Русија и Иран започињу заједничке војне вежбе на Каспијском мору – CASAREX 2025

Данас, 21. јула, на Каспијском мору почињу тродневне заједничке војне вежбе CASAREX 2025 које организују Русија и Иран. Главни циљ ових маневара је унапређење поморске безбедности и сарадње у овом стратешки важном региону. Руску страну представља Каспијска флотила са својим ракетним чамцима док Иран шаље снаге своју редовну морнарицу и елитног Корпуса гарде исламске револуције (IRGC). Иако све земље са обала Каспијског мора (Азербејџан, Казахстан и Туркменистан) имају своје посматраче на вежбама, њихове снаге не учествују активно у маневрима, што је изазвало различите реакције у региону.

Садржај вежби

Програм вежби CASAREX 2025 обухвата широк спектар активности усмерених на побољшање оперативне способности две морнарице. Фокус је стављен на координацију у операцијама потраге и спасавања у отвореном мору, као и на одбрамбене маневре против потенцијалних претњи. Посебна пажња посвећена је побољшању комуникационих протокола између руских и иранских снага. Иако су званичници обе земље нагласили да су вежбе мирољубивог карактера, њихов стратешки значај је очигледан, посебно у светлу текућих геополитичких тензија у региону.

Геополитички контекст

Одржавање ових вежби дешава се у врло специфичном геополитичком тренутку. Русија и Иран, две земље под западним санкцијама, све више јачају своју војну сарадњу, а Каспијско море представља кључну тачку у њиховој енергетској и безбедносној политици. Ово је посебно осетљиво за Азербејџан, који је изразио незадовољство што није укључен као равноправан учесник, а локални медији тумаче вежбе као суптилну поруку Москве након недавних дипломатских неслагања. Са друге стране, украјински аналитичари подсећају да је Русија у прошлости користила своју Каспијску флоту за извођење прецизних ракетних удара у Сирији и Украјини, што додатно повећава стратешки значај ових маневара.

Реакције и импликације

Званични Техеран наглашава да је примарни циљ вежби очување стабилности и сигурности Каспијског мора, али је очигледно да Иран кроз овакве активности жели да ојача свој утицај у региону. Азербејџански медији, са друге стране, отворено критикују маневре, истичући да се одржавају у атмосфери затегнутости између Бакуа и Москве. Западни посматрачи, пак, виде CASAREX 2025 као део ширег руско-иранског стратешког партнерства усмереног на супротстављање утицају НАТО-а и његових регионалних савезника.

Перспективе

Очекује се да ће ове вежбе бити праћене низом војно-политичких консултација између Русије и Ирана. Тема разговора биће даља сарадња у енергетском сектору, посебно у транспорту нафте и гаса, као и развој заједничких одбрамбених система. Такође, две земље ће вероватно координирати своје акције у Сирији и Централној Азији, регионима од кључног значаја за њихове стратешке интересе.

Закључак

Вежбе CASAREX 2025 представљају још један корак у јачању руско-иранског стратешког партнерства, али истовремено откривају све израженије поделе међу земљама Каспијског региона. Овај догађај потврђује растући стратешки значај Каспијског мора у глобалној геополитици, као и сложену мрежу савеза и ривалстава која обликују будућност овог кључног региона.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *