Инцидент изнад БАЛТИКА: РУСКИ Су-35 ушао у ваздушни простор ЕСТОНИЈЕ

У ескалацији тензија на Балтику, руски борбени авион Су-35 упао је у ваздушни простор Естоније у вечерњим сатима 13. маја, изазивајући брз реакцију НАТО снага. Инцидент се догодио у критичном тренутку током вежбе ,,Хеџхог”, највећег годишњег војног вежбања које Естонија организује уз учешће преко 16.000 војника из 14 земаља НАТО пакта.

Португалски Ф-16 као одговор

Према званичном саопштењу естонског Министарства одбране, руски авион је ушао у ваздушни простор изнад полуострва Јуминда у Финском заливу, летећи без поднетог плана лета и са искљученим транспондерима. Иако је прелет трајао мање од једног минута, инцидент је изазвао озбиљну забринутост због одсуства било какве комуникације са естонском контролом ваздушног саобраћаја.

Португалски F-16 борбени авиони, део НАТО-ове мисије ,,Балтичка ваздушна полиција”, одмах су активирани са аеродрома Амари како би извршили пресретање и проценили ситуацију. Естонски министар спољних послова Маргус Цахкна оштро је осудио инцидент, нагласивши да се ради о ,,неприхватљивом кршењу ваздушног простора и међународних норми”.

У току су НАТО вежбе

Овај догађај представља први документовани случај нарушавања естонског ваздушног простора у последње три године. Војни аналитичари истичу да се инцидент догодио у изузетно осетљивом моменту, када је цео балтички регион у фокусу због НАТО вежби и након скорашњег проширења савеза приступом Финске и Шведске.

Генерал-мајор Мартин Херем, бивши командант Оружаних снага Естоније, коментарисао је да овакве акције представљају део руске стратегије тестирања одбрамбених способности НАТО-а. ,,Оно што изгледа као случајни прелет заправо је добро планирана акција која има за циљ да провери брзину и ефикасност нашег одговора”, истакао је Херем.

Протесна нота

Естонско Министарство спољних послова је уручило званичну протестну ноту вршиоцу дужности руског амбасадора у Талину, док се очекује да ће НАТО размотрити овај инцидент на својој следећој седници. Догађај је поново покренуо дебату о јачању ваздушне одбране на источној граници НАТО-а, посебно у светлу све већег затезања односа са Русијом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *