HRVATSKA KUPUJE HIMARS: DA LI JE VREME DA SRBIJA PONOVO OŽIVI RAZVOJ RAKETNOG SISTEMA ŠUMADIJA?

I Srbija je imala svoj dogovor, još davno i brzo ga realizovala za samo dve godine. Raketni sistem Šumadija sa čijim razvojem se stalno kada su tenzije u regionu splasnule

Hrvatski mediji objavili su vest da će ta država za kopnenu vojsku nabaviti samohodni višecevni raketni sistem M142 HIMARS sa raketama velikog dometa. Vrednost posla ocenjena je na 300 miliona dolara.

I Srbija je imala svoj dogovor, još davno i brzo ga realizovala za samo dve godine. Raketni sistem Šumadija sa čijim razvojem se stalno kada su tenzije u regionu splasnule.

Da li je vreme ponovo da se ovaj raketni sistem ponovo aktivira i ceo proses dovede do kraja misli se na razvoj i serijske proizvodnje.

“Šumadija bi odbranila Srbiju”, ovako su glasili naslovi u medijima kada se pojavila ”Šumadija”.

Samohodni višecevni Modularni lanser raketa velikog dometa – kruna duge tradicije razvoja srpske artiljerije.

Šumadija“ raketni sistem čija je raketa vođena u prvom delu putanje balistički i ide do 90 km u visinu, praktično probija atmosferu, a onda u poslednjem delu putanje zapravo ima inercioni navigacioni sistem. Vođena je, praktično kao neka vrsta planirajuće krstareće rakete u poslednjoj fazi leta – naglasio je tada Miroslav Lazanski.

Nekadašnji vojno-politički komentator lista “Politika” i ekspert za naoružanje poredio je srpski raketni sistem u razvoju sa kineskim Veiši 2

Šumadija je prvi put prikazana javnosti na sajmu IDEX 2017 u februaru te godine, u Abu Dabiju

Doduše, to je bila premijera rakete zemlja – zemlja produkt kompanije EdePro čiji je veran model u razmeri 1:1 prikazan na Sajmu.

Šumadija“ je vođena raketa dometa preko 280 km, njena startna masa iznosi 1600 kg od toga goriva skoro 900 kg dok je masa bojeve glave 200 kg.

Na prednjem delu rakete se nalaze upravljivi kanari dok se na zadnjem nalaze slobodnorotirajuća polučena krila za stabilizaciju valjanja.

Sistem ima inercijalno vođenje – opisao je tada jedan od čelnih ljudi u kompaniji novu raketu.

Maksimalno odstupa od cilja je oko 150 m u slučaju korišćenja samo inercijalnog sistema za navigaciju, ukoliko se uz inercijalni sistem za navigaciju koristi i GPS, odstupanje se procenjuje na ispod 50m
Foto: Jugoimport SDPR/EdePro

Raketa ”Jerina 1”

Raketa će imati svoj lansirni kontejner koji je napravljen od kombinacije kompozitnih materijala i čelika, a plan je da se sistem smesti na vozilo sa 4 do 6 kontejnera.

I dalje smo u 2017. godini. Maj mesec.

Domaća javnost,  doduše novinari i vojni izaslanici imaju priliku da vide raketu koja je nazvana „Šumadija“ na tehničkom prikazu naoružanja i vojne opreme „Čelik 2017“ u Nikincima.

Fotografije svedoče da je kolos raketa izazvala veliku pažnju.

Mesec dana kasnije, na Sajmu partner 2017 godine, šira javnost upoznaje ”Šumadiju” – sada i vozilo – lanser zasnovano na točkašu tipa ”KAMAZ” koje se koristilo za samohodnu haubicu Nora.

Tada su predstavljene i dve rakete.

Moćna kalibra 400 mm -maksimalnog dometa 285 km Jerina 1

I manja kalibra 262 mm – maksimalnog dometa 70 km – Jerina 2

U duhu istorije i predanja rakete ime dobijaju po srpskoj despotici Irini Kantakuzin – Jerini Branković -prokletoj Jerini.

Raketa i treba da bude prokletstvo za agresora.

Jer ŠUMADIJA je oruđe namenjeno za dejstvo po značajnim tačkastim površinskim ciljevima neprijatelja, uključujući i vremenski kritične ciljeve (zahvaljujući kritičnom vremenu odziva), kao što su raketni sistemi zemlja – zemlja,sistemi protivvazdušne odbrane, aerodromi, heliodromi, rejoni okupljanja, vojne baze, logori za obuku, logistički centri, luke, koncentracija trupa, kao i značajni objekti vojne nfrastrukture, komandni centri, centri veze.

Na prikazu sposobnosti vojske Srbije i MUP, u maju 2019. godine, u defileu vozila iz razvojnog programa SDPR-a je i raketni sistem Šumadija.

Od tada je Šumadija redovno prisutna na velikim sajmovima – viđena je i na PARTNERU 2021. kao i Sajmu naoružanja 2023. godine. Evolucija vatrenog dometa srpske višecevne artiljerije od modernizovanog ”Plamena”, preko višecevnog bacača M-77, njegovih unapređenih varijanti modularnog i digitalizovanog ognja, moćnog

”Orkana”, perspektivne ”Morave” i ”Tamnave” do dalekometne ”Šumadije” pokazuje koliki je napredak projekta koji nosi raketu Jerina 1.

Jerina 1 koristi moderno kompozitno raketno gorivo.

Maksimalno odstupa od cilja je oko 150 m u slučaju korišćenja samo inercijalnog sistema za navigaciju, ukoliko se uz inercijalni sistem za navigaciju koristi i GPS, odstupanje se procenjuje na ispod 50 m, što projektil čini vrlo preciznim.

Osnovna bojeva glava je razorna parčadno-rušećeg dejstva, dalje istraživanje i razvoj će omogućiti i projektovanje termobarične bojeve glave.

Temperaturni opseg rada je od -30 do +50 stepeni celzijusovih.

Utovar i pretovar kontejnera vrši specijalno logističko vozilo opremljeno sa dizalicom.

Logističko vozilo transportuje dva kontejnera sa po dve rakete kalibra 400 mm ili dva kontejnera sa po 6 raketa kalibra 262 mm.

Jedan modul sa dve rakete Jerina-1 je težak oko 4200kg.

U pogledu maksimalnog dometa do 300 km  – Šumadija bi mogla da se uporedi i sa Himarsom sa raketama ATACMS ili belorusko – kineskom koprodukcijom Polonez M

Problem je samo što je Šumadija i dalje prototip.

Testiranje i probna lansiranja balističke rakete iz sistema „Šumadija“ u Pakistanu, jer Srbija nema odgovarajući poligon za testiranje naoružanja ovog dometa, nije se desilo.

Nema zvaničnih informacija ni da je JERINA 1 ispaljena na nekom drugom poligonu za takvu vrstu rakete.

Kada će početi serijska proizvodnja Šumadije -prvog domaćeg sistema balističkih raketa, pitanje je koje i dalje čeka odgovor.

U međuvremenu, njena raketa skromnijih dimenzija JERINA 2 dobila je novu ulogu.

Uporedo sa sistemom Šumadija, Srbija je radila i na sistemu Tamnava, koji koristi module sa raketama kalibra 122 (sistema grad) i 262 mm (jerina 2).

Višecevni lanser raketa “Tamnava” je svoje mogućnosti demonstrirao na vežbi ”Vihor 2024”.

A Šumadiju i dalje čekamo?

10 komentara na “HRVATSKA KUPUJE HIMARS: DA LI JE VREME DA SRBIJA PONOVO OŽIVI RAZVOJ RAKETNOG SISTEMA ŠUMADIJA?

  1. Voleo bih da ovaj sistem počne da se proizvodi i da se naša vojska naoruža sa njime. Doduše tehničke karakteristike nisu baš za pohvalu, jer bojeva glava od 200 kg. sa odstupanjem od 150 metara, pa čak i sa GPS navođenjem od 50 metara je mnogo
    Ruski Iskander na dometu od 500 km. sa bojevom glavom od 500 kg. ima odstupanje od 5 metara.

    1. Na početku je I Ruska bila takva pa posle par stotina ispaljenih komada do 5 metara. Praksa i probe to dovedu so savrsenstva. Problem je nemamo gde ih probamo. Mada, mislim da nama nije dozvoljeno da razvijamo za nas nista vise od 40 km dometa.

  2. Šta će nam? Ako traže deo teritorije, naši će im dati kao i sve ostalo što su predali i razdelili uz malu proviziju.

  3. Da, namenska mora raditi 100%
    Razvijati novo savremeno oruzje.A i staro dobro oprobano ne gasiti. Oruzja nikad dosta. Neprijatelja iz dana u dan sve vise

  4. Preciznost je slaba jer nema mogucnost GLONAS ili vojnog GPS koriscenja , to se daje samo formalnim saveznicima a ne neutralnim-nesvrstanim drzavama . Ako nema preciznost ta skalamerija onda su baceni novci . Bolje kupiti od Putina
    Iskander i resen problem , mozes kroz prozor na Pantovscaku da pogodis sliku F.Tudjmana na zidu kada za to dodje vreme .

  5. Da je Srbija mogla da razvije Sumadiju do kraja to bi i uradila. Treba uzeri u obzir da je i za orethodni raketni poduhvat, ALAS, trebalo dolara iz inostranstva, kao i za poslednji vekiki raketni JNA projekat, Orkan.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *