Да ли је THAAD ПОСЛЕДЊА ЛИНИЈА одбране од РУСКЕ РАКЕТЕ „ОРЕШНИК“?

Систем THAAD (Terminal High Altitude Area Defensehttps://en.wikipedia.org/wiki/Terminal_High_Altitude_Area_Defense) тренутно представља једини постојећи елемент америчке одбрамбене инфраструктуре који би могао, уз значајна ограничења, да се супротстави све већој претњи руских хиперсоничних ракета.

Иако је овај систем технолошки напредан, његова улога у савременој геостратешкој архитектури је далеко од једноставне.

Руске хиперсоничне претње: Изазов без преседана

Русија је успела да развије напредне хиперсоничне системе попут ракете „Орешник“, које могу да маневришу на великим брзинама, чинећи их готово немогућим за пресретање конвенционалним одбрамбеним системима. Хиперсоничне ракете комбинују брзину већу од пет маха и непредвидиву путању, чиме подривају устаљене стратегије противракетне одбране.

Naeblys/Shutterstock© Naeblys/Shutterstock

THAAD је, међутим, остао једини систем који теоретски може да одговори на овај изазов. Његова способност детекције и праћења претњи на великим удаљеностима, као и интервенције у горњим слојевима атмосфере, пружају неке шансе за одбрану од оваквих напада. Ипак, чак и уз технолошки напредак, овај систем није првобитно пројектован за суочавање са хиперсоничним претњама, већ са балистичким ракетама.

THAAD: Технолошке предности и ограничења

THAAD је резултат технолошког развоја из периода Хладног рата. Његова оригинална улога била је одбрана од масовних балистичких напада из СССР-а. Са напредним AN/TPY-2 радарским системом и пресретачима који не користе експлозивно пуњење, већ кинетичку енергију за уништење циља, THAAD представља технолошко чудо. Међутим, овај систем има и озбиљна ограничења:

  • Мали број јединица: Сједињене Државе тренутно располажу са свега седам батерија. Од тога су две стално размештене на Гуаму и у Јужној Кореји, док су остале оперативне јединице углавном ангажоване у кризним зонама, попут Блиског истока.
  • Комплексност операција: За оперативно функционисање једне THAAD батерије потребно је 95 обучених војника, што подразумева висок ниво логистике и трошкова.
  • Ограничена производња: Слабости америчке одбрамбене индустријске базе ограничавају брзу производњу и замену ових система у случају губитака.
Украјински захтеви и америчка стратегија

Украјина је више пута захтевала испоруку THAAD система као дела војне помоћи. Вашингтон је, међутим, оправдано опрезан у овом погледу. Испорука THAAD-а Украјини би не само изложила овај систем ризику губитка, већ и отворила могућност да напредна технологија доспе у руке Русије или других ривала, попут Кине. Штавише, чак и ако би систем био распоређен у Украјини, његова употреба против хиперсоничних напада остала би под великим знаком питања.

Геополитички и стратешки импликације

THAAD, упркос својим ограничењима, игра кључну улогу у глобалној стратегији одбране Сједињених Држава. Његова позиција као последње линије одбране од хиперсоничних претњи захтева хитно преиспитивање америчке политике у области ракетне одбране.

  • Јачање производње: Пентагон мора да уложи у развој одбрамбене индустријске базе како би омогућио бржу производњу и замену ових система.
  • Истраживање нових технологија: Поред унапређења THAAD-а, неопходно је убрзати развој напредних система за одбрану од хиперсоничних претњи, попут ласерских и електромагнетних пресретача.
  • Сарадња са савезницима: НАТО савезници, као што су Немачка и Јапан, могли би бити значајни партнери у развоју и размештању додатних THAAD система.
Закључак

Док THAAD остаје једина доступна опција за суочавање са хиперсоничним претњама, потреба за брзом модернизацијом и проширењем одбрамбених способности је ургентна. Русија је поставила нове стандарде у ракетној технологији, а Запад мора хитно да одговори како би сачувао свој стратешки баланс у глобалној безбедности.

8 коментара на “Да ли је THAAD ПОСЛЕДЊА ЛИНИЈА одбране од РУСКЕ РАКЕТЕ „ОРЕШНИК“?

    1. Covece, jel ti verujes u lagarije Ruja ?!
      Preradjeni Topolj M bez jednog nivoa, balisticka raketa iz nuklearnog arsenala Rusije.
      Mislim da Ameri to urade sa Minutemanima, Sentinelima, Peacekeeperima i Tridentima koji lete izmedju 20 m i 25 mahova samo da im izvadis jedan stepen i proglase ih hipersonicnim raketama srednjeg dometa smejali bi im se svi.
      Najnoviji Pejtrioti, NASAMS, THAAD, David Sling, Iron Dome, Sky Sabres itd su zaista opaka PVO zastita.

  1. Kazi ti tvom Jaranu da su prosecne bruto plate 6440$, ili da je godisnja medijala 90.000$ bruto, sto znaci da 50% stanovnika ima ispod ove cifre i 50% ima iznad ove cifre. Za plate u CIA pojma nemam a isto tako i za plate u Pentagonu, u Drzavama je veliko nevaspitanje pitati bilo koga “ej kolika ti je plata”. Da za Bozic ide 13-ta plata al’ dzabe jer ja cu i na Bozic raditi.
    Kazi mu da se zestoko radi, ne verujem da ce on biti zainteresovan da dodje ovamo.

  2. Мука ми је од обарања с овим појединцима који су већи Американци од Трампа и Обаме.
    Јевреји вам држе фабрике, све што је вредело од ракетног оружија развили су нацистички инжињери за живота, зато у задњих педесетак година у Америци нема новог успешног ракетног наоружања, сви озбиљни пројекти су из седамдесетих и осамдесетих година прошлог века што се поклапа са животним веком нациста који су то пројектовали за Американце.
    Не кажем да су Амери глупи, али све војне фабрике им држе јевреји, они не улажу у ново и напредно већ постојеће штанцују и изазивајући ратове и хаос широм света продају своју робу.
    Некада нешто промене али ништа озбиљно, ево Трамп и Маск хоће да угасе производњу ф-35, јер иако кошта баснословно не даје жељене резултате. Вероватно их Амери неће узимати за своју војску а убеђиваће своје назови савезнике да купују исто као и патриот о коме сам коментарисао пре пар дана.,

  3. Добро бре разумели смо, ми Амери смо глупи а Рује генијалци.
    Ништа ми не знамо да производимо, само ето отишли до Марса дам дупе види пут.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *