У значајан геополитички потез који може променити односе снага у Латинској Америци, Кина је званично понудила Колумбији флоту својих најсавременијих вишенаменских ловаца J-10C. Овај предлог, који је стигао током државне посете колумбијског председника Густава Петра Пекингу, представља најозбиљнију кинеску офанзиву на тржишту одбране које је традиционално било предвиђено Сједињеним Државама и њеним савезницима.
Дупло јефтиније
Према изворима блиским преговорима, Пекинг нуди Боготи куповину 24 авиона J-10CE, извозне верзије овог борбеног авиона четврте генерације, по цени од 40 милиона долара по комаду. Ова цифра је значајно нижа у поређењу са 80-100 милиона долара које кошта амерички F-16V, главни конкурент у овој трци. Понуда укључује и повољне услове финансирања, укључујући могућност плаћања на рате, што представља значајан фактор за Колумбију са њеним ограниченим одбрамбеним буџетом.
Сукоб Индије и Пакистана помогао Кини
Кључни аргумент кинеске стране је борбена провереност J-10C. Према подацима пакистанског Министарства одбране, ови авиони су током сукоба у Кашмиру успели да оборе три француска ловца Rafale, један руски Су-30МКИ и један Mirage 2000, иако су неки од ових података оспоравани од стране независних извора.
За Колумбију, која тренутно располаже застарелом флотом израелских ловаца Kfir из 1980-их и лаких јуришних авиона A-29 Super Tucano, ова понуда долази у критичном тренутку. Земља се суочава са све јачим регионалним ривалима – Венецуела поседује руске Су-30, док је Бразил недавно унапредио своје ваздухопловство шведским авионима Gripen.
Могуће реакције Вашингтона
Међутим, потенцијална сарадња са Кином носи и значајне ризике. Колумбија је дугогодишњи стратешки савезник САД, који јој је од 2000. године обезбедио преко 10 милијарди долара војне помоћи. Усвајање кинеске технологије могло би довести до заоштравања односа са Вашингтоном, укључујући могуће санкције и ограничење даље војне сарадње.
Технолошки гледано, J-10CE нуди импресивне карактеристике: радар са активним електронским скенирањем (AESA) са дометом од преко 170 километара, инфрацрвени сензор за откривање циљева без укључивања радара и способност ношења напредних ракета ваздух-ваздух PL-15 са дометом од 145 километара.
,,Ово је прекретница не само за Колумбију већ и за читав регион”, коментарише Карлос Мендоза, бивши саветник колумбијског Министарства одбране. ,,Ако Колумбија изабере кинеске авионе, то ће отворити врата Пекингу у јужноамеричко тржиште одбране на начин који до сада нисмо видели.”
Тек следи избор
Колумбијске власти су најавиле да ће до краја јуна донети коначну одлуку, при чему се осим кинеске понуде разматрају и амерички F-16 Block 70 и шведски Gripen E. Свака од ових опција носи различите геополитичке импликације и техничке изазове, посебно у погледу интеграције у постојеће системе и обуке пилота.
Како се одлука Боготе приближава, све већи број посматрача упозорава да би усвајање J-10C могло представљати први корак ка преиспитивању традиционалних стратешких партнерстава у региону, са потенцијално далекосежним последицама за безбедносну архитектуру западне хемисфере.
A kakav 24 komada J-10C za milijardu, trebaju uzeti 12 “goli” Rafala za 2,7 milijardi kao što je to uradio Alex Vuçi, lik sa 8 ceremonijalni ustavni nadležnosti!