Зонт или “кишобран” покренут је пре свега за носнову захтева руског војног особља и искустава са линије фронта
Русија је развила нови систем за електронско ометање ФПВ дронова и бесоилотних летелица, дронова камиказа у радијусу до 500 метара од тенка,
Зонт или “кишобран” покренут је пре свега за носнову захтева руског војног особља и искустава са линије фронта.
Зонт је систем електорнског ратовања који омогућава да се мионтира на покретне објекте, тенкове, борбена возила пешадије, оклопне транспортере али цивилне стационарне објекте у радијусу од 500 м од самог објекта од напада ФПВ дронова и дронова камиказа.
Война дронов. Русский дрон был сбит палкой на дроне ВСУ. pic.twitter.com/HM4EQnaPSE
— Пан Пачковский (@Q0MT6pFmbVqynsM) June 25, 2024
Како наводе Руски медији и произвођач “Елиарс” током оперативног тестирања ниједан од ФПВ дронова није успео да долети до објекта и мете која је користила Зонт.
Како се наводи Зонт је тестиран у Доњецку.
Како се извештава 3 литарска флаша воде монтирана је на дрон и симулирала је бојеву главу коју је ФПВ дрон требао да баци на један аутомобил. Ниједан од дронова камиказа није извршио задатак.
Конструктори су у априлу 2024. производ тестирали на линији борбеног контакта.
Први корсници зонта постали су војници Северног војног округа, а производ је кренуп у масовну серијску производњу.Зонт као електорснки систем је тежине 20 кг. Састоји се од три радарске антене димензија 990 х 460 мм које се монтирају у случају тенкова на кров куполе, тако и на ОТ, БМП 1, 2 и 3. Систем ради у фреквенцијском опсегу од 0,4 ГХз до 5,8 ГХз.
Као што смо рекли главни корсници биће оклопне једнице руске армије. Циљ је зауставити дронове који се приближавају тенку, оклопном возилу борбено возилу пешадије.
Сматара се да је главни задатак зауставити дронове када руски тенкови крену у напад када тенковска посада мора да се посвећују другим задацима, а не да се бори против ФПВ дронова и дронова камиказа.
Систем “Зонт” гаси све сигнале у свом окружењу, а уски сноп погађа било који правац. Код Руса “Зонт” може да се качи на сам тенк или на оклопно возило које је у пратњи тенковског одељења или чете.
Иако је наведено да се Зонт може користити за стационарне објекте попут земуница и склоништа у принципу се може вити јасан правац лета ФПВ дронова, а највећи проблем који се може јавити јесте ометање споствених. Зонт је намењен више за мобилне објекте кој могу да маневришу на терени окрећу се и пролазе ка непријатељу са предње, задње или бочне стране
ЕЛИАРС ЛЛЦ је самостално развио неколико различитих врста производа за електронско ратовање – оружје, системе за личну заштиту, детекторе дронова, итд., али главни правац организације је радар.
akk se pokaze tacnim izbili su glavni adut ukrorajha..ende