Svaka zemlja na svoj način ima uspeha u tom poslu, a zbog nekih najava odlučili smo da uporedo prikažemo ove dve samohodne haubice i njihove taktičko tehničke karakteristike
Srbija kao i Francuska spadaju pored Češke, Slovačke, Švedske, Nemačke, Rusije, u red zemlja koje proizvode artiljerijska oruđa.
Svaka zemlja na svoj način ima uspeha u tom poslu, a zbog nekih najava odlučili smo da uporedo prikažemo ove dve samohodne haubice i njihove taktičko tehničke karakteristike.
Nora B52 Haubica
Samohodna haubica „NORA B-52” – novo oruđe artiljerije (kodni naziv NORA 34) predstavlja borbeni sistem koji je doživeo ogroman prodajni uspeh izvozom u Aziji i Africi. Jugoimport–SDPR je bio finansijer i nosilac celog projekta posle obnove razvoja ovog oružja sredinom 2003 godine za potrebe inostranog kupca. Haubica je nastala konverovanjem topa kalibra 130 mm u kalibar 152 mm postavljena je na šasiju sa točkovima.
Savremena generacija razvoja oruđa, oznake NORA-B52K1, finalizovana je bila u preduzeću„Lola-sistem” i rezultat je višegodišnjih maksimalnih napora projektnog tima, uz angažovanje razvojnih i opitnih kapaciteta VTI i TOC KoV i saradnju više vodećih preduzeća odbrambene industrije, „MBL Lučani”, „Sloboda”, „Prva petoletka” i dr.
The newest Serbian 155-mm/L52 self-propelled gun “NORA B-52 NG” (“NORA B-52 NG”) at the “Partner 2023” exhibition, held in the fall of 2023 in Belgrade. pic.twitter.com/q4CbUQlw8j
— Sukhoi Su-57 "Felon"👑ZOV (@75Sukhoi) April 19, 2024
Sistem u verziji M-15 se proizvodi u fabrici BSS (Borebni složeni sistemi) u Velikoj Plani. Balistički sistem zasniva se na cevi kalibra 155 mm, dužine 52 kalibra, zapremine barutne komore 23 litra, sa dvokomornom gasnom kočnicom visoke efikasnosti. Barutna komora razvijena je na originalnom rešenju samozaptivanja, sa revolverskim nosačem kapisli.
Trenutno najveći korisnik Nore je Unija Mijanmar koja ima 30 oruđa, zatim sledi Kipar 24 komada, Vojska Srbije 18 komada i Bangladeš takođe 18, dok Kenija ima 2 komada. Inače Bangladeš i Unija Mijanmar imaju kao komandna vozila baterije BOV KIV konfiguracije 4h4.
Francuski CAESAR
Praznina koju su uočili francuski vojni stručnjaci između vučne top haubice TR 155 mm i samohodne AUF2 kalibra 155 mm, kao i angažovanje francuskih vojnika u raznim operacijama širom sveta i potreba za njihovom mobilnošću naterala je stručnjake da krenu u razvoj novog artiljerijskog sistema na točkovima pod oznakom CAESAR što je zapravo francuska skraćenica od CAmion Equipe d un Systeme d ARtillerie.
Razvoj je poveren pouzdanoj tadašnjoj kompaniji GIAT Industri. Treba dodati da je ovaj projekat bio više zamišljen kao privatni projekat, nego državni. Odluka je bila da se ne izmišlja nešto novo već da se postojeći top kalibra 155 integriše na točkove kamiona konfiguracije 6×6. U tome se uspelo i stvoren je novi laki, mobilni artiljerijski sistem.
CAESAR je nastao kao i što smo napomenuli kombinacijom starog u ovom slučaju cevi vučnog topa kalibra 155 mm koji je sa svojim podsistemima ugrađen na kamion Mercedes Benz Unimog 2450L konfiguracije 6×6.
Cilj je bio ponuditi ovo artiljerijsko oruđe ne samo francuskoj vojsci, nego i inostranim kupcima. Prvi ugovor o proizvodnji ovog artiljerijskog sistema ugovoreni su 1999. godine i to 10 borbenih sistema. Ovaj artiljerijski sistem predstavljen je kao kompatibilina za upotrebu snaga za brze intervencije jer omogućava brz prevoz transportnim avionima i razmeštaj na bilo kojoj tački zemljine kugle, a pre svega kompatibilan je sa standardima NATO pakta. Promenjeno bezbednosno okruženje uticalo je da francuska vojska postane veoma zainteresovana za ovaj borbeni sistem.
Opis samohodne haubice Nora M-15/21/NG
NORA samohodni artiljerijski sistem je snabdevena sa 36 projektila od 155 milimetara, sa automatskim sistemom punjenja, što omogućava veliku brzina gađanja. Maksimalni domet haubice zavisi od projektila i kombinacije punjenja, ali sa povećanim punjenjem može se postići domet od 41,2 kilometra. Budućim usavršavanjem municije planirano je povećanje dometa od 65 kilometara i uvođenje laserski navođenog projektila preciznijih efekata, spominje se ruski
Krasnopolj. Takođe, ističe se da je ovom sistemu potreban samo jedan minut da stupi u dejstvo i isto toliko da bude spreman za pokret, što mu povećava šanse za izbjegavanje povratne vatre.
Nabrajajući karakteristike sistema NORA navodi se i da standardna oprema podrazumeva kompjuterizovani sistem kontrole i zemaljski navigacioni sistem. Istaknuto je, takođe, da su posada i oružje zaštićeni oklopom koji im pruža zaštitu od metaka malog kalibra šrapnela i mina. Od taktičko-tehničkih osobina naglašeno je da borbena masa vozila iznosi 34 tone i da dizel motor od 410 KS omogućava maksimalnu brzinu od 80 kilometara na sat i operativni radijus kretanja do 1.000 kilometara. Balistička zaštita sklopova kabine vozača, kupole naoružanja, municijskog kontejnera i rezervoara od dejstva streljačkog oružja i parčadnog dejstva artiljerijskih projektila (prema STANAG 4569, nivo II prednja i zadnja strana i nivo I bočne strane) i od dejstva protivoklopnihmina (prema STANAG 4569, nivo 2A i 2B). Za oklopljavanje kabine i kupole se koriste pancirne ploče debljine 6 mm i 8 mm da bi štitile od dejstva streljačke municije 7,62 x 51 NATO i 7,72 mm x 39 API BZ ruske proizvodnje sa rastojanja od 30 metara.
Samohodna haubica NORA NG
Što se tiče artiljerije svakako najveći novitet sajma bila je automatska haubica „Nora NG“ poznata i kao „Perun“. Naziv uzet iz slovenske mitologije, vrhovni bog Slovena, ali etimološki reč znači udar, udariti.
Ono po čemu se NORA- NG razlikuje od od ostalih samohodnih haubica iz porodice NORA je potpuna automatizacija sa visokim nivoom autonomije u borbenom delovanju u sastavu baterije ili kao samostalnog vatrenog oruđa. Oruđe je nastalo integracijom topa-haubice kalibra 155 mm na šasiju točkaša marke MAN visoke prohodnosti. MAN koji je iskorišten kao podvozje je mnogo manji nego prethodni KAMAZ na kome se nalazi NORA M15.Ovim artiljerijskim sistemom se upravlja iz kabine samog vozila bez potrebe da posada izlazi ili bude pored samog oruđa, osim u slučaju popune.
Kada se pogleda NORA-a ima velike sličnosti sa češkom samohodnom haubicom “Morana” čije ime potiče isto iz slovenske mitologije. Ovu haubicu razvila je češka kompanije Ekskalibur.
U pitanju je samohodna haubica kalibra 155, samo što je zasnova za razliku od Peruna na šasiji kamiona Tatra 8h8 i u pitanju je isto haubica koja ima automatski punjač. Haubica se proizvodi u Slovačkoj i ima domet 41 km.
