Ukrajinski zvaničnici saopštili su da su dobili planirajuće precizne avionske bombe GBU-39/B koje će montiratni na borbene avione MiG-29, Su-27 i F-16 koji bi od juna ove godine trebali da uđu u naoružanje Ukrajine.
Kako navode zapadni izvori ove planirajuće precizne avionske bombe imaju verovatnoću pogotka preko 90 posto što je oštar kontrast sa GLSDB. Ranije su jedine planirajuće avionske bombe za koje se znalo da su obezbeđene bile JDAM-ER, ali je Ukrajina počela da dobija te avionske u novembru 2023, što ukazuje na njihovo uključenje u paket vojne pomoći br. 48 od 11. oktobra 2023, gde je navedena „Precizna vazdušna municija“.
Razlog zašto je Vašington isporučio ove precizne bombe jeste rusko ometanje koje smanjilo efikasnost isporučenih GLSDB avionskoh bombi velikog dometa.
Ukrajina je tokom prošle godine tražila oružje većeg dometa od 43 milje (69 km) GMLRS rakete koje su obezbedile SAD kako bi Kijev mogao da napadne i poremeti ruske linije snabdevanja i sabirne tačke.
Da odgovori na taj izazov Boeing je ponudio Pentagonu novo oružje dometa 161 km, bombu malog prečnika lansiranu na zemlju (GLSDB). Klizna bomba ima mala krila koja joj proširuju domet, a sastoji se od GBU-39/B bombe malog prečnika (SDB) i raketnog motora M26, od kojih su oba uobičajena u američkim zalihama i relativno su jeftina. Bomba se pravi zajedno SAAB AB i bila je u razvoju pre nego što je počeo rat u Ukrajini februara 2022.
Ometanje se dešava kada se ogromne količine energije emituju u nekom području, nadjačavajući signal uređaja. Rusija je koristila tu taktiku na ukrajinskim, bespilotnim letelicama, pa čak i na artiljerijskoj municiji Ekskalibur 155 milimetara vođena sa GPS-om.
Ukrajina koristi GLSDB od početka 2024 i stručnjaci su primetili da se nije dobro ponašala na bojnom polju zbog ometanja. Ukrajina takođe koristi i Armijske taktičke raketne sisteme kratkog i dugog dometa (ATACMS) koji imaju domet do 180 milja (300 km).
Rešenje je nađeno u upotrebi planirajućih avionskih bombi malog dometa GBU-39/B koje su SAD isporučile već Izraelu za napad na ciljeve u Gazi kako bi se smanjio broj civilinih žrtava kada se gađaju ciljevi u urbanim zonama Gaze.
Planirajuća avionska bomba GBU-39/B malog prečnika
Planirajuća avionska bomba GBU-39/B malog prečnika je precizno vođena avionska bomba od 113 kg koja je namenjena da pruži borbenim avionima mogućnost da nose veći broj preciznijih bombi.
Većina aviona američkog ratnog vazduhoplovstva će moći da ponese koristeći lasnirne šine BRU-61/A paket od četiri takve bombe a umesto jedne bombe od 907 kg. Bomba malog prečnika GBU-39/B ima tragač u tri moda (radar, infracrveno navođenje i poluaktivno lasersko navođenje) INS i GPS navođenje originalne avionske bombe.
Ova avionska bomba integrisana je na borbene avione F-15E, Panavia Tornado, JAS-39 Gripen, F-16, F-22 Raptor i AC-130V. Buduća integracija je planirana za F-35 , A-10, B-1 Lanser, B-2 Spirit, B-52 Stratofortress i AC-130J. Takođe planirana je integracija ovih avionskih bombi na taktičke bespilotne letelice. Sada će te letelice biti integrisane i na borbene avione MiG-29
Postoje verzije ovih avionskih bombi: GBU-39A/B , GBU-39B/B – laserska SDB, (GBU-53/B), bomba malog prečnika lansirana sa zemlje (GLSDB).Taktičko tehnički podaci:
Masa 129 kg
Dužina 1,80 m
Širina 190 mm.
Mesto porekla: Sjedinjene Američke Države
U službi 2006 do danas
Korisnici: SAD,, Izrael, Finska, Italija, Holandija, Saudijska Arabija.
Korištena u ratovima u Avganistanu 2006-2021, rat u Iraku 2006-2012, rat u Gazi oktobar 2007, Sirija 2018- do danas