DA LI JE KINESKI TOR HQ-17 U NAORUŽANJU VOJSKE SRBIJE?

Na jednoj od slika nalazi se jedno neobično vozilo. Nije reč o raketnom sistemu FK-3 ili KUB-u sa kojim ova jedinica raspolaže

O tome da je kineska verzija raketnog sistema TOR stigla u naoružanje Vojske Srbije bilo je više puta reči, čak je i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić 30. januara ove godine rekao da će biti prikazana za Sretenje 15. februara 2024. na tehničkom zboru u Nišu. Međutim prikazan je Repelent i FK-3.

Prilikom obilaska jedinica Ratnog vazduhoplovstva i PVO među objavljenim fotografijama na sajtu Ministarstva odbrane Srbije vidi se poseta načelnika generalštaba Mojsilovića jednici raketnog sistema KUB, osmatračke stanice RStON, lansera, vidi se i komandna stanica FK-3 ili raketnog sistema KUB.

Međutim, na jednoj od slika na kojoj se vidi general Mojsilović, nalazi se jedno neobično vozilo. Nije reč o raketnom sistemu FK-3 ili KUB-u sa kojim ova jedinica raspolaže.

Zoran Vukosavljević bivši pripadnik raketnih jedinica PVO Vojske Jugoslavije, otkrio je jednu zanimljivost, a to je da je na slici verovatno ništa drugo nego kineska verzija ruskog raketnog sistema TOR poznata i pod nazivom HQ-17AE (Crvena zastava) i da je najverovatnije u pitanju unutrašnjost ovog vozila.

Vukosavljević je uporedio slike iz kineskog HQ-17AE i ove slike na kojoj je general Mojsilović sa čime se neusmnjivo može utvrditi da postoje neke sličnosti (plava zavesa) i da Vojska Srbije zaista raspolaže sa ovim kineskim raketnim sistemom, ali da ono još uvek nije ozvaničeno, pa time i faktički ne postoji zvanično u naoružanju Vojske Srbije.

U decembru 2023. i januaru i početkom februara 2024. zabeleženi su bili intenzivni letovi transportne avijacije na ruti Urmići provincija Sinkjang Narodna Republika Kina-Dubai-aerodrom Batajnica.

Predsednik Republike je 30. januara 2024. najavio novouvedeno naoružanje domaće proiizvodnje u jedinice Vojske Srbije potvrdio da je iz Kine nabavljeno 3 puka raketnog sisitema PVO FK-3, iz Rusije ometač dronova tipa Repelent i da je kupljena kineska PVO verzija ruskog raketnog sistema TOR M-1 pod oznakom HQ-17 AE čija maketa je prikazana krajem septembra 2023. godine na Sajmu naoružanja Partner 2023.

Za sada pomenuti HQ-17 AE se pojavio na “Partneru 2023”, ali kao maketa na štandu China National Precision Machinery import and export corporation. Svi koji su posetili Sajam i halu 4 gde su svoje proizvode izlagali kineske odbrambene kompanije mogli su da vide široku paletu kineskih PVO sistema među kojima je bila i maketa uvedenog FK-3.

Prema opisu koji je dala u svom prospektu China National Precision Machinery import and export corporation HQ-17 AE pada u PVO sisteme malog dometa nove generacije.

Ovaj PVO sistem namenjen je za gađanje različitih niskoletećih ciljeva kao što su letelice sa fiksnim krilima, naoružani borbeni i transportni helikopteri, bespilotne letelice, dronovi, krstareće rakete, taktičke rakete vazduh-vazduh i planirajuće i vođene avio bombe,

Raketni sistem postavljen je na vozilo velike mobilnosti koji je kombinovao dobru manevarbilnosti i brzo pomeranje sa jedne na drugu tačku.

HQ-17 AE  namenjen je za blisku PVO i zaštitu trupa na terenu prilikom marša ili baziranja, odnosno koncentracije, kao i podršku u ofanzivnim i defanzivnim operacijama.

Takođe ovaj raketni sistem može se koristiti kao ključna tačka protivvazduhoplovne odbrane za mnoge tačke i mete u borbenoj zoni.

Vozilo opremljeno ovim PVO sistemom može da se koristi kao poptuno autonomni borbeni sistem u sklopu zaštite PVO trupa kao i mogućnost lansiranja za vreme marša. Sposobnost nišanjenja i gađanja više ciljeva. Brza reakcija i lansiranje rakete u intervalima, mala zona minimalne daljine lansiranja i veoma visoko vreme presretanja.

Ovaj raketni sistem ima ugrađene jake ometače.

Vozilo ima veliku sposobnost kretanja po različitim terenima. Takođe sistem ima opciju jednostavne ugradnje i fleksibilne konfiguracije što omogućava brzu popunu ovog PVO raketnog sistema.

Što se tiče presretanja za ovaj raketni sistem dati su sledeći podaci prema katalogu :

Presretanje po daljini:

1,5-15 km protiv letelica koje nemaju stelt karakteristike;

1,5 – 9 km protiv letelica sa stelt karakteristikama;

1.5- 8 km protiv raketa

Presretanje po visni:

0,01-8 km protiv letelica koje ne poseduju stelt karakteristike;

0,01 -6 km protiv letelica koje poseduju stelt karakteristike,

0,01-5 km protiv raketa.

Sistem vođenja kod ovog sistema je radio komandni.

Verovatnoća pogađanja cilja prvom raketom iznosi 0,85 protiv aviona, a 0,8 protiv raketa.

Svako vozilo raspolaže sa po četiri rakete, koje mogu da presreću četiri mete.

Maksimalna brzina kretanja vozila je 25 km na čas.

Osnovu vatrenu jednicu čini raketna baterija koju čini jedno komandno vozilo i četiri borbena koji ukupno odjednom može da lansira 16 raketa.

U sastavu jedne raketne baterije nalaze se i 4 vozila za transport i pretvoar raketa, jedna pokretna mehaničarska radionica, vozilo za snabdevanje energijom, jedna radionica za proveru ispravnosti raketa, jedna stanica za održavanje raketa i vozilo za kalibraciju. Tokom 1990-ih prošlog veka Narodna oslobodilačka vojska je nabavila ruski sistem Gauntlet 9K331M1 Tor-M1 / SA-15C. Kineski izvori navode da broj SA-15 iznosio oko 25 sistema, raspoređenih u 31. i 38. armijskoj grupi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *