Rosteh je predstavio novu modifikaciju robotizovane platforme „Depeša“ sa upravljanjem pomoću optičkih vlakana. Optički vođeni dronovi su se fantastično pokazali na frontu.
Ruski holding „Visokoprecizni kompleksi“ demonstrirao je mogućnosti novih robotizovanih platformi „Depeša“ i „Karakal“ na jednom od poligona za testiranje, saopštila je pres-služba Rosteha.Platforma „Depeša“ razvijena je u Tulskom konstruktorskom birou i dostupna je u dve verzije – guseničnoj i točkaškoj. Gusenična verzija ima visoku prohodnost u teškim terenskim uslovima, postiže brzinu do 15 km/č i nosivost do 100 kg, a upravljanje se vrši preko radio signala ili optičkog kabla. Točkaška verzija ima veću brzinu i nosivost, omogućava prevoz tereta do 200 kg pri brzini od 30 km/č. Ove platforme trenutno prolaze testiranja, a angažovane su i na ratištu. Verzija drona na gusenicama je imuna na elektronsko ratovanje. Rusi su imali dobro iskustvo sa upotrebom raznih vrsta kopnenih dronova tokom rata.
Platformu „Karakal“ razvio je Kurganski mašinski zavod. Platforma je dizajnirana tako da može da integriše različite module u zavisnosti od zadataka. Može se koristiti za transport tereta, evakuaciju ranjenih ili montiranje specijalizovane opreme i naoružanja. „Karakal“ je letos predstavljen sa četiri bacača granata koji omogućavaju postavljanje dimnih zavesa i time poboljšavaju zaštitu. Njegova nosivost je do 500 kg, a brzina do 15 km/č. Opremljen je video-sistemom sa televizijskim i termovizijskim kamerama, što omogućava kretanje u svim uslovima
Njihova primena omogućava bolju logističku podršku, izviđanje i smanjenje rizika po ljudstvo na bojištu.