Према израелским подацима лансирано је 400 балистичких ракета, а према Иранским више од 500 пројектила од којих је велики број био хиперсоничних Фатах-1 и Фатах-2 са којима су гађане пре свега ваздухопловне базе
Иран је као што је обећа, овај пут без много медијске помпе и претње преко медија и друштвених мрежа реализовао масовни ракетни напад на Израел.
Према израелским подацима лансирано је 400 балистичких ракета, а према Иранским више од 500 пројектила од којих је велики број био хиперсоничних Фатах-1 и Фатах-2 са којима су гађане пре свега ваздухопловне базе у централном делу и на југу Израела.
#BREAKING: Almost all of the ballistic missiles launched by the #IRGC Aerospace Forces at #Israel had hypersonic re-entry vehicles, making them difficult to intercept and shoot down by the Hetz 2 and 3 anti-ballistic missiles of the #IDF. pic.twitter.com/6isSLTGDDa
— Babak Taghvaee – The Crisis Watch (@BabakTaghvaee1) October 1, 2024
Бројка лансираних ракета је свакако већа него што је било први пут, али јако далеко од онога што су сви очекивали. Најцрњи сценарио у коме долеће на хиљаде ракета које насумично падају по највећим израелским градовима Хаифа, Тел Авив, Јерусалим.
Већ сада се наводи да је ово био контролисани напад, а не као што се мислило тотални. Све више се говори да је у питању одговор на убиство Исмаила Ханије, Хасана Насралаха и Нилфорушана и овај одговор је био јачи него претходни, а пред Изрелом су две опције: прва нема директног и брзог одговора балистичким ракетама, крстарећим ракетама и дроновима камиказама, пручавање, анализа и напад на иранске мете касније и прво завршити са Хезболахом на југу Либана, нанети стратешки пораз и онда се фокусирати на Иран.
С друге стране наводи се да је већина пројектила била хиперсонична и да због тога је било отежано пресретање и обарање од стране антибалистичких пројектила Hetz 2 и 3.
Највећи број пројектила пао је на ваздухопловну базу Неватим која је седиште 69. ловачко-бомбардерског пука “Хапаташим” који су извршили ликвидацију комплетног војног и политичког крила Хезболаха и убиство лидера Хасана Насралаха, серију напада на Либан и Сирију. У самој ваздухопловниој бази налазе се чак три ескадриле са ловцима Ф-35И Адир и авио танкери КЦ-10 Боинг-707.
Што се тиче пројектила према типовима садржај је био идентичан као и претходном нападу пре неколико месеци само што је удео хиперсоничних ракета био много већи.
Балистичке ракете средњег домета и хиперзвучни пројектили:
Сејил
Домет: 2000 км
Тежина: 23.000 кг
Тежина бојеве главе: 650 кг
Максимална брзина 13 маха
Одступање од циљ: 50 м
Кхаибар или Кхоромшахр -4
Домет: 2.000 км
Бојева глава: 1800 кг
Тежина лансираања: 19500 кг
Максимална брзина 8-16 маха
Максимално одступање. 20 М
Емад
Домет: 1.800 км
Тежина: 17.500 кг
Бојева глава: 750 кг
Смртоносни радијус: 200м
Одступање од циља: 4м
Максимална брзина 11 маха
Једностепена балистичка ракета са могућношћу одвајања бојеве главе са навођењем и контролом до краја путање и са могућношћу лансирања из мобилних лансера и силоса.
Шахаб-3
Домет: 3.000 км
Максимална брзина: 7 маха
Гхадр
Домет: 1.950 км
Максимална брзина 9 маха
Фатах-2
Домет: 1.500-1.800 км
Мкасимална брзина: 5 маха
Кхеибар Шекан
Домет: 1.450 км,
Максимална брзина 5.000 км/х
Хаје Касе
Домет: 1.450 км
Максимална брзина 12 маха