IRAN RUSIJI ŠALJE “FATH-360” NAZVAN I IRANSKI HIMARS ZA RAT PROTIV AMERIČKOG RIVALA

Iran sprema da Rusiji obezbedi stotine taktičko-balističkih projektila Fath-360 za njihov rat u Ukrajini

Nalozi bliski iranskim Pasdaradnima i iranskim vlastima saopštili su ono što je Blumberg najavio da će Iran uskoro Rusiji isporučiti taktičke balističke rakete Fath-360, koji su obeleženi kao rival američkom raketnom sistemu HIMARS.

Iran je navodno postigao sporazum o naoružanju s Rusijom, prodajući im nekoliko jedinica raketnog sistemaFath-360 koji se smatra rivalom američkom raketnom sistemu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).

Kako se navodi na Zapadu ova kupovina bi mogla poboljšati vojne sposobnosti Rusije, što bi moglo uticati na dinamiku tekućih sukoba u kojima su ruske snage uključene.

Nakon izveštaja početkom avgusta da se Iran sprema da Rusiji obezbedi stotine taktičko-balističkih projektila Fath-360 za njihov rat u Ukrajini.

Evropski zvaničnici su izjavili da je isporuka ovog sistema na bojno polje u zapadnoj Rusiji i Ukrajini sada neizbežna, a za članice G7 se kaže da već pripremaju sankcije protiv Irana koje će stupiti na snagu onog trenutka kada rakete stignu u Rusiju.

FATH-360 IRANSKI HIMARS

Samohodni višecevnom raketnom sistemu Fath-360 koji je faktički taktička balistička raketa ograničenog dometa. Poznat je i pod nazivom iranski HIMARS jer iz cevi lansira taktičku balističku raketu. Iranska oznaka sa kojom je prestavljaju u javnosti je BM-120 (Balistic Missile- je balistička raketa, a 120 je daljina dometa).

Raketni sistem “Fath-360”, poznat i kao BM-120 je razvilo iransko Ministarstvo odbrane. Zapravo radi se o taktičkoj balističkoj raketi kratkog dometa sa satelitskim navođenjem, sa pogonom na čvrsto gorivo.

Fath -360 je prvi put prikazan na vojnoj izložbi 21. avgusta 2020.
Sa dometom od 30 do 120 km, svaka raketa može da nosi bojevu glavu težine od 150 kg i leti brzinom od 3 maha (1020 m/s). Posle lansiranja, projektil se povezuje sa satelitima za navođenje i pogađa cilj brzinom od 4 maha (1.361 m/s). Veruje se da je Fath-360 kraća verzija Fateh porodice balističkih raketa kratkog dometa. Kao takav, skoro je upola manji od Fateh-110, ali ima istu konfiguraciju peraja. Četiri na njegovom kraju blizu izduvnog sistema, četiri druga peraja trouglastog oblika neposredno iznad njih i četiri mala ispred projektila, blizu nosnog konusa.

Njegove male težine i male dimenzije omogućavaju da se nekoliko od ovih projektila stavi na lanser baziran na kamionu. Raketa se lansira kroz okrugli lansirni kontejner na kamionskom lansirnom vozilu.

Njegove relativno male i lagane dimenzije omogućavaju da se više projektila montira na lanser baziran na kamionu, sa dostupnim lansirnim kanisterima.

Lanser Fath-360 može biti sa dva, tri, četiri ili šest lansirnih kontejnera od kojih svaki nosi po jednu raketu. sa ovim karakteristikama, može delovati kao samohodni višecevni raketni sistem.

Raketa Fath 360 je dugačaka četiri metra, prečnika 30 centimetara, težine 850-1.100 kilograma, bojeve glave od 150 kilograma i dometa 80-100 kilometara.

Ove specifikacije čine Fath 360 otprilike uporedivim sa HIMARS. Raketa M31 GMLRS koju su SAD isporučile za ukrajinske jedinice HIMARS nosi jedinu bojevu glavu od 90 kilograma do 70 kilometara pri brzini od 2,5 maha i da može biti ispaljena iz HIMARS-a sa šest lansirnih cevi ili težeg MLRS-a M270 od 12 lansirnih cevi.

Raketni sistem Fath 360 isporučen je Korpusu islamske revolucionarne garde (IRGC) 2022. godine, sa lanserima sa dve i četiri lansirne cevi koje su omogućile kopnenim snagama IRGC-a da dobiju preciznu masovnu vatru kratkog dometa na neprijateljske sisteme protivvazdušne odbrane dok Vazdušno-kosmičke snage IRGC-a da izvode udare na većem dometu.

HIMARS High Mobility Artillery Rocket System

HIMARS High Mobility Artillery Rocket Systemje američki raketni sistem sa velikim mobilnim sposobnostima, razvijen od strane kompanije Lockheed Martin.

Potreba za brzim transportom naterala je konstruktore da razviju lakšu varijantu ovog raketnog sistema pod nazivom HIMARS montiranog na platformu kamiona 6×6 mase do 11 tona.

HIMARS je konstruisan za lansiranje raketa i precizne vođene municije. Sistem je montiran na šasiju kamiona konfiguracije pogona 6×6, što mu omogućava veliku mobilnost i brzinu u različitim terenskim uslovima. Glavna prednost HIMARS je njegova sposobnost da brzo uđe i izađe iz borbenih zona, pružajući podršku trupa dok se brzo povlači. zahvaljujući SUV i visokom stepenu automatizacije ovim sistemom mogu da upravljaju dva operatera.
Tehnički Detalji
Domet: Rakete koje se koriste sa HIMARS-a imaju domet od oko 70 do 300 kilometara, zavisno od vrste rakete i njene konfiguracije.
Rakete: Sistem može lansirati različite vrste raketa, uključujući:
GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System): Ove rakete su precizno vođene i koriste se za gađanje ciljeva na srednjim udaljenostima.
ATACMS (Army Tactical Missile System): Ove rakete imaju veći domet i nose veće bojeve glave, omogućavajući napade na ciljeve na velikim udaljenostima.
Kapacitet:

HIMARS može nositi do šest raketa GMLRS ili jednu raketu ATACMS po lansirnom pakovanju.
Brzina: Maksimalna brzina kretanja je oko 85 km/h.
Preživljavanje:

Sistem je konstruisan da bude otporan na neprijateljske napade, sa mogućnošću brzog pokretanja i promene položaja kako bi se smanjila izloženost nerijateljskoj vatri.

HIMARS se koristi za podršku vojnim operacijama, pružajući preciznu vatrenu moć i mogućnost brze reakcije na promene na bojištu.

Taktičko tehnički podaci o raketnom sistemu HIMARS

Posada: 3 člana vozač, poslužilac i komandir lansera

Težina: 16.200 kg

Dimenzije: Dužina: 7 m, Širina: 2,4 m, Visina: 3,2 m

Maksimalni radijus kretanja: 480 km

Brzina na putu: 85 km

Naoružanje: 1 kontejner sa 6 komada raketa M30/M31 serije GMLRS raketa (domet do 92 km) ili jednom ATACMS raketom 610 mm (domet do 300 km)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *