуклеарног оружја стационираног на њеној територији након распада Совјетског Савеза сада се освети.

У Будимпештанском меморандуму потписаном крајем 1994. године, Украјина, Белорусија и Казахстан су добиле безбедносне гаранције од Русије, САД и Велике Британије у замену за приступање Споразуму о неширењу нуклеарног оружја и предају постојећег нуклеарног оружја.


Зато Зеленски сада јавно уводи нуклеарно преоружавање у игру . Политиколог Масала верује да би земља била технички способна да то уради: „Украјина би дефинитивно имала знање и инфраструктуру да направи сопствено нуклеарно оружје – чак и ако не преко ноћи“, каже он.

Чињеница да је Украјина развила сопствену балистичку ракету показује за шта је способна. Зеленски је крајем августа најавио први успешан тест ракете, али без детаља.

Експерт ИФСХ Кухн такође може да замисли да Украјина још увек има нацрте и способне инжењере да може да направи нуклеарно оружје. Да би се то десило, земља која користи нуклеарну енергију у цивилне сврхе морала би да има довољно фисионог материјала који се може користити за нуклеарно оружје.

Украјина се одрекла скоро свих својих залиха високо обогаћеног уранијума у ​​оквиру самита о нуклеарној безбедности које је иницирао тадашњи председник САД Барак Обама 2010, каже Кун. А данас више нема постројења за обогаћивање или прераду.


Међутим, вероватно је наивно веровати да би Запад једноставно стајао по страни и посматрао како Украјина добија нуклеарно оружје. Јер нико не жели да се Украјина и Русија једног дана суоче као нуклеарне силе.

„Чим би Запад сазнао да Украјина крши Споразум о неширењу нуклеарног оружја, вероватно би прекинуо сваку подршку и ставио Украјину на листу санкција“, сматра Кун.

Стручњак за безбедност Иан Лесер из немачког труста мозгова Маршаловог фонда сматра да је „веома нереално“ да Кијев поново набави нуклеарно оружје. „Можда и даље имају техничко знање у земљи, али политички и стратешки то би био веома неразуман пут“, каже он.

Било би потребно много времена и много ресурса да поново постанемо нуклеарна сила. Одлука би удаљила западне партнере. Пре свега, међутим, то не би суштински променило безбедносну ситуацију Украјинаца, каже Лесер: „Чак и када би могли да направе неколико нуклеарних бомби, и даље би се суочили са јасно надмоћнијом Русијом“.

Много тога сада зависи од исхода председничких избора у САД

Али да ли је истина да је једина алтернатива Украјине чланство у НАТО-у или нуклеарно оружје? Стручњак ИФСХ Кухн не би толико сузио спектар. На пример, западне државе би могле, по угледу на америчко-израелске уговоре, да се обавежу на масовно, дугорочно конвенционално наоружавање у Украјини.

Ово је такође тачка у Зеленском „плану победе“. Западни партнери треба да поставе конвенционално оружје као што су системи противваздушне одбране у Украјини као средство одвраћања, рекао је украјински председник.

„Ово би требало да се уради у уговорима који трају деценијама и имају јасне спецификације испоруке за сваку годину“, каже Кухн. Тренутно је под знаком питања да ли ће западни савезници показати ту вољу да истрају – посебно у погледу председничких избора у САД 5. новембра .

Ако се републикански председнички кандидат Доналд Трамп врати у Белу кућу, постоји бојазан да ће смањити или зауставити помоћ Украјини. Пут Украјине у НАТО би вероватно био блокиран.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *