Пропаганда је чудновата ствар, посебно у ери друштвених мрежа у режији Руса и Украјинаца, али ни то није толико битно, већ нешто друго кад су у питању војне ствари, а то је да свака редакција мора да има познаваоца “војних питања” који би се тиме само бавио, а не ујутро трампом, подне војском, увече ајкулама и плажним мобилијаром и њиховим ценама.
Тако ствари стоје и са Украјином, где је једна екипа “чувара истине” наметнула да је баш све што стиже са Запада истина, а са “Истока” лаж. Онда на сцену ступа познавање материје на ову тему.
Наравно мора се мало више познавати ствари, а не само преводити голи тексотови и анализом садржаја извући оређени закључци и контекст дешавања.
Таква ствар је била и са новом модификацијом беспосадног морског пловила Magura V5 која је заједно са пловилом исте категорије названим “Baby face” постала заштитни знак украјинског рата над Црним морем и разних типова модификација беспосадних пловила који се од самоубилачких чамаца претварају у носаче борбених платфроми. Тако смо добили носаче противоклопних ракета “Стугна”, затим носач ВБР-ова БМ-21 Град и ПВО лансери са две модификоване ракете ваздух-ваздух Р-73 које су постале брод-ваздух.
Е, сад на сцену ступа та чувена “Група 13” то су иначе они који се баве овим беспосадним пловилима и нападима на руске површинске бродове.
Иначе ова екипа тврди да су модификације Магуре ефикасан и да их се Руси плаше и да због тога не желе ни да полете, као и да је једниствено то што ово оружје ће дати резултате?!
Иначе прича је на Кијев посту објављена у среду 19.јуна 2024 и ништа епохално, додуше прећутано је оно најбитније у целој причи с почетка маја 2024 да се Магура није баш нешто прославила баш као носач са ракетама брод-ваздух, односно модификованом верзијом ракете Р-73 која има ИЦ бојеву главу.
Наиме ради се о беспосадном пловилу које је на себи имало инсталиране модификоване ракете ваздух-ваздух Р-73 са ИЦ бојевом главом. У питању су два лансера. Ово пловило већ је добило нови назив ‘FrankenSAM’.
Главни задатак беспосадног пловила “Magura 5” наоружаног са две модификоване ракете ваздух-ваздух Р-73 је борба против руских противподморничких хеликоптера који су значајно утицали на то да Украјинска РМ своје нападе извршава ноћу и у сложеним метеоролошким условима пошто су хеликоптери које је Црноморска флота користила у борби против беспосадних пловила почели да дају ефекат.
Посебно велики утицај имали су противподморнички авиони Бериев Бе-12.
Према украјинским извештајима украјинско беспосадно пловило које је било опремљено модификованим ракетама ваздух-ваздух Р-73, негде се и спомиње чак и Р-60 успео је наводно да лансира ракету на хеликоптер Ми-8 који служе као пратња противподморничких хеликоптера Ка-28 и Ка-29 али неуспешно.
У овом случају ова пловила немају јаку стабилизацију да би могло пловило да остане мирно, него накачене су ракете које се ланисрају са фиксних лансера док је пловило у покрету. Љуљање и немирно море значајно утичу да је вероватноћа промашаја знатно већа као и мала висина лета хеликоптера, а авион постаје недостижан.
⚡️A 🇷🇺Russian Ka-29, machine gun destroys a 🇺🇦Ukrainian kamikaze surface drone that took part in the morning attack on Vuzka Bay
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) May 6, 2024
According to reports, the Ukrainian drone was equipped with R-60/R-73 air-to-air missiles and even managed to launch one at the Mi-8 helicopter,… pic.twitter.com/kiXYvwtcY2
Исто тако Црно море по својим орографским катактеристикама нема природних заклона, увала, залива, затона, који би омогућили максирање. Деловање ветрова јје јако па сокор ретки су дани мирног мора и бонанце што заначајно отежава лансирње и отежава маскирање. Уз то ова пловила се по дању јако лако уочавају на основу истурених осматрачких места било да су то противподморнички авиони и хеликоптери који носе сада модификовано наоружање пре свега контејнере са топовима калибра 23 мм. Дронови већ губе на снази напада и полако их замењују тактичке балиситичке ракете АТАЦМС.
Највећа мана Руса је што немају опцисју осматрања ноћу на Црним морем и у лошим временским условима када Украјинци највише користе ова пловила као маску за нападе.
Ракета Р-73Ова ракета намењена је за уништавање ваздухоплова у блиском маневарском ваздушном боју по дану и ноћи и у свим угловима напада на циљ са предње и задње полусфере у условима противничких електронских дјестава. Са ракетом је могће гађати аеростате, слободен балоне али и беспилотне летелице
Ракета је позната по НАТО кодификацији АА-11 дужине је 2,9 м, пречника 0,17 м, размакрила 0,51, и масе при лансирању 105 кг. Ракета има активни радарски управљач. Ракета има домет 8 км. бојева глава је тежине 7,3 кг Висина лета циља од 0,02 м до 20 км, максимална брзина циља 2.500 км/х.
У складу са актуелним дешавањима главна окосница ратова на уским и затвореним морима постају аутономба беспосадна површинска и подводна пловила, а рат у Украјини направио је за две године праву еволуцију, која је руску Црноморску флоту ставила пред велики изазов по више елемената: откривање ниско уочљивих пловила, истоурено осматрање уз употребу противподморничких авиона (обука посаде за откирвање аутономних пловила), употреба нових типова радара и сонараз а мање учњиве циљеве и промену противбродског наоружања, пре свега инсталирање беспосадних топова калибра 30 мм, систем гетлинг, уградња термовизије и пре свега обука посада.
Измене ће се односити и на одбрану лучких постројења и зоне базирања где ће се фокус не толико на противдиверзантској заштити објекта и пловила, фокус преместити на заштиту од аутономних пловила.
Што се тиче самих аутономних пловила која су се до пре 10 година искључиво користили за паторлирање у околини самих пловила, чување лучких постројења, извиђање и противминску борбу (откривање сидрених и на дну лежећих мина), фокус се померио на борбене задатке напада на површинска пловила патролне броде, корвете, брзе патролне чамце и десантне бродове.
Већина пловила руске Црноморске флоте изгубљена је била управо захваљујући необученој посади за сукобе са оваквим пловилима и недостатак аутоматизације бродског наоружања, беспосадних борбених станица велике ватрене моћи топова калибра 30 мм са панцирним зрнима и уградња противоклопних ракета напад на ове врсте пловила.
Украјинци су још пре почетка рата као ослонац морнарице почели да праве различита аутономна пловила, где се у каснијим задацима профилисао беспосадно аутономно пловило Магура.
Украјински беспосадни чамац MAGURA V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus V5)
Брзина крстарења: 22 чвора (40 км/х)
Максимална брзина 42 чвора (око 75 км/х)
Максимални радијус 450 наутичких миља (800 км)
Максимална тежина корисног терета: 320 кг
Управљање: преко сателита
Са овим пловилима извршен је био напад на ракетну крстарицу Москва, која је због оштећења касније потонула. Из пропагандних разлога тврдило се да је у питању била противбродска ракета Нептун, модификована руска противбродска ракета Х-35 Уран или како је на Западу зову “Харпунски”.
Магура је доживела низ модификација, сада и у ПВО верзији за обарање противподморнихчких хеликоптера.
Главни задатак беспосадног пловила „Magura 5“ наоружаног са две модификоване ракете ваздух-ваздух Р-73 је борба против руских противподмроничких хеликоптера који су значајно утицали на то да Украјинска РМ своје нападе извршава ноћу и у сложеним метеоролошким условима пошто су хеликоптери које је Црноморска флота користила у борби против беспосадних пловила почели да дају ефекат.
Нова руска тактика
Русија је почела да примњује судећи према снимцима нову тактику напада на укрјаинска беспосадна пловила Магура. Овај пут осим хеликоптера примењују се брза пловила Мангуста која са веће даљине круже око украјинског пловила и отварај ватру док не буде погођено и не деси се експлозија.
Наиме на очекиваним правицма кретања са већих даљина у потпуној радио тишини испловљавају брзи чамци и чекау погодан тренутак. Хеликоптери или противподморнички авиони када открију беспосадна пловила пуштају из, а онда активирају брзе чамце који прво праве веће кругове, а онда све уже отварају ватру док круже и док не погоде и паралишу пловило. Онда следи напад хеликоптерима који употребом тешким митраљеза уништавају пловило на мору и тиме спречавају напад.