МИГ-31 БМ ЗА Ф-16 СПРЕМНИ: РУСКИ РАКЕТНИ АРСЕНАЛ ЗА УКРАЈИНСКЕ ЛОВЦЕ!

Ловци МиГ-31 БМ носе по 3+1 ракету дугог долета R-37M, и једну ракету ваздух -ваздух средњег домета R-77

Како се прича о испоруци Ф-16 Украјини приближава и постаје реалност, а неке информације указују да ће то бити после 19. јула евидентно је да се Русија спрема и у скалду са тиме наоружава своје ловце који би са велике дистанце.

На Телеграм каналима већ увелико круже слике борбених авиона МиГ-31БМ који су наоружани ракетама ваздух-ваздух и судећи према пропагандним порукама чини се да ће ови авиони бити први који ће се сукобити са украјинским ловцима Ф-16.

Оно што је до сада познато јесте да ловци МиГ-31 БМ носе по 3+1 ракету дугог долета R-37M, и једну ракету ваздух -ваздух средњег домета R-77 што указује на спремност за окршаје са украјинским ловцима Ф-16.

Такође верује се и да ловци СУ-30СМ такође користе идентичне ракете.

Иначе средином маја месеца СУ-30 СМ такође су били наоружани идентичним ракетама.

 Борбени авион СУ-30СМ2 авијације Црномрске флоте дуже време наоружани су ракетама ваздух-ваздух Р-77 и Р-37 за велике даљине посебно Р-37 домета 300 км.

Ракета Р-37

Ова ракета ваздух-ваздух позната је била и под НАТО кодним називом AA-X-13 Arrow коју је развила руска фабрика Вимпел, која је и направљена за ловце пресретаче другог долета МиГ-31.

Она представља нову фазу у развоју ракете Р-33 односно по НАТО номеклатури AA-9 Amos, чији је развој започео средином 1970 тих, када је требало одговорити на америчку ракету AIM-54 Phenix коју је носио амерички Ф-14 Томкет. Р-33 први пут виђена је на авиону МиГ-31 изнад обала Норвешке 1985. године.Р-37 је логични след развоја ракете која треба да дејствује по екстремно удаљеним циљевима на даљинама већим од 300 км. Пре свега ова ракета намењена је за обарање летећих радарских станица и извиђачких летелица.

Ракета се у почетној фази лета инерцијално, ажурирањем одговарајућих података током првог дела лета ракете. У другој фази из инерцијалног ракета прелази у полуактивно радарско самонавођење.Ракета је класичне конфигурације са четири правоугаона велика крила на средини тела и четири крмила на крају ракете.

Р-37 има дужину 4,2 , пречник тела 0,38 м и размах крмила 0,7 м. Маса лансирања ракете је 600 кг. Јачина бојеве главе је 60 кг парчадна. Погон ракете је ракетни мотор са чврстим горивом. Као главни носач ове ракете означен је био МиГ-31, али касније палета је раширена на Су-35С и Су-57.

У оперативној употреби Ваздушно космичких снага Русије ракета се налази од 1997. године.

Ракета Р-77

Ради се о ракети ваздух-ваздух средњег домета намењна за уништавање циљева у ваздушној борби без визуелног контакта са непријатељским авионима дању, ноћу и у свим метео условима при актвном електорнском дејству противника. Ова ракета развијена је као конкуренција западној ракети AMRAAM AIM-120 Ова ракетапрепознатљива је по томе што има карактеристичне репне мрежасте стабилизационе површине, које јој омогућавају високу стабилност и прецизност при свим брзинама лета. У серијској производњи ова ракета се налази од 1992 и са њом су наоружани сви руски борбени авиони од СУ-27 до Су 35 и ловца 5. генерације Т-50, МиГ-31, фамилија ловаца МиГ-29. Систем вођења ове ракете комбинован има активно радарско самонавођење и инерцијални навигациони систем радио корекцијом.

Тактичко технички подаци о ракети

Димензије: дужина 3,6 м, пречник 0,2 м размах крилаца 0,75 м

Стартна маса 175 кг

Бојева глава 21 кг

Ране верзије ове ракете имале су домет до 50 км, касније до 90, а модернизована верзија коју има и Србија Р-77М до 100 км.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *