UPOTREBA ELEKTORNSKOG OMETAČA VITEBSK U UKRAJINI: Borbeni helikopteri Ka-52 i borbi protiv PVO

Borbeni helikopter Ka-52 Aligator koji je postao neka vrsta simbola rata u Ukrajini od 24. februara nalazi se u stalnim borbenim akcijama, još od operacije desanta na aerodrom Atnonov“ u predgrađu Kijeva – Gostomelju.

Helikopter je kasnije poslat da štiiti ruske konvoje, a njegova prava vrednost došla je do izražaja na istoku Ukrajine kada je postao zajedno sa borbenim avionima Su-25 Grač nezamenjiva vatrena podrška iz vazduha kako u zauzstavljanju prodora ukrajinskih tenkova, izviđačkih grupa, tako i iza iznenadne prepade.

Često se na društvenim mrežama može da vidi borbeno delovanje helikoptera KA-52. Međutim, bilo je onih letelica i posada kojima ratna sreća i nije bila baš preterano naklonjena, pa tako je dosta ovih letelica bilo izgubljeno.

Koliko, konkretno nema podataka, ili su ti podaci neprecizni, ali navodno kreću se u rasponu gubici od 5 posto do čak 25 posto od ukupnog broja.Zbog delovanja ukrajinske PVO pre svega sa prenosnim PVO sistemima „Stinger“ i poljski „Piron“.

Takva jedna bitka zabeležena je i kamerama sa helikoptera Ka-52 koji je zahvaljujući uređaju za elektronsko ometanje Vitebsk uspeo da izbegne obaranje, što se i vidi na snimku.

Zapravo sudeći prema tome u pitanju je kombinacija više napada gde se videlo borbeno desjtvo ukrajinske PVO sa sistemima Stinger i delovanja borbenih helikoptera KA-52.

Sistem za samozaštitu helikoptera L370 Vitebsk

Sistem za samozaštiu helikoptera L370 Vitebsk nastao je u naučno-istraživačkom institutu Ekran iz Samare. Prvi put testiran je bio na borbenom hekilopteru jednosedu KA-50 „Crna ajkula“ 2004 godine. Ovaj sistem za zaštitu helikoptera poznat je i po izvoznoj oznaci „Kolchuga“, koji je projektovan za zaštitu borbenih i jurišnih helikoptera od protivavionskih raketnih sistema i borbenih letelica. Sistem L370 Vitebsk je potpuno automatizovan u svom dejstvu, sistem upozorava posadu kada je opasnost otkrivena, aktivira protivdejstvo i predlaže preko multifunskcionalnog displeja i zvučnog signala odgovarajući manevar za izbegavanje.

U okviru sistema L370 Vitebsk postoji i laserska upozoravajuća jedinica L140 Otklik- odgovor, koja se opitno prvo ugrađivala u helikoptere serije ka-50 i modernizovane varijante Mi-8 i Mi 24 V koji su korišteni u ratu u Čečeniji, a zatim i na helikoptere Ka-50 i 52. Cilj L-140 je upravljanje modulom L370-01 koji obrađuje informacije dobijene od radara, lansera i IC upozoravajućih senzora, generiše komande uređajima za ometanje i daje informacije pilotu. Radarski upozoravajući prijemnik Pastel radi sa G-J snopom (4-20 GHz) i pokriva krug oko letelice 360 stepeni po azimutu i 60 stepeni po elevaciji. Ova jednica otkriva i radare na zemlji i u vazdušnom prostoru sa rastojanja koja su za 20 posto veća od rastojanja sa kojih bi helikopter mogao da bude otkriven od neprijateljevih radara.

Inače Otklik je prvo bio ugrađivan kao samostalna jednica na helikoptere Ka-50 opitno, a onda je postao sastavni deo sistema Vitebsk. Inače četiri senzorske jednice Otklik ugrađene su simetrično oko trupa helikoptera po dve sa svake strane, jedna na nosu i jedna ispod repa helikoptera. Otklik pokriva kružno zonu oko helikoptera 360 stepni po azimutu i 90 po elevaciji. >Senzorska jednica radi u frekventnom području od 0,4 do 1,1 mirkometara i definiše i upozorava ospasnost sa tačnošću 10 posto. Uređaj Mak-UFM može da otkrije lansiranje protivničkih raketa na udaljenosti od 15 kilometara, kada se otkriva lansiranje rakete i smer prilaza. Četri senzora mak-UFM postavljeno su simetrično sa strana pod uglom od 45 stepeni na naosu i repu trupa helikoptera. Uređaj za elektronsko metanje Vitebsk ima i dve jednice za aktivno ometanje radar i IC kao i dispenzere za protivdejstva. Aktivni radarski ometač L370-3 korišten je u ranim fazama za ometanje zemaljskih radara sistema PVO, kao i tragače raketa PVO koje rade u G-J pojasu u sektoru 120×60 stepeni napred i nazad.
Usavršavanjem nastala je i verzija L370-V5 koji je upravo montiran na helikoptere Ka-50 i 52 koji generiše modulisano IC i UV zračenje pod uglom od 7 stepeni ometajući tako IC tragače raketa PVO. Helikopteri familije Ka-52 imaju dva takva ometajuća modula, koji su ugrađeni sa strana donjeg dela trupa, koji zajedno pokrivaju sektor po azimutu 360 stepeni, a po elevaciji 90 stepeni.

Sistem je borbeno prvi put upotrebljen u Siriji, kada se u njega uključila ruska vojska i pokazao se odlično u okršaju sa džihadističkim grupama koje su imale prenosne PVO sisteme.

Osim obrbenih helikoptera Ka-52, Mi-24 i Mi -8 sistem Vitebsk je ugrađivan i na borbene helikoptere Mi-28, borbene avione jurišnike Su-25, modernizvane verzije transportnih helikoptera Mi-8MTSH i Mi-17V5.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *