Na paradi u Minsku prodefilovao je podešalon sa dronovima kamikazama Geranj-2 koji se po licenci proizvodi u Rusiji
Na vojnoj paradi u Minsku sa kojom se proslavlja Dan nezavisnosti Belorusije, armija te zemlje pokazala je sa čim raspolaže. Mislilo se da je sve već odavno poznato, međutim, izgleda da vojni vrh te zemlje je predstavio i neke nove borbene sisteme -dronove kamikaze.
Na paradi u Minsku prodefilovao je podešalon sa dronovima kamikazama Geranj-2 koji se po licenci proizvodi u Rusiji, a inače je iranski produkt. Inače ovaj dron kamikaza obeležio je i rat u Ukrajini, a Rusija ga koristi u masovnim kombinovanim raketnim napadima na stratešku infrastrukturu.
Belarus introduces Shahed 136(Geran 2) at military parade pic.twitter.com/gH6Ntz7mYZ
— IranMilitaryNews (@IranMilitaryNet) July 3, 2024
Koliko dronova kamikaza trenutno Belorusija ima u svom naoružanju nije poznato, ali predpostavka je da su dronovi namerno prikazani kao poruka s obzirom na intenzivne napetosti na belorusko-poljskoj i belorusko-ukrajinskoj granici.
Podaci o dronu Šehid-136 (ruski Geran-2)
Ovi dronovi kod Rusa nose numeričku oznaku M-214. U stvari radi se o preimenovanom dronu-kamikazi iranske proizvodnje Šahid-136. O ovom dronu zapadna štampa naveliko je pisala početkom oktobra 2022, da je ruska vojska pokupovala izvesnu količinu ovih dronova kamikaza i koristi ih u napadu na ukrajinsku vojsku.
Ovaj dron ima cilndrični trup koji ima krilo duž cele družine trupa sa kojim čini jedinstvenu celinu. Na krajevima sa leve i desne strane nalaze se dva vertikalna stabilzatora. Ovi dronovi kamikaze koriste delta krilo, identično kao izraelski Harop. Ovaj dron kamikaza koristi veoma glasan kineski motor MD550, koji se čuje nekoliko kilometara dalje, a zbog čega su Ukrajinci ove dronove nazvali „mopedi“. Motor MD550 je kineska kopija nemačkog motora Limbach L550E, koji je ugrađivan na motcikl Volksvagen Boker, proizveden od 1936. do 2006. godine i instaliran na legendarnim „Bubama“! Ovaj motor ima snagu od samo 50 KS, ali je veoma ekonomičan, što omogućava Shahed 136 da pređe velike udaljenosti.
Today, #Belarusian Armed Forces unveiled their #Iranian made Shahed-136 suicide drones during their military parade in #Minsk for the first time. pic.twitter.com/YYwCM8fQq7
— Babak Taghvaee – The Crisis Watch (@BabakTaghvaee1) July 3, 2024
Motor male snage ukrazuje da ovi dronovi imaju malu brzinu od 180 km/h. A to, zauzvrat, dovodi do činjenice da su sirene za vazdušnu opasnost koji se najavljuju tokom napada Šahid-136 toliko dugi.
Dronovi kamikaze se lansiraju sa kopnenih lansera horizontalno, sa blagim uglom nagore, a u početnoj fazi lansiranja koristi se raketni motor, da dron dobije dodatno ubrzanje, a onda se u drugoj fazi odbacuje.
Vođenje kako se tvrdi je uz pomoć inercijalne ili satelitske navigacije, a upravljanje se vrši preko upravljačke stanice.
Prve neke informacije govore, da je taktika upotreba ovih dronova sledeća, lansira se jato od 5-10 primeraka. Svaki lanser u standardnom automobilskom kontejneru sadrži 5 dronova. Izuzetno je teško oboriti sve bespilotne letelice u roju. Pored toga, Šahid-136 su prilično mali, imaju kompozitnu strukturu i rade na malim visinama, što ih čini teškim za otkrivanje uz pomoć radara.
U nosu drona, nalazi se bojeva glava za koju se procenjuje da ima težinu do 50 kilograma
Veruje se da je dron nastao 2020. jer su se prvi primerci na bojnom polju u Jemenu pojavili već 2021. Neki definišu da ovi dronovi imaju po letnim karakteristikama sličnost sa raketama srednjeg dometa. Osim što ima mogućnost da napadne, dron zahvaljujući i optici može da se koristi kao osmatračko sredstvo.
Taktičko-tehnički podaci o dronu kamikaza Šahid-136 Geran-2Dužina – 3,5 m;
Raspon krila – 2,5 m;
Težina – 200 kg;
Motor – Mado MD550 ili 3V;
Snaga — 50 KS. (37 kW);
Domet minimalni 1.000 km;
Maksimalni do 2500 km;
Brzina 185 km/h;
Visina leta – 60-4.000 m;
Glavno naoružanje — visoko-eksplozivna fragmentacija, težine 40-50 kg