Što se tiče “NG-a” koji je javno prikazan, on je svoje korene imao u samohodnoj haubici “Aleksandar M-17” koja je prikazan kao prototip na sajmu naoružanja “Partner 2017”. U pitanju je bila haubica koja je imala automatski punjač sa 12 granata. Rađena je na osnovu studije Vojske Srbije za savremenom haubicom. Ubrzo usledila je evolucija Nore M15 u M-21 koja se takođe zvala Perun, i koja je bila poslata na konkurs za novo artiljerijsko oruđe za podršku u okviru američke mehanizovane pešadije “Strajker brigade”, gde je postigla vrhunske razultate, ali je presudilo nešto drugo, a ne tehničke karakteristike koje su bile apsolutno na strani “Nore” M21 (ili Perun).Na tome se nije stalo, nego je nosilac razvoja “Jugoimport SDPR2 zajedno sa kompanijom Borbeni Složeni Sistemi iz Velike Plane napravila poptuno automatsku haubicu ” koja se odlikuje visokom autonomnošću. Ono što je za sad prezentovano javnosti, što se tiče ove samohodne haubice je sledeće:
Dužina cevi 52 kalibr. Zapremina barutne komore 23 litra;Domet sa ERFB projektilom. 32,5 km;
Domet sa ERFB BB projektilom: 41,5 km;
Domet sa VLAP projektilom 52 km;
Kopmatibilnost za upotrebu sve vrste artiljerijske municije kalibra 155 mm
Maksimalna brzina vatre je 4 granate u minuti;
Punjenje haubice je potpuno automatizovano, ali je ostavljena opcija ručnog punjenja kao razervna u slučaju otkaza tehnike;
Broj članova posade: 4
Kapacitet haubice u obrtonom bubnju “karuselu” 30 granata plus još 6 rezervnih koje se nalaze na vozilu.
Polje dejstva po pravcu +/-30 stepeni,
Polje dejstva po elevaciji: od -5 do +65 stepeni,
Za određivanje pozicije cilja koristi se inercijalni navigacioni sistem opciono kao rezerva satelitski sistem pozicioniranja GPS ili GLONASS.
Podešavanje parametara za gađanje cilj je potpuno automatizovano sa greškom manje od 1 milimetar.
Spremnost za gađanje od zaustavljanja haubice do prvog metka iznosi 60 sekundi.
Inače borbena masa ovog vozila iznosi 40 tona;
Dužina u marševskom položaju 10,5 m, širina u marševskom polžaju 2,62 m i visina u marševskom položaju 3,9 m.
Francuski CAESAR
Kao što smo i spomenuli artiljerijsko oruđe je montirano na zadnji deo tertnog vozila Unimog 2450L, pre svega zato što je ovo vozilo bilo poznato po svojim odličnim karakteristikama, a koristi se i u vojne i civline svrhe u velikom broju zemalja. Prohodnost je poboljšana ugradnjom run flet sistema za kontrolu pritiska u točkovima i vožnju sa opštećenim pneumaticima. Vozilo pokreće šetocilndrični motor jačine 240 konjskih snaga i ima masu od 17,68 tona. Maksimalna brzina po asfaltnom putu je 100 km, a maksimalni radijus kretanja 600 km. Prednji deo vozila za razliku od civilnog je dobio novu kabinu koja omogućava smeštaj posade od šest članova i na serijama koje su uvedene u operativnu upotrebu ona je lako oklopljena i omogućava zaštitu od puščanog i mitraljeskog zrna kalibra 7,62 mm i parčadi granata kalibra 155 mm. Inače u prednjem delu na mestu suzovozača nalazi se i računar za upravljanje vatrom a na levoj strani iza vozača displej za poslugu kad je sistem u borbenoj upotrebi. Na tom displeju pokazuju se podaci o elevaciji cevi topa, podaci o projektilu, upaljaču.
Na zadnjem delu ugrađen je top kalibra 155 mm dužine cevi 52 kalibra sa gasnom kočnicom i zavojnim zatvaračem. Inače top je isti kao i vučni TR F1. Na ustima cevi se nalazi nalazi se dvokomorna gasna kočnica, a iza vozila se nalazi i kočnica za fiksiranje cevi kada je sistem u transportu. Na zadnjem delu vozila nalazi se platforma namenjena za stajanje vojnika, ali se koristi i kao podupirač, koji obezbeđuje stabilnost oruđa. Platrofma se pokreće pomoću hidrauličnih cilindara. Vreme za dovođenje oružja iz transportnog u borbeni položaj zahvaljujući hidraulici i brzom učvršćenju i odvajanju točkova od zemlje je jedan minut.
Za razliku od vučnog koji ima klizni zatvarač, CAESAR ima konusno zavojni zatvarač koji je automatski i čije je otvaranje prema nagore. Ovaj sistem poseduje automatski punjač revolverskog tipa kapaciteta 14 artiljerijskih granata. Da bi se smanjilo naprezanje posade i povećala brzina vatre na desnoj strani nalazi se automatski punjač granata. Međutim, barutna punjenja se stavljaju ručno. Koriste se dva obila barutnih punjenja u platnenoj kesi ili modularna barutna punjenja.
Na terenskim ispitivanjima izmereno je da je tri minute potrebno da ceo sistem iz marševskog pređe u borbeni položaj, ispali šest projektila, sve ponovo vrati i pomeri se na sledeći vatreni položaj. Maksimalni domet sa projektilima je 42 km. Elevacija cevi se vrši hidraulično, kao i smer cevi. Upravljanje cevi je pomoću servo pogona u sistemu za upravljanje vatrom, a u ručnom modu upotrebljava se klasična nišanska sprava.
Sistem za upravljanje vatrom koristi inercijalni navigacioni sistem koji je spojen sa balističkim računarom firme Matra Defence tip CS-202-G. Podaci o početnoj brzini vatre dobijaju se od artiljerijskog radara Intertehnicque RDB-4 ugrađen na postolju iznad kolevke topovske cevi, prenos podataka se obezbeđuje radio uređajima CSF PRG 4.Kao prednost ovog sistema navedeno je da ima istu mogućnost vatre kao vučna i samohodna oruđa, ali veću preciznost i mobilnost što povećava šansu njegovog preživljavanja na savremenom ratištu.
Iz ovog artiljerijskog sistema moguće je ispaljivati sve projektile NATO porekla, ali Francuzi uglavnom preferiraju kad prodaju ovaj sistem korištenje njihovih projektila kalibra 155 mm u verzijama: 155 OGRE, 155OMI, LU 211 BB, LU 211HB, LU 214 BBB, NR 269 i 265BB. Granata LU 211 BB je klasična granata punjena eksplozivom klasičnim TNT ili heksogenom ili mešavinom što omogućava povećanje njegove ubitačnosti. Francuzi u svojoj ponudi imaju i municiju po oznakom BONU.
U pitanju je projektil sa dva podprojektila koji poptuno nezavisno u konačnoj fazi leta tragaju za ciljem. Ispaljuje se identično kao i klasični projektili, osim što se pre opaljenja upaljač na granati tempira na visinu od 1.000 m iznad cilja. Kad dođe do te tačke, malo izbacujuće punjenje izbacuje dva podpreojktila kroz dno granate koji oslobađaju radijalna ili aksijalna krilca-kočnice koje smanjuju brzinu i rotaciju i izbaciju se dva zakrilca koji imaju funkciju sličnu padobranu, koji smanjuju brzinu projektila za 45 m/s, ako i rotaciju 15 okreta u minuti. Kada se proejktil nalazi na visini od 175 m od zemlje aktivira se faza pretraživanja površine 200 m, na taj način svaki podprojektil pretražuje više od 32,0000 kvadratnih metara područja. Ako podprojektil za vreme padanja ne pronađe cilj on pada na zemlju aktivira se uređajza samouništenje.
Taktičko tehnički podaci
Kalibar 155 mm, dužina cevi 52 kalibra, težina 18 t, maksimalni domet 42 km, elevacija od 00 do 660, brzina vatre tri granate u 15 sekundi, 6 projektila u jednom minutu.
Punjenje projektila automatsko, potpuna autonomija delovanja 1 minut. Posada 6 članova. Opcija transporta sa avionima C-130 , C-160 i A-400, C17
Andreje, mogao si da napraviš stvarnu uporednu analizu ova dva oruđa, ovde su samo navedeni neki tehnički podaci jedni za drugim. Trebao si da daš + i – za karakteristike oba oruđa i da navedeš cenu. Kažeš da srpska haubica ispaljuje 4 a francuska 6 to treba uporediti sa ruskom od 8 i nemačkom i švedskom haubicom od 10 zrna u minuti.