Propaganda je čudnovata stvar, posebno u eri društvenih mreža u režiji Rusa i Ukrajinaca, ali ni to nije toliko bitno, već nešto drugo kad su u pitanju vojne stvari, a to je da svaka redakcija mora da ima poznavaoca “vojnih pitanja” koji bi se time samo bavio, a ne ujutro trampom, podne vojskom, uveče ajkulama i plažnim mobilijarom i njihovim cenama.
Tako stvari stoje i sa Ukrajinom, gde je jedna ekipa “čuvara istine” nametnula da je baš sve što stiže sa Zapada istina, a sa “Istoka” laž. Onda na scenu stupa poznavanje materije na ovu temu.
Naravno mora se malo više poznavati stvari, a ne samo prevoditi goli teksotovi i analizom sadržaja izvući oređeni zaključci i kontekst dešavanja.
Takva stvar je bila i sa novom modifikacijom besposadnog morskog plovila Magura V5 koja je zajedno sa plovilom iste kategorije nazvanim “Baby face” postala zaštitni znak ukrajinskog rata nad Crnim morem i raznih tipova modifikacija besposadnih plovila koji se od samoubilačkih čamaca pretvaraju u nosače borbenih platfromi. Tako smo dobili nosače protivoklopnih raketa “Stugna”, zatim nosač VBR-ova BM-21 Grad i PVO lanseri sa dve modifikovane rakete vazduh-vazduh R-73 koje su postale brod-vazduh.
E, sad na scenu stupa ta čuvena “Grupa 13” to su inače oni koji se bave ovim besposadnim plovilima i napadima na ruske površinske brodove.
Inače ova ekipa tvrdi da su modifikacije Magure efikasan i da ih se Rusi plaše i da zbog toga ne žele ni da polete, kao i da je jednistveno to što ovo oružje će dati rezultate?!
Inače priča je na Kijev postu objavljena u sredu 19.juna 2024 i ništa epohalno, doduše prećutano je ono najbitnije u celoj priči s početka maja 2024 da se Magura nije baš nešto proslavila baš kao nosač sa raketama brod-vazduh, odnosno modifikovanom verzijom rakete R-73 koja ima IC bojevu glavu.
Naime radi se o besposadnom plovilu koje je na sebi imalo instalirane modifikovane rakete vazduh-vazduh R-73 sa IC bojevom glavom. U pitanju su dva lansera. Ovo plovilo već je dobilo novi naziv ‘FrankenSAM’.
Glavni zadatak besposadnog plovila “Magura 5” naoružanog sa dve modifikovane rakete vazduh-vazduh R-73 je borba protiv ruskih protivpodmorničkih helikoptera koji su značajno uticali na to da Ukrajinska RM svoje napade izvršava noću i u složenim meteorološkim uslovima pošto su helikopteri koje je Crnomorska flota koristila u borbi protiv besposadnih plovila počeli da daju efekat.
Posebno veliki uticaj imali su protivpodmornički avioni Beriev Be-12.
Prema ukrajinskim izveštajima ukrajinsko besposadno plovilo koje je bilo opremljeno modifikovanim raketama vazduh-vazduh R-73, negde se i spominje čak i R-60 uspeo je navodno da lansira raketu na helikopter Mi-8 koji služe kao pratnja protivpodmorničkih helikoptera Ka-28 i Ka-29 ali neuspešno.
U ovom slučaju ova plovila nemaju jaku stabilizaciju da bi moglo plovilo da ostane mirno, nego nakačene su rakete koje se lanisraju sa fiksnih lansera dok je plovilo u pokretu. Ljuljanje i nemirno more značajno utiču da je verovatnoća promašaja znatno veća kao i mala visina leta helikoptera, a avion postaje nedostižan.
⚡️A 🇷🇺Russian Ka-29, machine gun destroys a 🇺🇦Ukrainian kamikaze surface drone that took part in the morning attack on Vuzka Bay
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) May 6, 2024
According to reports, the Ukrainian drone was equipped with R-60/R-73 air-to-air missiles and even managed to launch one at the Mi-8 helicopter,… pic.twitter.com/kiXYvwtcY2
Isto tako Crno more po svojim orografskim katakteristikama nema prirodnih zaklona, uvala, zaliva, zatona, koji bi omogućili maksiranje. Delovanje vetrova jje jako pa sokor retki su dani mirnog mora i bonance što zanačajno otežava lansirnje i otežava maskiranje. Uz to ova plovila se po danju jako lako uočavaju na osnovu isturenih osmatračkih mesta bilo da su to protivpodmornički avioni i helikopteri koji nose sada modifikovano naoružanje pre svega kontejnere sa topovima kalibra 23 mm. Dronovi već gube na snazi napada i polako ih zamenjuju taktičke balisitičke rakete ATACMS.
Najveća mana Rusa je što nemaju opcisju osmatranja noću na Crnim morem i u lošim vremenskim uslovima kada Ukrajinci najviše koriste ova plovila kao masku za napade.
Raketa R-73
Ova raketa namenjena je za uništavanje vazduhoplova u bliskom manevarskom vazdušnom boju po danu i noći i u svim uglovima napada na cilj sa prednje i zadnje polusfere u uslovima protivničkih elektronskih djestava. Sa raketom je mogće gađati aerostate, sloboden balone ali i bespilotne letelice
Raketa je poznata po NATO kodifikaciji AA-11 dužine je 2,9 m, prečnika 0,17 m, razmakrila 0,51, i mase pri lansiranju 105 kg. Raketa ima aktivni radarski upravljač. Raketa ima domet 8 km. bojeva glava je težine 7,3 kg Visina leta cilja od 0,02 m do 20 km, maksimalna brzina cilja 2.500 km/h.
U skladu sa aktuelnim dešavanjima glavna okosnica ratova na uskim i zatvorenim morima postaju autonomba besposadna površinska i podvodna plovila, a rat u Ukrajini napravio je za dve godine pravu evoluciju, koja je rusku Crnomorsku flotu stavila pred veliki izazov po više elemenata: otkrivanje nisko uočljivih plovila, istoureno osmatranje uz upotrebu protivpodmorničkih aviona (obuka posade za otkirvanje autonomnih plovila), upotreba novih tipova radara i sonaraz a manje učnjive ciljeve i promenu protivbrodskog naoružanja, pre svega instaliranje besposadnih topova kalibra 30 mm, sistem getling, ugradnja termovizije i pre svega obuka posada.
Izmene će se odnositi i na odbranu lučkih postrojenja i zone baziranja gde će se fokus ne toliko na protivdiverzantskoj zaštiti objekta i plovila, fokus premestiti na zaštitu od autonomnih plovila.
Što se tiče samih autonomnih plovila koja su se do pre 10 godina isključivo koristili za patorliranje u okolini samih plovila, čuvanje lučkih postrojenja, izviđanje i protivminsku borbu (otkrivanje sidrenih i na dnu ležećih mina), fokus se pomerio na borbene zadatke napada na površinska plovila patrolne brode, korvete, brze patrolne čamce i desantne brodove.
Većina plovila ruske Crnomorske flote izgubljena je bila upravo zahvaljujući neobučenoj posadi za sukobe sa ovakvim plovilima i nedostatak automatizacije brodskog naoružanja, besposadnih borbenih stanica velike vatrene moći topova kalibra 30 mm sa pancirnim zrnima i ugradnja protivoklopnih raketa napad na ove vrste plovila.
Ukrajinci su još pre početka rata kao oslonac mornarice počeli da prave različita autonomna plovila, gde se u kasnijim zadacima profilisao besposadno autonomno plovilo Magura.
Ukrajinski besposadni čamac MAGURA V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus V5)
Brzina krstarenja: 22 čvora (40 km/h)
Maksimalna brzina 42 čvora (oko 75 km/h)
Maksimalni radijus 450 nautičkih milja (800 km)
Maksimalna težina korisnog tereta: 320 kg
Upravljanje: preko satelita
Sa ovim plovilima izvršen je bio napad na raketnu krstaricu Moskva, koja je zbog oštećenja kasnije potonula. Iz propagandnih razloga tvrdilo se da je u pitanju bila protivbrodska raketa Neptun, modifikovana ruska protivbrodska raketa H-35 Uran ili kako je na Zapadu zovu “Harpunski”.
Magura je doživela niz modifikacija, sada i u PVO verziji za obaranje protivpodmornihčkih helikoptera.Glavni zadatak besposadnog plovila „Magura 5“ naoružanog sa dve modifikovane rakete vazduh-vazduh R-73 je borba protiv ruskih protivpodmroničkih helikoptera koji su značajno uticali na to da Ukrajinska RM svoje napade izvršava noću i u složenim meteorološkim uslovima pošto su helikopteri koje je Crnomorska flota koristila u borbi protiv besposadnih plovila počeli da daju efekat.
Nova ruska taktika
Rusija je počela da primnjuje sudeći prema snimcima novu taktiku napada na ukrjainska besposadna plovila Magura. Ovaj put osim helikoptera primenjuju se brza plovila Mangusta koja sa veće daljine kruže oko ukrajinskog plovila i otvaraj vatru dok ne bude pogođeno i ne desi se eksplozija.
Naime na očekivanim pravicma kretanja sa većih daljina u potpunoj radio tišini isplovljavaju brzi čamci i čekau pogodan trenutak. Helikopteri ili protivpodmornički avioni kada otkriju besposadna plovila puštaju iz, a onda aktiviraju brze čamce koji prvo prave veće krugove, a onda sve uže otvaraju vatru dok kruže i dok ne pogode i parališu plovilo. Onda sledi napad helikopterima koji upotrebom teškim mitraljeza uništavaju plovilo na moru i time sprečavaju napad.