РУМУНСКИ ГЕПАРД ПРОТИВ РУСКОГ ГЕРАЊА: ОКРШАЈ У ДЕЛТИ ДУНАВА! ВИДЕО

Руски дрон камиказу оборио је противваздушни систем румунске војске Гепард

Румунија као чланица НАТО пакта после неколико случајева упада дронова камиказа на њену тетриорију приликом напада на украјинске циљеве у делти Дунава на граници са Украјином на том просотру распоредила је речне мониторе и оклопне чамце, али и артиљеријске ПВО системе Гепард.

Тако је у четвртак 25. јула дошло до прве уподребе ПВО система Гепард са којим су Румуни оборили руски дрон камиказу, што су и камере забележиле .

Како се наводи ово се догодило 11 км дубоко унутар територије Румуније. Руски дрон камиказу оборио је противваздушни систем румунске војске Гепард.

Иако су критичари Москве назвали ово кршење румунског ваздушног простора од стране Русије које може изазвати војну конфронтацију пуне размјере између НАТО-а и Русије, званични Букурешт је ово оквалификовао као инцидент.

Наиме, Мининистарство народне одбране Румуније наводи да нема трагова да је у питању напад на једну чланицу НАТО па тиме и потребе активације члана 5. на шта позивају симпатизери власти у Кијеву. Међутим, власти у Букурешту одуђују неодговорно понашње Русије и упаде њених дронова камиказа на територију Румуније и нападе на луку Измаил која се налази на самој граници Румуније и Украјине у Дунавском каналу.

Укратко о ПВО систему Гепард

Самоходно ПВО артиљеријско оруђе под називом “Гепард” настало је као производ компаније KMW из Минхена. Ово борено ПВО возило осим Немачке и Украјине у свом наоружању имају и војске Румуније, Белгије и Холандије и према намени основни задатак је одбрана важних објеката и борбених једница у покрету или на фронту.

Овоорђе постављено је на шасију тенка Леопард 1. За разлику од тенка, оклопна заштита возила је знатно смањена и укупна тежина износи 47,5 тона. Возило у куполи необичног изгледа има уграђен систем за управљање ватром, радар за откривање, праћење циљева у ваздушном простору у свим временским условима и два топа која су смештена са стране куполе.

Ради се о топовима типа Оерликон КДА калибра 35 мм. Топови се пуне аутоматски, цев је дуга 90 калибара, односно 3.150 мм. Брзина ватре сваког топа је 350 граната у минути. Ефикасни домет топа износи 3.000 метара. Сваки топ има реденик са по 330 граната за дејство по летелицама и 20 пројектила за уништавање циљева на земљи. Уобичајени рафал је 40-60 граната. Гранате калибра 35 мм могу бити. пробојно распрскавајуће, запаљиве и панцирно пробојне потаклибарног зрна које имају брзину од 1.400 метара у секунди.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *