Француска војна обавештајна служба оптужила је Кину да је преко својих амбасада покренула организовану кампању дискредитације француских ловаца Rafale, након што су ови авиони претрпели губитке у сукобима између Индије и Пакистана у мају.
Према документу француске службе у који је увид имао Associated Press, војни аташеи у кинеским амбасадама активно су радили на ширењу сумње у борбене способности Rafale-а, са циљем да утичу на земље које су већ купиле француске авионе – пре свега Индонезију – да не наручују додатне летелице. Истовремено, Кина је покушала да убеди потенцијалне купце да уместо тога изаберу кинеске моделе као што је J-10C.Не треба бити велики обавештајац да би се дошло до закључка да све земље радо рекламирају свој производ, нарочито ако је у питању наоружање. Још ако је ваш производ потукао ривалски – нема разлога да седите скрштених руку. Ипак, Французима се то не допада, па оптужују кинеске колеге. Кинески наратив је посебно нагласио неуспех Rafale-а током недавних ваздушних окршаја са пакистанским ловцима J-10C, тврдећи да су кинески авиони надјачали Rafale у реалним условима, што је додатно појачало интересовање за кинеске моделе у земљама Азије и Блиског истока.
Кампања је имала не само економски, већ и геополитички значај. Истовремено са нападима на Rafale, Кина успела да закључи велики уговор са Ираном о набавци 48 авиона J-10C. Тиме Пекинг повећава своју улогу као глобалног добављача војне авијације и супарника француској одбрамбеној индустрији. Писали смо да се Индонезија “ломила”, али је Макрон ипак, “преживео” посету архипелагу.
Шта је стварни циљ Кине, а шта заправо мисли Француска?
Француска овај потез доживљава као директан удар на свој извоз и утицај, посебно у региону југоисточне Азије, где се све више држава окреће ка кинеској војној технологији. Кини није главни циљ профит. Кина жели да демонстрира свету своју способност да направи технолошки напредан систем раме уз раме, са најсавременијим западним системима. Можемо рећи да је Кина, заправо, одувек била подвргнута негативној кампањи у погледу квалитета својих производа. И то од стране од оних који је данас оптужују за исто. То што се супротна страна нашла увређена и зашла у јавност са оваквим оптужбама можда најбоље илуструје тај однос. Сматрамо да је легитимно да Кина жели да демонстрира своје успехе и резултате. Нарочито јер своје производе нуди по знатно нижим ценама.