Incident iznad BALTIKA: RUSKI Su-35 ušao u vazdušni prostor ESTONIJE

U eskalaciji tenzija na Baltiku, ruski borbeni avion Su-35 upao je u vazdušni prostor Estonije u večernjim satima 13. maja, izazivajući brz reakciju NATO snaga. Incident se dogodio u kritičnom trenutku tokom vežbe ,,Hedžhog”, najvećeg godišnjeg vojnog vežbanja koje Estonija organizuje uz učešće preko 16.000 vojnika iz 14 zemalja NATO pakta.

Portugalski F-16 kao odgovor

Prema zvaničnom saopštenju estonskog Ministarstva odbrane, ruski avion je ušao u vazdušni prostor iznad poluostrva Juminda u Finskom zalivu, leteći bez podnetog plana leta i sa isključenim transponderima. Iako je prelet trajao manje od jednog minuta, incident je izazvao ozbiljnu zabrinutost zbog odsustva bilo kakve komunikacije sa estonskom kontrolom vazdušnog saobraćaja.

Portugalski F-16 borbeni avioni, deo NATO-ove misije ,,Baltička vazdušna policija”, odmah su aktivirani sa aerodroma Amari kako bi izvršili presretanje i procenili situaciju. Estonski ministar spoljnih poslova Margus Cahkna oštro je osudio incident, naglasivši da se radi o ,,neprihvatljivom kršenju vazdušnog prostora i međunarodnih normi”.

U toku su NATO vežbe

Ovaj događaj predstavlja prvi dokumentovani slučaj narušavanja estonskog vazdušnog prostora u poslednje tri godine. Vojni analitičari ističu da se incident dogodio u izuzetno osetljivom momentu, kada je ceo baltički region u fokusu zbog NATO vežbi i nakon skorašnjeg proširenja saveza pristupom Finske i Švedske.

General-major Martin Herem, bivši komandant Oružanih snaga Estonije, komentarisao je da ovakve akcije predstavljaju deo ruske strategije testiranja odbrambenih sposobnosti NATO-a. ,,Ono što izgleda kao slučajni prelet zapravo je dobro planirana akcija koja ima za cilj da proveri brzinu i efikasnost našeg odgovora”, istakao je Herem.

Protesna nota

Estonsko Ministarstvo spoljnih poslova je uručilo zvaničnu protestnu notu vršiocu dužnosti ruskog ambasadora u Talinu, dok se očekuje da će NATO razmotriti ovaj incident na svojoj sledećoj sednici. Događaj je ponovo pokrenuo debatu o jačanju vazdušne odbrane na istočnoj granici NATO-a, posebno u svetlu sve većeg zatezanja odnosa sa Rusijom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *