Kina izaziva Vašington u njegovom dvorištu: Kolumbija razmatra lovce J-10C nakon njihovih trijumfa u Kašmiru

U značajan geopolitički potez koji može promeniti odnose snaga u Latinskoj Americi, Kina je zvanično ponudila Kolumbiji flotu svojih najsavremenijih višenamenskih lovaca J-10C. Ovaj predlog, koji je stigao tokom državne posete kolumbijskog predsednika Gustava Petra Pekingu, predstavlja najozbiljniju kinesku ofanzivu na tržištu odbrane koje je tradicionalno bilo predviđeno Sjedinjenim Državama i njenim saveznicima.

Duplo jeftinije

Prema izvorima bliskim pregovorima, Peking nudi Bogoti kupovinu 24 aviona J-10CE, izvozne verzije ovog borbenog aviona četvrte generacije, po ceni od 40 miliona dolara po komadu. Ova cifra je značajno niža u poređenju sa 80-100 miliona dolara koje košta američki F-16V, glavni konkurent u ovoj trci. Ponuda uključuje i povoljne uslove finansiranja, uključujući mogućnost plaćanja na rate, što predstavlja značajan faktor za Kolumbiju sa njenim ograničenim odbrambenim budžetom.

Sukob Indije i Pakistana pomogao Kini

Ključni argument kineske strane je borbena proverenost J-10C. Prema podacima pakistanskog Ministarstva odbrane, ovi avioni su tokom sukoba u Kašmiru uspeli da obore tri francuska lovca Rafale, jedan ruski Su-30MKI i jedan Mirage 2000, iako su neki od ovih podataka osporavani od strane nezavisnih izvora.

Za Kolumbiju, koja trenutno raspolaže zastarelom flotom izraelskih lovaca Kfir iz 1980-ih i lakih jurišnih aviona A-29 Super Tucano, ova ponuda dolazi u kritičnom trenutku. Zemlja se suočava sa sve jačim regionalnim rivalima – Venecuela poseduje ruske Su-30, dok je Brazil nedavno unapredio svoje vazduhoplovstvo švedskim avionima Gripen.

Moguće reakcije Vašingtona

Međutim, potencijalna saradnja sa Kinom nosi i značajne rizike. Kolumbija je dugogodišnji strateški saveznik SAD, koji joj je od 2000. godine obezbedio preko 10 milijardi dolara vojne pomoći. Usvajanje kineske tehnologije moglo bi dovesti do zaoštravanja odnosa sa Vašingtonom, uključujući moguće sankcije i ograničenje dalje vojne saradnje.

Tehnološki gledano, J-10CE nudi impresivne karakteristike: radar sa aktivnim elektronskim skeniranjem (AESA) sa dometom od preko 170 kilometara, infracrveni senzor za otkrivanje ciljeva bez uključivanja radara i sposobnost nošenja naprednih raketa vazduh-vazduh PL-15 sa dometom od 145 kilometara.

,,Ovo je prekretnica ne samo za Kolumbiju već i za čitav region”, komentariše Karlos Mendoza, bivši savetnik kolumbijskog Ministarstva odbrane. ,,Ako Kolumbija izabere kineske avione, to će otvoriti vrata Pekingu u južnoameričko tržište odbrane na način koji do sada nismo videli.”

Tek sledi izbor

Kolumbijske vlasti su najavile da će do kraja juna doneti konačnu odluku, pri čemu se osim kineske ponude razmatraju i američki F-16 Block 70 i švedski Gripen E. Svaka od ovih opcija nosi različite geopolitičke implikacije i tehničke izazove, posebno u pogledu integracije u postojeće sisteme i obuke pilota.

Kako se odluka Bogote približava, sve veći broj posmatrača upozorava da bi usvajanje J-10C moglo predstavljati prvi korak ka preispitivanju tradicionalnih strateških partnerstava u regionu, sa potencijalno dalekosežnim posledicama za bezbednosnu arhitekturu zapadne hemisfere.

Jedan komentar na “Kina izaziva Vašington u njegovom dvorištu: Kolumbija razmatra lovce J-10C nakon njihovih trijumfa u Kašmiru

  1. A kakav 24 komada J-10C za milijardu, trebaju uzeti 12 “goli” Rafala za 2,7 milijardi kao što je to uradio Alex Vuçi, lik sa 8 ceremonijalni ustavni nadležnosti!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *