RUMUNSKI GEPARD PROTIV RUSKOG GERANJA: OKRŠAJ U DELTI DUNAVA! VIDEO

Ruski dron kamikazu oborio je protivvazdušni sistem rumunske vojske Gepard

Rumunija kao članica NATO pakta posle nekoliko slučajeva upada dronova kamikaza na njenu tetrioriju prilikom napada na ukrajinske ciljeve u delti Dunava na granici sa Ukrajinom na tom prosotru rasporedila je rečne monitore i oklopne čamce, ali i artiljerijske PVO sisteme Gepard.

Tako je u četvrtak 25. jula došlo do prve upodrebe PVO sistema Gepard sa kojim su Rumuni oborili ruski dron kamikazu, što su i kamere zabeležile .

Kako se navodi ovo se dogodilo 11 km duboko unutar teritorije Rumunije. Ruski dron kamikazu oborio je protivvazdušni sistem rumunske vojske Gepard.

Iako su kritičari Moskve nazvali ovo kršenje rumunskog vazdušnog prostora od strane Rusije koje može izazvati vojnu konfrontaciju pune razmjere između NATO-a i Rusije, zvanični Bukurešt je ovo okvalifikovao kao incident.

Naime, Mininistarstvo narodne odbrane Rumunije navodi da nema tragova da je u pitanju napad na jednu članicu NATO pa time i potrebe aktivacije člana 5. na šta pozivaju simpatizeri vlasti u Kijevu. Međutim, vlasti u Bukureštu oduđuju neodgovorno ponašnje Rusije i upade njenih dronova kamikaza na teritoriju Rumunije i napade na luku Izmail koja se nalazi na samoj granici Rumunije i Ukrajine u Dunavskom kanalu.

Ukratko o PVO sistemu Gepard

Samohodno PVO artiljerijsko oruđe pod nazivom “Gepard” nastalo je kao proizvod kompanije KMW iz Minhena. Ovo boreno PVO vozilo osim Nemačke i Ukrajine u svom naoružanju imaju i vojske Rumunije, Belgije i Holandije i prema nameni osnovni zadatak je odbrana važnih objekata i borbenih jednica u pokretu ili na frontu.

Ovoorđe postavljeno je na šasiju tenka Leopard 1. Za razliku od tenka, oklopna zaštita vozila je znatno smanjena i ukupna težina iznosi 47,5 tona. Vozilo u kupoli neobičnog izgleda ima ugrađen sistem za upravljanje vatrom, radar za otkrivanje, praćenje ciljeva u vazdušnom prostoru u svim vremenskim uslovima i dva topa koja su smeštena sa strane kupole.

Radi se o topovima tipa Oerlikon KDA kalibra 35 mm. Topovi se pune automatski, cev je duga 90 kalibara, odnosno 3.150 mm. Brzina vatre svakog topa je 350 granata u minuti. Efikasni domet topa iznosi 3.000 metara. Svaki top ima redenik sa po 330 granata za dejstvo po letelicama i 20 projektila za uništavanje ciljeva na zemlji. Uobičajeni rafal je 40-60 granata. Granate kalibra 35 mm mogu biti. probojno rasprskavajuće, zapaljive i pancirno probojne potaklibarnog zrna koje imaju brzinu od 1.400 metara u sekundi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *