ИЗРАЕЛ СПРЕМА ПОМОРСКУ БЛОКАДУ ЈУГА ЛИБАНА КАО 2006. ГОДИНЕ!

Ратна морнарица Израела најавила потпуну поморску блокаду јужне либанске обале, упозоравајући да ће свако на мору или на обали бити нападнут.

Док израелска борбена авијација изводи интензивне ваздушне нападе на циљеве Хезболаха у јужном Либану, са више од 100 борбених авиона, Ратна морнарица Израела планира поморску блокаду јужне обале Либана.

Ратна морнарица Израела најавила потпуну поморску блокаду јужне либанске обале, упозоравајући да ће свако на мору или на обали бити нападнут.

Упозорења су издата за све на мору или на обали.

Идентичну операцију поморске блокаде Израел је извео у лето 2006 за време Другог либанског рата када су израелски патролни бродови и корвете блокирали југ Либана с мора делујући тако да се блокира сав поморски саобраћај и покушај да се Хезболаху допреми наоружање.

Израелска поморска блокада југа Либана 2006. године била је део шире операције током Другог либанског рата, који је избио у јулу 2006. између Израела и шиитске милиције Хезболах, базиране у Либану. Израел је увео блокаду како би спречио снабдевање Хезболаха оружјем и муницијом, као и да би ограничио његову способност за извођење напада. Операција је била део војне стратегије која је укључивала ваздушне, копнене и морске нападе на позиције Хезболаха у Либану.

Циљеви блокаде:

  1. Изолација Хезболаха: Основни циљ блокаде био је спречавање снабдевања Хезболаха оружјем, посебно ракетама дугог домета које су коришћене за нападе на израелске цивилне циљеве. Израел је био посебно забринут због могућности да оружје стигне из Ирана или Сирије морским путем до јужног Либана, где је Хезболах имао своје базе.
  2. Контрола лука и приобаља: Израелска морнарица је поставила блокаду дуж либанске обале, што је укључивало и присуство ратних бродова који су патролирали источним делом Средоземног мора. Блокада је обухватала контролу над главним либанским лукама, укључујући Бејрут и Тир, како би се спречила свака нелегална активност, укључујући трговину оружјем.
  3. Притисак на Либан: Израел је, поред блокаде, настојао да изврши притисак на либанску владу да се дистанцира од Хезболаха и предузме мере за разоружавање ове групе. Блокада је значајно утицала на економску ситуацију у Либану, јер је морски саобраћај био од суштинске важности за либанску трговину.

Ток блокаде:

  • Почетак: Израел је увео поморску блокаду одмах након почетка сукоба у јулу 2006. године, као одговор на напад Хезболаха на израелске војнике и киднаповање двојице припадника израелских одбрамбених снага (ИДФ), што је био окидач за рат.
  • Поморске операције: Израелска морнарица је распоредила ратне бродове дуж целе либанске обале. Упркос блокади, било је извештаја да је Хезболах успевао да добије одређене количине оружја и опреме, вероватно копненим путевима преко Сирије.

Контранапад Хезболаха:

Хезболах је током конфликта користио противбродске ракете Ц-802 YJ-2 “Saccade”, произведене у Кини, за које се верује да су набављене уз иранску помоћ. Једна таква ракета је 14. јула 2006. погодила израелски ратни брод INS Hanit, који је учествовао у блокади у близини обале Либана. Напад је изазвао значајну штету на броду и погинула су четири израелска морнара. Противбродака ракета погодила је крмени део корвете INS Hanit, и тиме је тешкооштетила. Веровало се да би погодак другде потопило израелски ратни брод

Овај инцидент је изазвао шок у Израелу, јер се није очекивало да Хезболах има тако напредне противбродске системе, јер је израелска морнарица занемарила могућност напада сопствених бродова противбродским ракетама и веровања обавештајним подацима да таквих ракета Хезболах нема.

После овог напада израелска авијација уништила је четири радарске станице из система ОСОЈ обалско осматрање-обалско јављање Либанске војске за које се веровало да су Хезболаху доставили информације о кретаеу пловила.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *