БЕЛОРУСКА ВОЈСКА ПОКАЗАЛА НОВО УЛТИМАТИВНО ОРУЖЈЕ! ПОСЛЕ ИРАНА, РУСИЈЕ И МИНСК ДОБИО ДРОНОВЕ КАМИКАЗЕ ГЕРАЊ-2

На паради у Минску продефиловао је подешалон са дроновима камиказама Герањ-2 који се по лиценци производи у Русији

На војној паради у Минску са којом се прославља Дан независности Белорусије, армија те земље показала је са чим располаже. Мислило се да је све већ одавно познато, међутим, изгледа да војни врх те земље је представио и неке нове борбене системе -дронове камиказе.

На паради у Минску продефиловао је подешалон са дроновима камиказама Герањ-2 који се по лиценци производи у Русији, а иначе је ирански продукт. Иначе овај дрон камиказа обележио је и рат у Украјини, а Русија га користи у масовним комбинованим ракетним нападима на стратешку инфраструктуру.

Колико дронова камиказа тренутно Белорусија има у свом наоружању није познато, али предпоставка је да су дронови намерно приказани као порука с обзиром на интензивне напетости на белоруско-пољској и белоруско-украјинској граници.

Подаци о  дрону Шехид-136 (руски Геран-2)

Ови дронови код Руса носе нумеричку ознаку М-214. У ствари ради се о преименованом дрону-камикази иранске производње Шахид-136. О овом  дрону западна штампа навелико је писала почетком октобра 2022, да је руска војска покуповала извесну количину ових дронова камиказа и користи их у нападу на украјинску војску.

Овај  дрон има цилндрични труп који има крило дуж целе дружине трупа са којим чини јединствену целину. На крајевима са леве и десне стране налазе се два вертикална стабилзатора. Ови дронови камиказе користе делта крило, идентично као израелски Хароп. Овај  дрон камиказа користи веома гласан кинески мотор МД550, који се чује неколико километара даље, а због чега су Украјинци ове  дронове назвали „мопеди“. Мотор МД550 је кинеска копија немачког мотора Лимбацх Л550Е, који је уграђиван на мотцикл Волксваген Бокер, произведен од 1936. до 2006. године и инсталиран на легендарним „Бубама“! Овај мотор има снагу од само 50 КС, али је веома економичан, што омогућава Схахед 136 да пређе велике удаљености.

Мотор мале снаге укразује да ови дронови имају малу брзину од 180 км/х. А то, заузврат, доводи до чињенице да су сирене за ваздушну опасност који се најављују током напада Шахид-136 толико дуги.

Дронови камиказе се лансирају са копнених лансера хоризонтално, са благим углом нагоре, а у почетној фази лансирања користи се ракетни мотор, да  дрон добије додатно убрзање, а онда се у другој фази одбацује.

Вођење како се тврди је уз помоћ инерцијалне или сателитске навигације, а управљање се врши преко управљачке станице.

Прве неке информације говоре, да је тактика употреба ових дронова следећа, лансира се јато од 5-10 примерака. Сваки лансер у стандардном аутомобилском контејнеру садржи 5 дронова. Изузетно је тешко оборити све  беспилотне летелице у роју. Поред тога, Шахид-136 су прилично мали, имају композитну структуру и раде на малим висинама, што их чини тешким за откривање уз помоћ радара.

У носу  дрона, налази се бојева глава за коју се процењује да има тежину до 50 килограма

Верује се да је  дрон настао 2020. јер су се први примерци на бојном пољу у Јемену појавили већ 2021. Неки дефинишу да ови дронови имају по летним карактеристикама сличност са ракетама средњег домета. Осим што има могућност да нападне,  дрон захваљујући и оптици може да се користи као осматрачко средство.

Тактичко-технички подаци о  дрону камиказа Шахид-136 Геран-2

Дужина – 3,5 м;
Распон крила – 2,5 м;
Тежина – 200 кг;
Мотор – Мадо МД550 или 3В;
Снага — 50 КС. (37 кW);
Домет минимални 1.000 км;
Максимални до 2500 км;
Брзина 185 км/х;
Висина лета – 60-4.000 м;
Главно наоружање — високо-експлозивна фрагментација, тежине 40-50 кг

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *