Андреј Млакар
Северна Кореја, једна од најизолованијих земаља по мерилима Запада, регионална нуклеарна сила велику пажњу посвећује ослонцу на споствене снаге, од подморница, бродова, артиљерије до тактички и стратешких балистичких ракета. Сада је направљен искорак и у производњи оклопних возила.
Северна Кореја поседовала је тенкове Т-34 руске производње, а касније и кинеске Тype 95, да би затим се прешло на руске Т-62 који су постали основа за серију разних модификација и лиценцну домаћу производњу.
Први домаћи тенк познат је и као Чонма Хо (Пегаз) који је први пут приказан 1992. године и по изгледу личи на тенк Т-62 али има одређени број модификација са тенка Т-72. Спомиње се да је израђено 5 различитих верзија тенка. У односу на руски Т-62 тенк има мању масу од 40 тона. Топ је калибра 115 мм глатке цеви 2А20 стабилисан у обе равни. У овај тенк уграђен је дизел мотор од 750 КС сличан руском V-46 од 750 КС.
Међутим, Северна Кореја није ту стала већ је развијала и даље сопстевене тенкове. Крупан искорак направљен је 2020- године. Те године док се свет борио са пандемијом короне, на паради у Пјонгјангу у којој није било короне на ноћној паради 10. октобра 2020 у част постојања 75. година Радничке партије Кореје приказан је нови тенк који је због године добио на западу ознаку М-2020.
На Западу је тенк одмах због изгледа куполе назван “Севернокорејска армата”. Од тад тенк је приказан скоро на свакој војној паради, а тек 2024. тенк је на војним вежбама приказан у великом броју што указује да је почела серијска производња овог тенка.
За сада о овом тенку нема много информација. Започећемо са оним што је доступно на Западу о овом тенку.
Зашто баш Армата?
Тенк М-2020 многи називају севернокрејском араматом иако са њом нема баш много везе, али по савременом изгледу личи на Армату по одадтном оклопу и систему активне заштите за који се верује да је севернокорејска верзија популарног Афганита. Отуда и коинциденција са руским тенком Арматом.
Еволуција развоја тенка
За М-2020 који се сматра потпуно новим тенком сматра се да је копија мешавине кинеских и руских тенкова. Покупнг-хо (Севернокорејска верзија тенка Т-72) са вареном куполом и севернокрејске верзије и Сонгун-915 („Покпунг-хо“) али са ливеном куполом и другачијим трупом. Северна Кореја у развоју свог тенковског програма није часила часа па је активно радила на набавци тенкова Т-72 различитих модификација по свету који су кориштени за испитивање и уградњу решења у први севернокорејски тенк М-2020.
Када се погледа визуелно многи говоре да је тенк нека мешавина америчког М-1 Абрамса због предњег дела тенка који је нагнут и места возача које је на средини. куполе која личи на руску Т-14 Армату. На боковима као и код руских модификација тенка Т-90М Прорив 3 и Т-80БВМ налазе се оклопне плоче са реактивним оклопом и пртивкумулативне решетке на задњем погонском делу тенка.
На основни оклоп 2023. додат је и реактивни оклоп севернокорејске производње за који се верује да је исти као код тенкова треће генерације. У питању је модуларна конструкција. Чак је и врх куполе заштићен, а дебљина оклопа на куполи износи 100 мм од напада пројектила који нападају одозго.
Тенк има шест точкова, али је и већи од претходних севернокорејских тенкова. Ови точкови су заштићени гуменим плочама са реактивним оклопом који је монтиран.
Командир тенка седи на десној страни куполе, што могуће указује да тенк има трочлану посаду и аутоматски пуњач граната, односно обртни транспортер као код Т-72 на дну тенка.Наоружање:
За разлику од западних тенкова, севернокорејски верује се да је главни топ копија руског 2А46 калибра 125 мм који се уграђује на тенкове Т-72, Т-80 и Т-90. Тенк за разлику од претходних севернокрејских верзија поседује референтни систем за мерење закривљености цеви.
Коаксијални митраљез се налази лево од главног топа, а аутоматски бацач граната АГС-30 се налази на левој страни крова куполе. Новина која је виђена у марту 2024 године јесте монтирана двоцевна лансирна кутије за противоклопне ракете на десном бококу куполе. У питању је Bulsae-3 која је наводно севернокорјска копија једне од две руске противоклопне ракете /Russian 9K111 Fagot or 9M133 Kornet. Разлог зашто су постављене противоклопне ракете на десни бок куполе лежи у томе што се из тенковске цеви не могу испаљивати противоклопне ракете, што указује да су севернокорејци успели да набаве старије верзије тенка Т-72, не и верзију С или новије који имају ту опцију лансирања ПО ракете “Рефлекс” и “Рефлекс М” из противоклопне цеви.
Погон тенка
Верује се да тенк „М2020“ покреће мотор од 1.200 коњских снага.
Процењена маса тенка је 55 тона, односно изнад 50 тона.
Активна заштита
На крову куполе налазе се панорамски нишани и метео сензор на десној страни. Командир и нишанџија имају одвојене нишане, Претпоставка је да су у питању термовизијски нишани.
Бацачи димних мина налазе се на задњем делу куполе заштићени решеткастим оклопом.
Оно што посебну пажњу побуђује на севернокорејском тенку М-2020 јесте систем активне заштите који се налази на боковима куполе са обе стране . По два на предњим угловима куполе са леве и десне стране и по три лансера при дну куполе. Такав идентичан распоред система активне заштите “Авганит” има и руска Армата због чега су неки на Западу овај тенк назвали севернокрејско верзијом руског тенка Т-14 Армата. Слично је и са системом активне заштите на тенку М1А2 Абрамс где постоје исто системи активне заштите монтирани на предње углове куполе.
Наводно тенк може да покрива предњи и боћни део, али не и задњи део тенка од пресретања противоклопних ракета. Радар за активни систем заштите поставњен је вертикално напред, а бочносу постављени лансери са чиме има мању могућност да открије РПГ или пројктиле који су лансирани на тенк са виших позиција.
Јужнокорејски стручњаци овај тенк доводе у везу са кинеским ВТ-4 или Иранским Зилфикаром, да су сви помало имали прсте у развоју севернокрејског тенка М-2020. Такоже тенк сврставају у прелазни нови између треће и четврте генерације тенкова. Јужна Кореја сматра да је М-2020 жеља Пјонгјанга да добије тенк који ће равноправно моћи да се супростави јужнокрејским верзијама К-1 и К-2.