IZRAEL SPREMA POMORSKU BLOKADU JUGA LIBANA KAO 2006. GODINE!

Ratna mornarica Izraela najavila potpunu pomorsku blokadu južne libanske obale, upozoravajući da će svako na moru ili na obali biti napadnut.

Dok izraelska borbena avijacija izvodi intenzivne vazdušne napade na ciljeve Hezbolaha u južnom Libanu, sa više od 100 borbenih aviona, Ratna mornarica Izraela planira pomorsku blokadu južne obale Libana.

Ratna mornarica Izraela najavila potpunu pomorsku blokadu južne libanske obale, upozoravajući da će svako na moru ili na obali biti napadnut.

Upozorenja su izdata za sve na moru ili na obali.

Identičnu operaciju pomorske blokade Izrael je izveo u leto 2006 za vreme Drugog libanskog rata kada su izraelski patrolni brodovi i korvete blokirali jug Libana s mora delujući tako da se blokira sav pomorski saobraćaj i pokušaj da se Hezbolahu dopremi naoružanje.

Izraelska pomorska blokada juga Libana 2006. godine bila je deo šire operacije tokom Drugog libanskog rata, koji je izbio u julu 2006. između Izraela i šiitske milicije Hezbolah, bazirane u Libanu. Izrael je uveo blokadu kako bi sprečio snabdevanje Hezbolaha oružjem i municijom, kao i da bi ograničio njegovu sposobnost za izvođenje napada. Operacija je bila deo vojne strategije koja je uključivala vazdušne, kopnene i morske napade na pozicije Hezbolaha u Libanu.

Ciljevi blokade:

  1. Izolacija Hezbolaha: Osnovni cilj blokade bio je sprečavanje snabdevanja Hezbolaha oružjem, posebno raketama dugog dometa koje su korišćene za napade na izraelske civilne ciljeve. Izrael je bio posebno zabrinut zbog mogućnosti da oružje stigne iz Irana ili Sirije morskim putem do južnog Libana, gde je Hezbolah imao svoje baze.
  2. Kontrola luka i priobalja: Izraelska mornarica je postavila blokadu duž libanske obale, što je uključivalo i prisustvo ratnih brodova koji su patrolirali istočnim delom Sredozemnog mora. Blokada je obuhvatala kontrolu nad glavnim libanskim lukama, uključujući Bejrut i Tir, kako bi se sprečila svaka nelegalna aktivnost, uključujući trgovinu oružjem.
  3. Pritisak na Liban: Izrael je, pored blokade, nastojao da izvrši pritisak na libansku vladu da se distancira od Hezbolaha i preduzme mere za razoružavanje ove grupe. Blokada je značajno uticala na ekonomsku situaciju u Libanu, jer je morski saobraćaj bio od suštinske važnosti za libansku trgovinu.

Tok blokade:

  • Početak: Izrael je uveo pomorsku blokadu odmah nakon početka sukoba u julu 2006. godine, kao odgovor na napad Hezbolaha na izraelske vojnike i kidnapovanje dvojice pripadnika izraelskih odbrambenih snaga (IDF), što je bio okidač za rat.
  • Pomorske operacije: Izraelska mornarica je rasporedila ratne brodove duž cele libanske obale. Uprkos blokadi, bilo je izveštaja da je Hezbolah uspevao da dobije određene količine oružja i opreme, verovatno kopnenim putevima preko Sirije.

Kontranapad Hezbolaha:

Hezbolah je tokom konflikta koristio protivbrodske rakete C-802 YJ-2 “Saccade”, proizvedene u Kini, za koje se veruje da su nabavljene uz iransku pomoć. Jedna takva raketa je 14. jula 2006. pogodila izraelski ratni brod INS Hanit, koji je učestvovao u blokadi u blizini obale Libana. Napad je izazvao značajnu štetu na brodu i poginula su četiri izraelska mornara. Protivbrodaka raketa pogodila je krmeni deo korvete INS Hanit, i time je teškooštetila. Verovalo se da bi pogodak drugde potopilo izraelski ratni brod

Ovaj incident je izazvao šok u Izraelu, jer se nije očekivalo da Hezbolah ima tako napredne protivbrodske sisteme, jer je izraelska mornarica zanemarila mogućnost napada sopstvenih brodova protivbrodskim raketama i verovanja obaveštajnim podacima da takvih raketa Hezbolah nema.

Posle ovog napada izraelska avijacija uništila je četiri radarske stanice iz sistema OSOJ obalsko osmatranje-obalsko javljanje Libanske vojske za koje se verovalo da su Hezbolahu dostavili informacije o kretaeu plovila.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *