Украјина претворила старе совјетске лансере S-200 у оружане немани

То што је Украјина поуздано распоредила ове системе — и њима нанела значајну штету самој Русији — сведочи и о иновативности Кијева и о важности ослањања на домаће ресурсе у рату.

Стари совјетски систем земља-ваздух S-200 (НАТО ознака: SA-5 „Gammon“) данас доживљава своје друго пролеће. У свом новом билтену Trench Art, чувени ратни извештач Дејвид Екс поделио је изузетне приче о томе како је овај дугодометни, висински ПВО систем из доба Хладног рата Украјина ефикасно искористила против Русије.

Древно оружје, али и даље убојито

Према Ексу, „први потврђени удар S-200 ракете догодио се око 9. јула 2023. и можда је уништио индустријски објекат у Брјанској области. Други удар, седамнаест дана касније, завршио се тако што је ракета 5В28 пала у Таганрог, град на обали Црног мора, двадесетак миља од украјинске границе и стотинак миља од линије фронта.“

Ово је још један пример како је рат у Украјини потпуно изокренуо очекивања у вези са старим системима наоружања. S-200 је технолошки фосил. Његова ракета 5В28, лансирана са фиксног лансера 5П72В, тешка је осам тона и носи бојеву главу од 225 килограма. Његова „златна ера“ била је 1960-их година.

Али управо зато што је овај систем добро познат украјинским оператерима, и што се његов ланац снабдевања базира на домаћим ресурсима, вероватно се показао кориснијим него многи нови НАТО системи.

Украјински S-200: старо оружје са новим ударцем

Совјетски конструкторски биро Алма-Антеј (некадашњи KB-1) развио је S-200 1950-их и 60-их за уништавање дугодометних НАТО бомбардера као што је B-52 Stratofortress. Систем је имао задатак да штити важне објекте од високолетећих и масивних циљева, много ефикасније од свог претходника S-75.

S-200 никада није био мобилан систем. Пројектован је као статичка или полустатичка одбрана — са батеријом ракета, радарима за откривање и навођење, и командним центром.

Главна ракета система, V-880 (или 5V21 у каснијим варијантама), имала је два степена: погон на чврсто гориво и течно ракетно гориво за наставак лета. У зависности од верзије, домет је износио између 150 и 300 километара. Максимална висина дејства била је чак 40 километара. Ракета достиже брзину до 4 маха и носи фрагментациону бојеву главу са близинским упаљачем — идеалну за уништавање авиона у ваздуху.

Навођење ракета је било полуаутоматско — ослањало се на земаљски радар за осветљавање циља, попут 5Н62 „Square Pair“. Уз њега су коришћени раније упозоравајући радари попут P-14 „Tall King“.

Украјинска генијалност: стара технологија, нове мете

Екс наводи да је могуће да су украјински инжењери уградили новије системе навођења, што би објаснило њихову релативно високу прецизност у површинским ударима.

S-200 се иначе распоређује у батеријама од шест лансера, командног места и припадајућих радара. Иако има велики радарски одраз и статичну природу, што га чини лаким за откривање и напад, његов домет омогућава нападе на велике удаљености — пре него што непријатељ уопште стигне у зону дејства.

То што је Украјина успела да поуздано користи овај систем — и нанесе стварну штету руској територији — сведочи о високој адаптивности, али и о предности ослањања на сопствену индустрију. Иста логика важи и за њихову производњу јефтиних дронова од комерцијалних компоненти — чиме балансирају бројчану надмоћ руске артиљерије.

Запад је Украјини наметнуо погрешан модел

Украјина можда данас не би била у тако тешкој позицији да је од самог почетка сачувала и унапредила сопствене системе, уместо да се у потпуности ослони на западне. Као што је арапска војска Фејсала освојила Акабу пратећи бедуинску логику — тако је и Украјина могла да победи својим путем.

НАТО је, уместо тога, трансформисао украјинску војску у „минијатурну европску армију“ са свим западним технолошким захтевима. Да је Кијеву препуштено да сам тражи решења, можда би боље прошао — и као држава, и као војна сила.

6 коментара на “Украјина претворила старе совјетске лансере S-200 у оружане немани

  1. Не ради се уопште о иновативности Кијева, пронађите гостовање проф. Милиновића код покојног Лазанског,он је рекао да Руси у упутствима за ПВО системе имају балистичко гађање,и да у оквиру обуке имају гађања земља-земља са поменутим системима,а и Војска Републике Српске је користила Волков/Двину за гађање копнених циљева,тако да Укри нису измислили топлу воду како ви наводите у тексту

      1. На којим си ти дрогама дилејо хахаха,кад су ови твоји Наци партијаши оно били пред Москвом?,чини ми се још 2023 године хахаха,какве сте дилеје ви наци потомци,признај да прослављаш 20 април😁

          1. А посебно дан кад се родио ћаћа свих вас наци љубимаца-20 април зар не?

  2. ovo je takvo rasulo u rusolandiji da koju god raketu da im posaljes ima da ih rasturi ko bugarsku skupstinu

    blizi se dan kad ce da pukne nasred crvenog trga

    nego, jel znate za ono kad se izlila kanalizacija iz Lenjinovog mauzoleja…
    ..
    a jedan svestenik rekao -kakav svetac, takvo i mirotocenje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *