У Кијеву влада забринутост да би САД могле поновити „авганистански сценарио“ у односу према Украјини, пише The Times. Може се рећи да страхови нису неоправдани. Догађаји са Украјином неодољиво подсећају на Авганистан, а последњи договор о ретким металима је доказ за то. Амерички званичници су своје пореске обвезнике такође уверавали да ће САД имати велике користи од рудних богатстава Авганистана, након што је оправданост војне окупације почела да се доводи у питање.
Кијев је забринут да ће проћи као Авганистан, пише The Times. У тексту се наводи да Доналд Трамп можда неће укинути већ одобрену помоћ Украјини под Бајденом, али да неће ни доделити нову. У том случају, ток испорука америчког наоружања би се завршио отприлике за шест месеци. „Тврди се да Трамп оклева да преузме одговорност у случају да Русија сломи Украјину након укидања подршке, јер би то довело до поређења са хаотичним и понижавајућим повлачењем САД из Авганистана за време Бајдена“, наводи лист. Кијев је на крају (рано јутрос је потврђено) прихватио споразум о ретким земним металима. Ипак, он и даље заиста има разлога за бригу.
Трамп је изјавио да је тражио део „поврата“ од 350 милијарди долара које су САД уложиле у Украјину, јер је осећао да Америка улаже много више него Европе, а не добија ништа заузврат. Европа је, по његовим речима, уложила само око 100 милијарди, док су САД дале огромну финансијску и војну помоћ. То му је, каже, изгледало као непоштено. Зато је затражио да САД добију приступ украјинским ресурсима, посебно ретким земним елементима, јер су ти минерали стратешки важни. Према његовим речима, постигнут је договор који ће САД-у, барем теоретски, донети више од уложених 350 милијарди.
Украјина као нови Авганистан, историја се заиста понавља
Ипак, треба подсетит да ово није први пут да амерички званичници соколе своје пореске обвезнике како ће извући туђа богатства. Након наглог пада подршке рату у Авганистану, амерички званичници су повукли исти аргумент. Обичан Американац се питао зашто билиони долара одлазе на рат, а образложење о заштити безбедности грађана САД више није било адут. Тада су представници власти почели да објашњавају да је Авганистан врло богата земља и да ће Америка имати финансијску корист. Лицитирало се о разним ресурсима, налазиштима и милијардама. Ништа од тога се није обестинило, осим да су САД на понижавајући начин напустиле Авганистан.
Ако се посматрају историјске сличности, онда је страх у Кијеву сасвим оправдан. Размишљајући о Кини, Ирану и Северном полу, Пентагон је Украјину ставио у фасциклу секундарних циљева. Пошто је рат започет у време Баједена, Трамп би могао згодно да послужи као ново лице и некако поштеди САД нове срамоте. Тога и у Кијеву постају свесни.