Severnokrejski predsednik Kim Džong Un i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu koji se nalazi u dvodnevnoj poseti Severnoj Koreji gde se održava manifestacija povodom 70 godina od okončanja Korejskog rata u kojoj je poginulo 3,5 miliona Korejaca.
Vrhovni lider Severne Koreje Kim Džong Un sastao se u sredu uveče po korejskom vremeni sa ruskim ministrom odbrane Šojguom i drugim vojnim zvaničnicima u glavnom gradu Pjongjanga i pokazao mu brojne „napredne sisteme oružja“ uključujući interkontinentalne/ balističke rakete srednjeg dometa i dronove, koji su izazvali najveću pažnju posebna dva izviđački i borbeni koji su čista kopija američke strateške bespilotne letelice RQ-4 GLOBALHAWK i borbeni dron MQ-9 REPAIR i razgovarali su pre svega o vojnoj saradnji Severne Koreje i Rusije.
Priča o dronovima postala je veoma zanimljiva s obziroma na to kada je severnokorejska državna televizija i prikazala, a koji su kad se pogleda snimak čista kopija američkih bespilotnih letelica i dronova.
Za sada nejasno je kada je severna koreja počela da razvija bespilotne letelice, ali neki prvi tragovi su se naslutili dve godine posle partijskog kongresa januara 2021, kada je Kim Džong Un naredio vojnim rukovodiocima da se krene u proizvodnju dronove i opreme za napad i „izviđačke bespilotne letelice“ sa dometom od 500 km.
Dve bespilotne letelice koje su prikazane Šojguu su inače u junu mesecu otkrivene putem komercijalnih satelita na jednom vojnom aerodromu na severozapadu korejskog poluostrva, što je bio znak da si počela operativna testiranja.
Jedan od prikazanih modela ima raspon krila kako navode severnokroejski državni meiji 20 metara opremljen sa dva projektila ispod krila. Bespilotna letelica je slična američkom MQ-9 REPAIR.
Jang Uk, vojni analitičar sa instituta Asan u Seulu, koji je uporedio severnokorejski i američki dron.
Oba tipa drona imamju dvostruku namenu izviđanje i borbeni zadaci. Severnokorejska verzija ima tri podvesna nosača na svakom krilu ukupno šest, dok američka verzija ima četiri ispod svakog krila, ukupno osam, za dva više od severnokorejske kopije.
Severnokrejske rakete postavljene na dron su klasične su kopije Hlefajer. Za sada ostaje nepoznanto po dimenzijama da li se severnokorejski MQ-9 razlikuje pod američkog, ali enigma ostaje i kvalitet.
Drugi model je strateška bespilotna izviđačka letelica RQ-4 GLOBALHAWK koja je dostigla svoj maksimum u izviđačkim misijama nad istokom Evrope.
I ova severnokorejska letelica neodoljivo podseća na američku. Testirana je kako navodi severnokorejski državmi mediji u bazi Pangjon. Analizom satelitiskih snimaka pokazano je da letelica ima raspon krila od 35 m i elemente koji odgovaraju identično američkom modelu kao što je V vertikalni rep i gornji usisinik vazduha.
Inače ova bespilotna letelica je testirana iznad prestonice Pjongjanga.ž
Vojni analitičari koji prate severnokorejsku armiju se slažu da dizajni podsećaju na američke besšpilotne letelice, ali to nije nužno dokaz se se Severnokreojci oslanjaju na ukradene invoramcije i znanja. Oni navode da je poslednjih nekoliko godina otkriveno bilo nekoliko stranih kompanija koje se bave odbrambenim poslovima da sarađuju sa Severnom Korejom i da bi možda neki poslovi bili vezani sa poslove razvoj bespilotnih letelica.Takođe isitiče se da je prevashodni zadatak ovih bespilotnih letelica jačanje obaveštajnih i osmatračkih aktivnosti u praćenju južno suseda, u blizini Demilitarizovane zone.