ШТА ЗНАМО О РАКЕТИ “КАДР-1” ЗА КОЈУ ХЕЗБОЛАХ ТВРДИ ДА ЈЕ ЛАНСИРАО НА ИЗРАЕЛ

Тамир Ешел уредник ревије Милтех имао је одличну процену још у децембру 2006. године да ће Трећи либански рат бити ракетн

После серије интензивног бомбардовања југа Либана и предграђа Бејрута од стране израелске авијације Хезболах је одлучио да у игру полако уведе и балистичке ракете кратког и средњег домета и лествицу подигао на виши ниво.

Тамир Ешел уредник ревије Милтех имао је одличну процену још у децембру 2006. године да ће Трећи либански рат бити ракетни. То се сад и показало с тим да ударна, односно офанзиван компонента Израела јесте авијација Ф-16И Суфа и Ф-15И Ра ам са палетом убојних средстава од ласерских вођених бомби Мк-82 и М-84 фамилија ГБУ и вођених авио бомбу ЈАДАМ ГБУ-39.

Хезболах већ годину дана води интензивни гранични рат лансирањем вођених ракета типа Град калибра 122 мм и локално произведених ракета.

Ракетни арсенал, крупнији иранске производње остављен је за касније и скоро је и нетакнут.

У овој причи најкапиталнија ракета коју је Хезболах употребио у нападу на Израел је како се наводи балистичка ракета “Кадр-1”

У питању је балистичка ракета средњег домета „Кадр-1 или 110“, што је унапређена варијанта балистичке ракете „Шахаб“ опремљена бојевом главом тежине од 700 до 1.000 кг, произведена у Ирану. Иако је раније било познато да Хути у Јемену поседују ову ракету, ово је први пут да је потврђено да Хезболах такође има овај пројектил.

Кадр-1 је балистичка ракета средњег домета која изгледа као унапређена варијанта ракете Шахаб-3А, а понекад се назива и Кадр-101 и Гадр-110. Спекулације око развоја ракете Кадр сугеришу да је неки сматрају истом ракетом као и Шахаб-4. Међутим, већа маневарска способност и краће време лансирања пружили су довољно доказа да је Кадр ипак посебна ракета. Године 2004. неки су нагађали да Кадр има први степен пројектила са течним горивом и друи степен са чврстим горивом. У децембру 2004. године, Национални савет отпора Ирана (NCRI) је тврдио да се спроводи истраживање и тестирање ракете Кадр-1. У марту 2006. године, ова иста група тврдила је да је развој ракете Кадр-1 убрзан и да је био око 70% завршен. NCRI је додао да се очекује да ће нова ракета бити потпуно завршена до 2007. године.

Техеран је представио ракету Кадр 2007. године. Постоје наводи да је Иран тестирао Кадр-1 21. новембра 2015. године. Према “Jane’s Strategic Weapon Systems”, домет Кадра је 1.950 км.

Дужина ракете се процењује на 15,86 метара, са лансирном масом од око 19.000 кг. Новије процене сугеришу да је ракета нешто дужа, 16,6 метара, што је за метар више од ракете Шахаб-3. Ово повећање је резултат продужења резервоара за гориво и оксиданте како би се створио већи потисак, али и повећала маса ракете. Да би смањили тежину ракете, Иран је унапредио оквир ракете употребом алуминијумске легуре. Ова комбинација фактора довела је аналитичаре до закључка да је практични домет ракете ближи 1.600 км.

Најпрепознатљивија карактеристика ракете Кадр у односу на старији Шахаб-3 је њен конусни нос са цилиндричним обликом „беби флашице“. Овај дизајн је вероватно смањио запремину терета коју ракета може да носи за око 20%, а Гадр вероватно носи бојеву главу тежине 750 кг у поређењу са 1.000 кг на ракети Шахаб-3. Ова бојева глава такође повећава брзину пројектила, што га чини како се наводи тежим пресретање пресретачима противракетне одбране.

Извештај из децембра 2008. процењује да је круг вероватне грешке (CEP) ракете Кадр-1 око 300 метара, што су потврдиле и новије анализе. Новији извештаји сугеришу да је Иран постигао ову прецизност опремањем ракете Гадр пакетом инерцијалног навођења. Ако су ови извештаји о прецизности Кадра-1 тачни, то би представљало значајно побољшање у односу на Шахаб-3 (CEP од 2.500 м). Извештаји такође указују на могућност да је ракета Кадр конструисана за ношење нуклеарног терета, иако се ова могућност разматра са неизвесношћу, јер је Кадр упоредив са системом Шахаб чији је очигледан циљ добијање таквог терета.

Израел тврди да је ракетни систем “Давидова праћа” пресео и оборио ову ракету.

Хезболах је објавио саопштење у којем преузима одговорност за јутрошњи напад ракета земља-земља на Тел Авив у централном делу Израела, тврдећи да су користили балистичку ракету средњег домета „Кадр-110“ за гађање седишта Мосада, као одмазду за недавне ударе на Бејрут, као и за саботажу пеиџера и радио веза

Тактичко технички подаци за ракету Кадр

Дужина: 15,5 до 16,58 метара

Пречник: 1,25мм

Тежина: од 15.000 до 17.400 кг

Бојева глава: Високоексплозивна максималне тежине од 700 до 1000 кг

Ракета је двостепена и за погон се користи течно ракетно гориво

Путања лета: Балистиичка,

Произвођач: Иран

Домет:

Кадр С домет 1350 км

Кадр Х домет 1650 км

Кадр Ф домет 1950 км

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *