“ОКЕАН 2024” ВОЈНОПОМОРСКА ВЕЖБА КОЈА ПОНОВО ИСТИЧЕ ОФАНЗИВНУ УЛОГУ РУСКЕ МОРНАРИЦЕ НА СВИМ МОРИМА И ОКЕАНИМА

У маневрима, који ће се одржати у акваторијама Тихог и Северног леденог океана, као и Средоземног, Каспијског и Балтичког мора

Војно-морска флота Руске морнарице започела је стратешку командно-штабну вежбу „Океан-2024“ која се изводи у садејству са Кинеском народном ослободилачком ратно моранрицом.

Како се наводи у саопштењу руске морнарице јединице и формације Војно-морске флоте, у складу са планом припреме Оружаних снага Руске Федерације, почеле да учествују у стратешкој командно-штабној вежби „Океан-2024“, која ће трајати до 16. септембра. Вежба ће се одржати у двостраном формату под општим руководством врховног команданта Војно-морске флоте адмирала Александра Мојсејева и биће једна од главних активности оперативне и борбене припреме Оружаних снага Руске Федерације у 2024. години.

У маневрима, који ће се одржати у акваторијама Тихог и Северног леденог океана, као и Средоземног, Каспијског и Балтичког мора, биће ангажовано више од 400 борбених бродова, подморница и помоћних бродова, преко 120 авиона и хеликоптера морнаричке авијације и Ваздушно-космичких снага, око 7000 јединица наоружања, војне и специјалне технике, као и више од 90.000 људи- помоћног особља.

“Главни задаци стратешке командно-штабне вежбе „Океан-2024“ су провера спремности руководства формација и јединица Војно-морске флоте Русије за управљање разним групама снага у њиховим зонама одговорности, решавање нестандардних оперативних задатака, свеобухватна употреба прецизног наоружања, перспективних и модерних модела наоружања и војне технике током практичног дела вежбе, као и јачање сарадње са поморским снагама партнерских земаља у решавању заједничких задатака на мору”, наводи се у саопштењу.

“У оквиру прве фазе стратешке командно-штабне вежбе, војни органи ће радити на питањима распоређивања група снага на назначеним полигонима борбене обуке”, нагласила је руска морнарица.

Током друге фазе учесници ће учествовати у симулацији „борбених дејстава“ за уништавање стратешки важних објеката и снага фиктивног непријатеља, десантирање морнаричких јединица на необезбеђене обале, као и заштиту објеката морске економске активности и стратешких комуникација у складу са савременим карактером оружане борбе на мору.

За учешће у стратешкој командно-штабној вежби „Океан-2024“ биће укључене оперативне групе из других служби безбедности и федералних извршних органа – Министарства унутрашњих послова, Министарства за ванредне ситуације, Федералне службе безбедности, Националне гарде и Федералне службе обезбеђења Русије.

Такође, за учешће у вежби позвани су оперативни војни контингенти и групе војних управа из страних партнерских држава Руске Федерације (Кина).

Оно што је занимљиво јесте што ће Медитеранска ексадра први пут од поновног формирања извести маневре у источном делу Средоземља.

Основу флоте нове Медитернске ексадре руске морнарице за сада више не чине крупни бродови који су се у Средоземљу појавили dва пута. Основ је сад на мањим бродовима углавном фрегатама, који располажу моћним ракетним наоружањем.

Тренутно у бази Тартус у Сирији налазе се дизел-електрична подморница носач крстарећих ракета, затим ракетна корвета Бујан -М и противбродски обалски ракетни систем Бастион.

Ракетна крстарица и ракетни разарач би требали да постану допуна тим снагама у зони источног Медитерана.

Бројка варира пре свега од степена заоштравања кризе у источном Средоземљу. Највећа количина бродова која је била присутна у Медитерану када су новоформираној ескадри били додати и носач авиона као и две крстарице и неколико разарача био је 2013 када се све налазио на ивици Трећег светског рата.

Оно што штаб руске морнарице замислио заједно са планерима у генералштсбу је поновно оживљавање Медитеранске есакдре. Недавно наменско формирање пловних састава САД и ЕУ у зони источног Медитерана и Црвеног мора поново се повела прича да Русија у Средоземљу мора да има јаке поморске ефективе. Зато је из зоне Далеког истока-Пацифика послата ракетна фрегата заставни брод Пацифичке флоте и пратња у виду разарача.

Окосницу ће чинити 10 површинских бродова и подморница како класичних дизел-електирчних тако и нападно нукеларних који располажу са противбродским ракетама дугог домета, тако и крстарећим ракетама које могу да носе нуклеарне бојеве главе. Циљ је парирање америчкој 6. флоти која оперативно покрива цело Средоземље у случају поновног распоређивања поморских капацитета САД и сталних поморских снага НАТО пакта STANFORMED.

У Војнопоморској стратегији Ратне морнарице Руске Федерације, разрађена је концепција и доктрина у заштити националних интереса Руске Федерације на светским морима. Ти интереси су одређени њеним геополитичким положајем земље и саставни део су економских, војних и политичких интереса. Задаци Руске ратне морнарице како на светским морима па тако и на Медитерану у складу са тим су: одвраћање од примене силе или претње силом у односу на њене савезнике са морских и океанских праваца као и учешће у стратешком нуклеарном одвраћању, откривање, упозоравање и спречавање војних претњи и одбијање агресије на Руску федерацију.

„Океан“ је кодно име за војно-поморске вежбе које је организовала Главна команда Војно-морске флоте СССР-а 1970, 1975, 1977, 1983 и 1985. године. Те вежбе су биле највећи догађаји оперативне и борбене припреме Војно-морске флоте СССР-а у послератном периоду и најмасовнији у историји у време Совјетског Савеза.

Један коментар на ““ОКЕАН 2024” ВОЈНОПОМОРСКА ВЕЖБА КОЈА ПОНОВО ИСТИЧЕ ОФАНЗИВНУ УЛОГУ РУСКЕ МОРНАРИЦЕ НА СВИМ МОРИМА И ОКЕАНИМА

  1. heh, ruski brodovi

    znate zasto ruski mornari kad izadju na otvoreno more, stoje na palubi i pecaju kad imaju slobodnog vremena

    da navataju neku ribu za rucak, da ne jedu krompir i kupus

    i to mora da je pojedu odmah zivu, cim je upecaju, da im ne otme micman…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *