ХРВАТСКА КУПУЈЕ ХИМАРС: ДА ЛИ ЈЕ ВРЕМЕ ДА СРБИЈА ПОНОВО ОЖИВИ РАЗВОЈ РАКЕТНОГ СИСТЕМА ШУМАДИЈА?

И Србија је имала свој договор, још давно и брзо га реализовала за само две године. Ракетни систем Шумадија са чијим развојем се стално када су тензије у региону спласнуле

Хрватски медији објавили су вест да ће та држава за копнену војску набавити самоходни вишецевни ракетни систем M142 HIMARS са ракетама великог домета. Вредност посла оцењена је на 300 милиона долара.

И Србија је имала свој договор, још давно и брзо га реализовала за само две године. Ракетни систем Шумадија са чијим развојем се стално када су тензије у региону спласнуле.

Да ли је време поново да се овај ракетни систем поново активира и цео просес доведе до краја мисли се на развој и серијске производње.

“Шумадија би одбранила Србију”, oвако су гласили наслови у медијима када се појавила ”Шумадија”.

Самоходни вишецевни Модуларни лансер ракета великог домета – круна дуге традиције развоја српске артиљерије.

Шумадија“ ракетни систем чија је ракета вођена у првом делу путање балистички и иде до 90 км у висину, практично пробија атмосферу, а онда у последњем делу путање заправо има инерциони навигациони систем. Вођена је, практично као нека врста планирајуће крстареће ракете у последњој фази лета – нагласио је тада Мирослав Лазански.

Некадашњи војно-политички коментатор листа “Политика” и експерт за наоружање поредио је српски ракетни систем у развоју са кинеским Веиши 2

Шумадија је први пут приказана јавности на сајму IDEX 2017 у фебруару те године, у Абу Дабију

Додуше, то је била премијера ракете земља – земља продукт компаније ЕdePro чији је веран модел у размери 1:1 приказан на Сајму.

Шумадија“ је вођена ракета домета преко 280 км, њена стартна маса износи 1600 кг од тога горива скоро 900 кг док је маса бојеве главе 200 кг.

На предњем делу ракете се налазе управљиви канари док се на задњем налазе слободноротирајућа получена крила за стабилизацију ваљања.

Систем има инерцијално вођење – описао је тада један од челних људи у компанији нову ракету.

Максимално одступа од циља је око 150 м у случају коришћења само инерцијалног система за навигацију, уколико се уз инерцијални систем за навигацију користи и ГПС, одступање се процењује на испод 50м
Foto: Jugoimport SDPR/EdePro

Ракета ”Јерина 1”

Ракета ће имати свој лансирни контејнер који је направљен од комбинације композитних материјала и челика, а план је да се систем смести на возило са 4 до 6 контејнера.

И даље смо у 2017. години. Мај месец.

Домаћа јавност,  додуше новинари и војни изасланици имају прилику да виде ракету која је названа „Шумадија“ на техничком приказу наоружања и војне опреме „Челик 2017“ у Никинцима.

Фотографије сведоче да је колос ракета изазвала велику пажњу.

Месец дана касније, на Сајму партнер 2017 године, шира јавност упознаје ”Шумадију” – сада и возило – лансер засновано на точкашу типа ”КAMAZ” које се користило за самоходну хаубицу Нора.

Тада су представљене и две ракете.

Моћна калибра 400 мм -максималног домета 285 км Јерина 1

И мања калибра 262 мм – максималног домета 70 км – Јерина 2

У духу историје и предања ракете име добијају по српској деспотици Ирини Кантакузин – Јерини Бранковић -проклетој Јерини.

Ракета и треба да буде проклетство за агресора.

Јер ШУМАДИЈА је оруђе намењено за дејство по значајним тачкастим површинским цилјевима непријателја, уклјучујући и временски критичне цилјеве (захваљујући критичном времену одзива), као што су ракетни системи земља – земља,системи противваздушне одбране, аеродроми, хелиодроми, рејони окупљања, војне базе, логори за обуку, логистички центри, луке, концентрација трупа, као и значајни објекти војне нфраструктуре, командни центри, центри везе.

На приказу способности војске Србије и МУП, у мају 2019. године, у дефилеу возила из развојног програма СДПР-а је и ракетни систем Шумадија.

Од тада је Шумадија редовно присутна на великим сајмовима – виђена је и на ПАРТНЕРУ 2021. као и Сајму наоружања 2023. године. Еволуција ватреног домета српске вишецевне артиљерије од модернизованог ”Пламена”, преко вишецевног бацача М-77, његових унапређених варијанти модуларног и дигитализованог огња, моћног

”Оркана”, перспективне ”Мораве” и ”Тамнаве” до далекометне ”Шумадије” показује колики је напредак пројекта који носи ракету Јерина 1.

Јерина 1 користи модерно композитно ракетно гориво.

Максимално одступа од циља је око 150 м у случају коришћења само инерцијалног система за навигацију, уколико се уз инерцијални систем за навигацију користи и ГПС, одступање се процењује на испод 50 м, што пројектил чини врло прецизним.

Основна бојева глава је разорна парчадно-рушећег дејства, даље истраживање и развој ће омогућити и пројектовање термобаричне бојеве главе.

Температурни опсег рада је од -30 до +50 степени целзијусових.

Утовар и претовар контејнера врши специјално логистичко возило опремлјено са дизалицом.

Логистичко возило транспортује два контејнера са по две ракете калибра 400 мм или два контејнера са по 6 ракета калибра 262 мм.

Један модул са две ракете Јерина-1 је тежак око 4200кг.

У погледу максималног домета до 300 км  – Шумадија би могла да се упореди и са Химарсом са ракетама АTACMS или белоруско – кинеском копродукцијом Полонез М

Проблем је само што је Шумадија и даље прототип.

Тестирање и пробна лансирања балистичке ракете из система „Шумадија“ у Пакистану, јер Србија нема одговарајући полигон за тестирање наоружања овог домета, није се десило.

Нема званичних информација ни да је ЈEРИНА 1 испаљена на неком другом полигону за такву врсту ракете.

Када ће почети серијска производња Шумадије -првог домаћег система балистичких ракета, питање је које и даље чека одговор.

У међувремену, њена ракета скромнијих димензија ЈЕРИНА 2 добила је нову улогу.

Упоредо са системом Шумадија, Србија је радила и на систему Тамнава, који користи модуле са ракетама калибра 122 (система град) и 262 мм (јерина 2).

Вишецевни лансер ракета “Тамнава” је своје могућности демонстрирао на вежби ”Вихор 2024”.

А Шумадију и даље чекамо?

10 коментара на “ХРВАТСКА КУПУЈЕ ХИМАРС: ДА ЛИ ЈЕ ВРЕМЕ ДА СРБИЈА ПОНОВО ОЖИВИ РАЗВОЈ РАКЕТНОГ СИСТЕМА ШУМАДИЈА?

  1. Voleo bih da ovaj sistem počne da se proizvodi i da se naša vojska naoruža sa njime. Doduše tehničke karakteristike nisu baš za pohvalu, jer bojeva glava od 200 kg. sa odstupanjem od 150 metara, pa čak i sa GPS navođenjem od 50 metara je mnogo
    Ruski Iskander na dometu od 500 km. sa bojevom glavom od 500 kg. ima odstupanje od 5 metara.

    1. Na početku je I Ruska bila takva pa posle par stotina ispaljenih komada do 5 metara. Praksa i probe to dovedu so savrsenstva. Problem je nemamo gde ih probamo. Mada, mislim da nama nije dozvoljeno da razvijamo za nas nista vise od 40 km dometa.

  2. Шта ће нам? Ако траже део територије, наши ће им дати као и све остало што су предали и разделили уз малу провизију.

  3. Preciznost je slaba jer nema mogucnost GLONAS ili vojnog GPS koriscenja , to se daje samo formalnim saveznicima a ne neutralnim-nesvrstanim drzavama . Ako nema preciznost ta skalamerija onda su baceni novci . Bolje kupiti od Putina
    Iskander i resen problem , mozes kroz prozor na Pantovscaku da pogodis sliku F.Tudjmana na zidu kada za to dodje vreme .

  4. Da je Srbija mogla da razvije Sumadiju do kraja to bi i uradila. Treba uzeri u obzir da je i za orethodni raketni poduhvat, ALAS, trebalo dolara iz inostranstva, kao i za poslednji vekiki raketni JNA projekat, Orkan.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *