Tamir Ešel urednik revije Milteh imao je odličnu procenu još u decembru 2006. godine da će Treći libanski rat biti raketn
Posle serije intenzivnog bombardovanja juga Libana i predgrađa Bejruta od strane izraelske avijacije Hezbolah je odlučio da u igru polako uvede i balističke rakete kratkog i srednjeg dometa i lestvicu podigao na viši nivo.
Tamir Ešel urednik revije Milteh imao je odličnu procenu još u decembru 2006. godine da će Treći libanski rat biti raketni. To se sad i pokazalo s tim da udarna, odnosno ofanzivan komponenta Izraela jeste avijacija F-16I Sufa i F-15I Ra am sa paletom ubojnih sredstava od laserskih vođenih bombi Mk-82 i M-84 familija GBU i vođenih avio bombu JADAM GBU-39.
Hezbolah već godinu dana vodi intenzivni granični rat lansiranjem vođenih raketa tipa Grad kalibra 122 mm i lokalno proizvedenih raketa.
Raketni arsenal, krupniji iranske proizvodnje ostavljen je za kasnije i skoro je i netaknut.
U ovoj priči najkapitalnija raketa koju je Hezbolah upotrebio u napadu na Izrael je kako se navodi balistička raketa “Kadr-1”
U pitanju je balistička raketa srednjeg dometa „Kadr-1 ili 110“, što je unapređena varijanta balističke rakete „Šahab“ opremljena bojevom glavom težine od 700 do 1.000 kg, proizvedena u Iranu. Iako je ranije bilo poznato da Huti u Jemenu poseduju ovu raketu, ovo je prvi put da je potvrđeno da Hezbolah takođe ima ovaj projektil.
The Hezbollah balloon 🎈 fired just one medium range Qadr 1 / Ghadr 110 missile from Nafakhiyeh to Tel Aviv, which is 100km away lmao
— Akıncı (@YavuzSelim23_1) September 25, 2024
Why 🇮🇷 Islamic Republic of Iran and its 🇰🇵 North Korea ally supplied the shit stain with a missile with a range of 2000km… I have no idea. pic.twitter.com/oLyxk750eY
Kadr-1 je balistička raketa srednjeg dometa koja izgleda kao unapređena varijanta rakete Šahab-3A, a ponekad se naziva i Kadr-101 i Gadr-110. Spekulacije oko razvoja rakete Kadr sugerišu da je neki smatraju istom raketom kao i Šahab-4. Međutim, veća manevarska sposobnost i kraće vreme lansiranja pružili su dovoljno dokaza da je Kadr ipak posebna raketa. Godine 2004. neki su nagađali da Kadr ima prvi stepen projektila sa tečnim gorivom i drui stepen sa čvrstim gorivom. U decembru 2004. godine, Nacionalni savet otpora Irana (NCRI) je tvrdio da se sprovodi istraživanje i testiranje rakete Kadr-1. U martu 2006. godine, ova ista grupa tvrdila je da je razvoj rakete Kadr-1 ubrzan i da je bio oko 70% završen. NCRI je dodao da se očekuje da će nova raketa biti potpuno završena do 2007. godine.
Teheran je predstavio raketu Kadr 2007. godine. Postoje navodi da je Iran testirao Kadr-1 21. novembra 2015. godine. Prema “Jane’s Strategic Weapon Systems”, domet Kadra je 1.950 km.
Dužina rakete se procenjuje na 15,86 metara, sa lansirnom masom od oko 19.000 kg. Novije procene sugerišu da je raketa nešto duža, 16,6 metara, što je za metar više od rakete Šahab-3. Ovo povećanje je rezultat produženja rezervoara za gorivo i oksidante kako bi se stvorio veći potisak, ali i povećala masa rakete. Da bi smanjili težinu rakete, Iran je unapredio okvir rakete upotrebom aluminijumske legure. Ova kombinacija faktora dovela je analitičare do zaključka da je praktični domet rakete bliži 1.600 km.
Najprepoznatljivija karakteristika rakete Kadr u odnosu na stariji Šahab-3 je njen konusni nos sa cilindričnim oblikom „bebi flašice“. Ovaj dizajn je verovatno smanjio zapreminu tereta koju raketa može da nosi za oko 20%, a Gadr verovatno nosi bojevu glavu težine 750 kg u poređenju sa 1.000 kg na raketi Šahab-3. Ova bojeva glava takođe povećava brzinu projektila, što ga čini kako se navodi težim presretanje presretačima protivraketne odbrane.
Izveštaj iz decembra 2008. procenjuje da je krug verovatne greške (CEP) rakete Kadr-1 oko 300 metara, što su potvrdile i novije analize. Noviji izveštaji sugerišu da je Iran postigao ovu preciznost opremanjem rakete Gadr paketom inercijalnog navođenja. Ako su ovi izveštaji o preciznosti Kadra-1 tačni, to bi predstavljalo značajno poboljšanje u odnosu na Šahab-3 (CEP od 2.500 m). Izveštaji takođe ukazuju na mogućnost da je raketa Kadr konstruisana za nošenje nuklearnog tereta, iako se ova mogućnost razmatra sa neizvesnošću, jer je Kadr uporediv sa sistemom Šahab čiji je očigledan cilj dobijanje takvog tereta.
Izrael tvrdi da je raketni sistem “Davidova praća” preseo i oborio ovu raketu.Hezbolah je objavio saopštenje u kojem preuzima odgovornost za jutrošnji napad raketa zemlja-zemlja na Tel Aviv u centralnom delu Izraela, tvrdeći da su koristili balističku raketu srednjeg dometa „Kadr-110“ za gađanje sedišta Mosada, kao odmazdu za nedavne udare na Bejrut, kao i za sabotažu peidžera i radio veza
Taktičko tehnički podaci za raketu Kadr
Dužina: 15,5 do 16,58 metara
Prečnik: 1,25mm
Težina: od 15.000 do 17.400 kg
Bojeva glava: Visokoeksplozivna maksimalne težine od 700 do 1000 kg
Raketa je dvostepena i za pogon se koristi tečno raketno gorivo
Putanja leta: Balistiička,
Proizvođač: Iran
Domet:
Kadr S domet 1350 km
Kadr H domet 1650 km
Kadr F domet 1950 km