Na “Gamu” kako je navedeno bilo planira se ugradnja i HUD i optoelektronski sistem za oktirvanje ciljeva i let noću i u složenim meteo uslovima
Laki taktički helikopter namenjen za prevoz, izviđačke i borbene zadatke Gazela svoj životni vek je započeo u JNA (Jugoslovenskoj Narodnoj Armiji) nastavio u Jugoslovenskoj Armiji, Vojsci Jugoslavije, Vojsci Srbije i Crne Gore i nastavlja život u Vojsci Srbije gde će biti penzionisan i zamenjen u doglednoj budućnosti sa Erbasovim helikopterima H-145M.
Gazela je helikopter koji je služio kako za prevoz, tako i za izviđačke i borbene zadatke. Danas polako usutpa mesto modernijim letelicama poput H-145M, ali je i dalje neprikosniven u naoružanju našeg RV i PVO kako za prevoz i izviđanje tako i u borbenoj varijanti.
Raspadom Državne zajednice Srbije i Crne Gore i formiranjem Vojske Srbije u naružanju je ostalo 45 helikoptera Gazela u raznim verzijama. U sastavu 890 mešovite helikopterske eskadrile za održavanje veze i razne pomoćne zadatke. Naoružane “Game” se nalaze u sastavu 714. porotivoklopne helikopterske eskadrile i u sastavu protivoklopnog odeljenja 119. mešovite helikopterske esakdrile.
Ipak Srbija je još 2017 godine odlučila da ima potrebu da se modernizuju helikopteri Gazela, odnosno verzija “Gama” za protivoklopnu borbu. Tada je prvi put na vežbi Čelik 2017 u nikincima bila prikazana protivoklopna raketa “Pauk, kao i sistem za praćenje leta rakete.
Međutim, usledila je tišina sve do Združenog prikaza naoružanja Vojske Srbije “Granit 2023” na aerodromu Batajnica i Sajma naoružanja “Parnter 2023” koji je održan na Beogradskom sajmu krajem septembra meseca.
Gazela unlocked 🚁✅
— Igor Topalovic 🇷🇸 (@topalovic_igor) July 14, 2023
”Vodom ide ne brčka, šumom ide ne šuška?” -> SENKA
#rts #dnevnik #dozvolite #vojskasrbije #ratnovazduhoplovstvo #helikopter #gazela #gama #98vazduhoplovnabrigada #714POHE #SENKE #morava #sumadija #kraljevo #serbianarmy #serbianairforce #airforce pic.twitter.com/ic01bZqPkb
Na granitu bila je viđena SA- 342 Gama i četiri laka izviđačka helikoptera SA-342 Hera. Gama je u ovom slučaju bila modernzovana a paket se sastoji kako je bilo navedeno od kontejnerskog mitraljeza kalibra 12,7 mm, protivoklopnih raketa, kao i sedmocevnog lansera, sa čime bi nekadašnje naoružanje dve rakete maljutka otišle u prošlost.
Na “Gamu” kako je navedeno bilo planira se ugradnja i HUD i optoelektronski sistem za oktirvanje ciljeva i let noću i u složenim meteo uslovima.
Protivoklopna raketa Pauk
Pauk je protivoklopni raketni sistem vođen optičkim kablom (radio link je opciona verzija) namenjen za integraciju na mobilne zemaljske i vazdušne platforme (helikopter Gazela). Raketa je opremljena infra-crvenom glavom za navođenje. Sistem omogućava gađanje ciljeva izvan vidnog ponja što umanjuje izloženost neprijateljskoj vatri.
Tehničke karakteristike:
— S-125M pechora (@S125Mpechora) August 1, 2024Domet: 8 km
Bojeva glava: tandem
Probojnost: do 1000 mm posle ERO
Dužina rakete 1,8 m
Kalibar: 140 mm
Raspon krila: 840 mm
Težina rakete pri poletanju: 40 kg
Jedna od opcija je i sedmocevni lanser raketnih zrna L80-07. Opciono je i dalje ostala protivoklopna raketa Maljutka dometa 3 km.