Priredio: Danko Borojević
Prema informacijama koje je 27. decembra 2023. objavila američko izdanje Newsweek, neki od lovaca F-16 koji su obećani Oružanim snagama Ukrajine možda se već nalaze na teritoriji zemlje primaoca. Štaviše, izvor sugeriše da je ukrajinsko vazduhoplovstvo već koristilo F-16 protiv borbenih aviona ruskog vazduhoplovstva, kao i za lansiranje krstarećih rakete Storm Shadow/SCALP-EG na ciljeve u Rusiji.
NEPOTVRĐENE GLASINE
Newsweek citira svoj izvor u Sjedinjenim Državama. U članku se takođe navodi da su, prema pisanju ukrajinskih medija, u protekle tri nedelje ukrajinske oružane snage uspele da unište osam ruskih borbenih aviona. U komentarima na članak Newsweek pominju se pojedinačni tragovi koji se vide na nebu iznad Ukrajine, koji su ostali samo od jednomotornih aviona, dok su svi borbeni avioni dostupni Rusiji u Ukrajini, kao što su MiG-29, MiG-31, Su-24, Su-25, kao i avioni iz porodice Su-27, dvomotorni.Ako sa skepticizmom pristupimo informacijama koje je izneo Newsweek, onda, naravno, nema dokaza da su lovci F-16 zapravo prebačeni u Ukrajinu. Američki izvor? Ali šta je ovaj izvor? Dakle, svako može da se pozove na nekoga ko je navodno „informisan“, što se, zapravo, stalno dešava, ali informacije iz ovih „izvora“ najčešće se kasnije ne potvrđuju.
Nema zvanične potvrde da su ruski avioni oboreni, niti ima zvaničnih demantija. U nekim ruskim, prilično patriotskim telegram kanalima, bljesnula je informacija o uništenju nekoliko ruskih borbenih aviona, ali još nije dobila nedvosmislenu potvrdu, a ukrajinski mediji su u vestima o oborenom ruskom avionu objavili prošlogodišnje fotografije, sa zaista novim pouzdanim fotografska potvrda ukrajinskog „nema potvrde. Međutim, čak i da je bilo slučajeva uništenja ruskih borbenih aviona, to ne služi kao nedvosmislena potvrda pojave lovaca F-16 u Ukrajini – to bi moglo biti delo protivvazdušnog raketnog sistema Patriot iz zasede.
Što se tiče pojedinačnih tragova, ovde se postavlja pitanje da ako bi Oružane snage Ukrajine imale lovce F-16, oni bi se najverovatnije koristili na malim visinama kako bi se izbeglo otkrivanje ruskim radarskim stanicama i gađanje raketama dugog dometa sa lovaca-presretača Su- 35/MiG-31 ili sistema PVO S-400. Istovremeno, na malim visinama retko se formira beli trag, po pravilu, u uslovima veoma niskih temperatura, što se očigledno ne odnosi na Ukrajinu.
A ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo ima i jednomotorne borbene avione – to su modernizovani lovci-bombarderi Su-17M3M (Su-22M4 ili S-22UMZK).
DA LI JE F-16 VEĆ U UKRAJINI?
Čini se da sve ukazuje na to da su informacije Newsweek netačne, ako ne i za dve tačke.
Prvo, nedavno je postalo očigledno da zapadne zemlje prvo tajno isporučuju vojnu opremu, zatim je Oružane snage Ukrajine koriste protiv Oružanih snaga Rusije, pokušavajući da ostvare efekat iznenađenja, pa tek onda mediji i zvanični izvori, kako Ukrajine tako i Zapadne zemlje, potvrdite činjenicu isporuke.
Drugo, sumnjivo je ponašanje predstavnika komande ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Jurija Ignata, koji je počeo aktivno da opovrgava informacije Nevsveeka da se lovci F-16 već nalaze na ukrajinskoj teritoriji, kao i o „neprikladnosti njihovog boravka. u Ukrajini u ovoj fazi.” Karakteristično je da je sredinom novembra ove godine isti Jurij Ignat demantovao informaciju o početku obuke ukrajinskih pilota za upravljanje lovcima F-16 u Rumuniji. Ovo je veoma netipično ponašanje i za ukrajinske zvaničnike i za ukrajinske medije, koji su skloniji hvalisanju i preterivanju nego skromnosti i tajnovitosti.
Ne treba zaboraviti da se približavaju predsednički izbori Ruske Federacije, a u nedostatku stvarnih dostignuća na bojnom polju, Oružane snage Ukrajine će pokušati da izvedu najosetljivije – „medijske“ napade koji izazivaju maksimalan odjek na ruskom društva, u pokušaju da se uzdrma stanje u našoj zemlji. A šta može biti bolje za neprijatelja nego da udari u jeku novogodišnjih praznika na kritičnu civilnu infrastrukturu ili oružane snage?
Pretpostavimo da su informacije Njuzvika tačne ili bliske njima, odnosno čak i ako lovci F-16 zapravo još nisu na teritoriji Ukrajine, ali su piloti obučeni, infrastruktura raspoređena, municija dostupna, a tehničari spremni su za početak rada. U ovom slučaju, za pojavu lovaca F-16 u Ukrajini može biti dovoljno nekoliko sati – samo doleteti sa teritorije Rumunije ili Poljske.
Postoji i drugi scenario – čak i ako se lovci F-16 ne nalaze na teritoriji Ukrajine, gde je garancija da neće ili hoće leteti sa teritorije Poljske ili Rumunije? Da, izgleda da je bilo izjava da će Rusija letove borbenih aviona sa teritorije trećih zemalja smatrati direktnim učešćem u sukobu, ali bez potvrđivanja pretnji akcijom, sve su to prazne reči – još uvek Rusija nije dobila odgovor ni za Severni tok, kako je bilo moguće uništiti gasne podvodne cevi i ko je to uradio?
Osim toga, zemlje NATO mogu da izađu iz toga, na primer, iz baza u Rumuniji ili Poljskoj, lovci F-16 će poleteti nenaoružani, zatim izvršiti kratko sletanje na ukrajinske aerodrome – napuniti gorivo, naoružati se, možda čak i zameniti poljskog pilota sa ukrajinskim, a zatim poleteti i izvršiti borbeni rad. I to je to, formalno letovi dolaze sa teritorije Ukrajine – nismo udarili na Poljsku ili Nemačku jer su tamo počeli da prevoze oštećena ukrajinska oklopna vozila na popravku? Pa avioni – nenaoružani, kratko sletanje, promena pilota i u Poljsku na održavanje – šta ćemo onda?
PRETNJE I RIZICI?
Uprkos povremenim neveštim pričama da ukrajinski lovci F-16 ni na koji način neće uticati na tok sukoba i da će ih sve brzo oboriti ruski lovci Su-35 i PVO sistemi S-400, ako se pravilno koriste , protivnički avioni mogu da Rusima nanesu značajnu štetu.
Naravno, pre svega govorimo o istoj upotrebi raketnog sistema Shadow/SCALP-EG. Neki izvori govore o nekompatibilnosti ovih raketa sa lovcima F-16, ali to se jasno može rešiti, a možda je već odlučeno – sovjetski Su-24 i MiG-29 takođe nisu bili prilagođeni za rad sa Shadow/SCALP-EG raketni sistem. Svaki lovac F-16 potencijalno može da nosi dve rakete Shadow/SCALP-EG, odnosno čak pet aviona nosi deset projektila, ne računajući moguće ostale ukrajinske avione sovjetske proizvodnje, uključujući i one isporučene iz trećih zemalja nakon početak rata.
U ovom slučaju možemo očekivati nove napade na brodove Crnomorske flote Ratne mornarice Rusije, Krimski most i aerodrome koji se nalaze u dometu Storm Shadow/SCALP-EG kada budu lansirani sa teritorije Ukrajine, koju još uvek kontrolišu ukrajinske oružane snage. Da bi se upropastili novogodišnji praznici Rusima, mogu biti napadnuti i objekti civilne infrastrukture.
U najgorem slučaju, SAD bi mogle da prebace krstareće rakete AGM-158B JASSM-ER zajedno sa lovcima F-16 – tada će protivnik najverovatnije pokušati da izvrši snažan udar duboko u teritoriju Rusije. Ovde se mogu razlikovati dva moguća scenarija: prvi – kada će se napad izvršiti na pretežno vojne ciljeve, odnosno na vazduhoplovne baze, velika skladišta goriva i skladišta naoružanja, drugi – kada protivnik pokuša da isporuči najjače mogući „imidž“ udarac Moskvi.
Lovci F-16, iako neće biti isporučeni Ukrajini u najnovijoj modifikaciji, opremljeni su prilično naprednom avionikom. Osim toga, ne možemo isključiti upotrebu raznih nosećih kontejnera na njima, na primer, radio-izviđanja i elektronskog ratovanja – uostalom, i zapadne zemlje su zainteresovane da svoju opremu testiraju u realnim uslovima.
Koristeći prednost avionike, lovci F-16 mogu da počnu da love ruske sisteme protivvazdušne odbrane koristeći antiradarske rakete AGM-88 HARM. Ovo bi potencijalno moglo da umanji efikasnost ruskih sistema protivvazdušne odbrane, pre svega u blizini linije borbenog kontakta.
I konačno, koristeći rakete vazduh-vazduh AIM-120, lovci F-16 mogu pokušati da napadnu ruske avione i helikoptere. Najvećim rizicima su izloženi avioni za radarsku detekciju i kontrolu velikog dometa (avaks), kojih Rusija ima veoma malo, transportni avioni i bombarderi dugog dometa Tu-22M3, u slučaju da se približe teritoriji pod kontrolom protivnika, npr. , da lansira rakete H-22 na ciljeve koji se nalaze duboko u Ukrajini. Ne može se isključiti da će ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo pokušati da napadne taktičke letelice – za SAD je ruski lovac Su-35 oboren raketom AIM-120, sa lovca F-16 odlična reklama koja može doneti milijarde dolara profita u budućnosti.
Moguć je i vrlo verovatan scenario kada će određivanje cilja ukrajinskim lovcima F-16 direktno davati avaks avioni i izviđačke bespilotne letelice zapadnih zemalja.
REZIME
Lovci F-16 mogu već biti prebačeni u Oružane snage Ukrajine, i to u vrlo bliskoj budućnosti, a mogu i da vrše udare sa teritorije trećih zemalja, vršeći kratkotrajna sletanja na ukrajinske aerodrome radi prenaoružavanja i dopunjavanja goriva, kako bi se formalno poricala činjenica borbenog naleta, na primer, sa teritorije Poljske ili Rumunije.
Lovci F-16 će predstavljati pretnju čak i sa postojećim raketama Storm Shadow/SCALP-EG, a ako se isporuče američke rakete dugog dometa tipa JASSM-ER, opasnost od njih će se značajno povećati.
Upotreba lovaca F-16 sa izviđačkim i kontejnerima za elektronsko ratovanje, u kombinaciji sa lanserima raketa tipa AGM-88 HARM, predstavljaće pretnju za ruske sisteme PVO, pre svega u blizini borbenog kontakta.
Postoji veliki rizik da lovci F-16 koriste rakete vazduh-vazduh AIM-120 da bi naneli osetljive gubitke ruskom ratnom vazduhoplovstvu koristeći oznaku cilja koju izdaju avioni avaks i izviđačke bespilotne letelice zemalja NATO, uključujući ruske avione avaks, bombardere dugog dometa Tu-22M3 i taktički avion Su-35.
Da, lovci F-16 neće moći da preokrenu tok rata u korist Ukrajine, ali uz njihovu pomoć moguće je naneti veoma neprijatne gubitke Oružanim snagama Rusije – ova pretnja se ne može tretirati uobičajenim stavom javnosti.
Rusima je sad neophodno preduzimanje mera za blagovremeno otkrivanje i uništavanje ukrajinskih lovaca F-16 kako u vazduhu, tako i na ukrajinskim aerodromima. U slučaju da se lovci F-16 nalaze u vazdušnim bazama NATO, oni moraju biti otkriveni i uništeni preciznim oružjem dugog dometa – zapadnim zemljama se ne može dozvoliti da pređu drugu „crvenu liniju“. Međutim, to su neka druga pitanja.
Ili je i to dozvoljeno s ruske tačke gledišta, odnosno nije!
Konačno jedan kvalitetan i sveobuhvatan tekst!
Predlazem da odsluzis 365 dana pa da komentarises
Mislili su, ali nisu smeli otvoreno da kažu : Neka se svet pripremi na česte
‘udare’ odavno zastarelih lovaca-krševa “F-16″(‘Letećih mrtvačkih sanduka’) kako padaju i udaraju u zemlju ! Letenje na tim avionima nije opasno – samo padanje !
(Mr Pit & 12 ‘guslača’)
Ruska vojska ce Ukrajinu i lovce F-16 vratiti u kameno doba. Ako bude preke potrebe i ceo tzv. Kolektivni Zapad. Ko prezivi pricace za daleke neke nove generacije
Koji su ovo glupi naslovi tekstova ! Neka se svet pripremi?? Sto da se svet priprema? Nece valjda Ukrajinci napasti citav svijet tim avionom ?!
Možda…ako…verovatno…izgleda…pa nek dođu pa da se vidi koji je avion bolji u realnoj borbi…mada tu neće biti duela nego ispaljivanja raketa sa sigurne udaljenosti…samo mi nije jasno odakle će da polete i gde će da slete…i gde da se sakriju…ne verujem da bi ijedna bedna država poput rumunije poljske i slovačke rizikovati da ovi avioni lete sa njihovih aerodroma.
Mislim da ti živiš u bednoj državi koja bi dupe dala rusiji.
Ovako pompezna najava, dovodi laike u zabludu, da pomisle, da je zapadu dovoljno stotinak ovih F16, i Rusija pa i Kina nemaju sta da traze😂😂😂😂,. Oni koi po nesto znaju o tome, jasno im je da je ta nabavka u sustini beznacajna, i mala. Posto taj F16 nece biti blok70, i nece ga biti u dovoljnom broju.
Totalna glupost
Stare kante 40 godina i vise nemaju sta da traze.domet ruskih radara je skoro dupli a da ne spominjem stari s300 koji hvata tu staru kantu
Bombardovanje srbije je bilo odlozeno jer su rusi obukli nase uniforme i slikali se sa s300 tako da nato nije napao dok nije bio siguran da ga imamo
Prvo ti avioni nemaju odakle da polete iz ukrajine mora neka nato zemlja da se ukljuci a to je nemoguce jer su odmah legitiman cilj
Dakle obuka za skolski avion traje vise godina a za f16 mnogo mnogo vise plus oni nemaju iskustva sa zapadnom tehnologijom ni na zemlji a kamoli u vazduhu
Dakle manite ovakve tekstove da objavljujete
Zaboravili su na važnu i glavnu činjenicu. Rusija nije sedela skrštenih ruku. Kupila je vreme, i naoružala svoj nuklearni potencijal! Nedostaje varnica u vidu bombardovanja Ruskih gradova, da NAROD, koji za sad ćuti, ne po** zdi, i ne natera svoju vladu, koja i dalje odoleva, da upotrebi nuklearni arsenal, i u potpunosti ne uništi Ukrajinu, uz pretnju da će po cenu sopstvenog uništenja, strateškim nuklearnim potencijalom, uništiti u potpunosti celu Evropu, i naravno severnu Ameriku, đuture sa ratobornim Kanađanima, koji se bespotrebno mešaju u konflikt!
Samo jedno pitanje: Da li bi mi, 1999 god. kad smo bili bombardovani, ruku na srce na birane ciljeve, a posedovali nuklearni arsenal, kao što nismo, isti i upotrebili protiv agresora (čitaj Ukrajine), kad bi počele da padaju bombe po višespratnicama Beograda, i kada bi iz ruševina vadili mrtvu decu, kao Rusi u Belgorodu, od napada “napaćenih” Ukrajinaca, kasetnim bombama?
Ja ne mogu da verujrem sta pisu moji Srbi koji bi dupe dali da postanemo Ruska gubernija! Zao mi je sto nismo bili pod njihovom cizmom od 1945-1990 pa da vide sta je to standard ! Sve drzave Varsavskog pakta su pobegle glavom bez obzira od Ruja, toliko im bilo lepo!
Sto se tice F16, ne znam zasto jajare ovi Ameri, dali su im zastareli avion tri generacije unazad koji ionako ima naprednu avioniku za Ruske kante. Da su im dali blok 74-76 to bi bilo katastrofa za Ruse, ovako ce vidimo, a trebali su da im daju i F15 i F18 !