РУСКИ ПАЦЕРИ: УПОТРЕБА БЕСПИЛОТНЕ ЛЕТЕЛИЦЕ ИНОХОДЕЦ У РАТУ

У првим седмицама сукоба у Украјини постало је познато да су нове извиђачке и јуришне беспилотне летелице руске производње Иноходец (Пацер) укључени у решавање борбених задатака. Ове тешке беспилотне летелице су вршиле извиђање, идентификовале противничке циљеве и самостално их уништавале или преносиле информације на друга средства. Колико се зна, Иноходец се и даље користе и показују своју ефикасност.
Искуство прошлости

Беспилотна летелица Иноходец (БПЛ Иноходец) почела је да извршава праве борбене задатке већ у првим седмицама или чак данима сукоба у Донбасу. Убрзо након тога, први материјали за објективну контролу и видео снимци борбене употребе, снимљени камерама ових дронова, постали су јавно доступни.

Објављени видео снимци показују како су такозвани “пацери” погађали различите земаљске мете. Користећи вођене ракете, нападали су противничка оклопна возила и стационарне објекте како на отвореним површинама тако и у урбаним срединама. Сви приказани напади су резултирали успешним поготком у мету.

Ови снимци су потврдили да је беспилотни ваздушни систем Иноходец не само ушао у службу Ваздушно космичких снага Русије, већ се и успешно користи у борбеним условима. Ово је указало на одговарајући ниво система и показало његов практични потенцијал.

Треба напоменути да је већ у лето 2022. године број извештаја о употреби ових дронова нагло опао, а видео снимци њиховог борбеног дејства постали су ретки. То може указивати и на промену режима тајности и на смањење интензитета летова.

upotreba-ruske-bespilotne-letelice-inohodec-u-ratu1© Министерство обороны Российской Федерации

Очигледно, активни налет тешких беспилотних летелица у главна борбена подручја била су отежана због присуства савремених система ПВО на располагању противнику. С тим у вези, Ваздушно-космичке снаге нису ризиковале да користе ове дронове, већ су извеле ударе другим средствима већег домета и ван зоне одговорности ПВО.

Међутим, и поред свих објективних ограничења, тешке беспилотне летелице су наставиле да извршавају своје борбене задатке. Уништавале су противничку опрему и непокретне објекте, вршили извиђање, наводиле артиљеријску ватру итд.

Нови тренутци

Почетком септембра 2024. појавиле су се информације о поновној употребе „руских пацера“, укључујући и оне посебно занимљиве. на пример, постало је познато да ове беспилотне летелице учествују у борби против беспосадних чамаца у Црном мору. Беспилотне летелице надгледају воде и траже противничке дрон чамце. Затим усмеравају хеликоптере или противдиверзантске чамце до циља.

upotreba-ruske-bespilotne-letelice-inohodec-u-ratu© Министерство обороны Российской Федерации

Можда и БПЛ Иноходец учествују у таквим догађајима као носачи оружја. Нека од стандардних оружја ових беспилотних летелица су погодна за дејство против површинских циљева велике брзине.

Поред тога, постало је познато да се тешке беспилотне летелице користе за одбијање украјинског напада у региону Курск. Они обављају своје стандардне задатке: врше извиђање, откривају противника и нападају га стандардним оружјем. Видео снимци који демонстрирају овај рад већ су се појавили на интернету, а може се очекивати и појављивање нових материјала.

Резултати

Ваздушно космичке снаге Русије добиле су први беспилотни ваздушни систем Иноходец 2019. године. Убрзо после тога, нови дронови су подвргнути војном тестирању током операције у Сирији. Од фебруара-марта 2022. године ова опрема активно учествује у сукобу у Донбасу.

До данас је око 30 случајева борбене употребе „пејсера“ постало познато као део тренутног сукоба у Украјини. Очигледно, стварни број борбених налета је вишеструко већи, а само мали део њих постаје јавно познат.

Интензитет летова сада омогућава да се говори о акумулацији искуства и статистике примене, као и се извуку одређени закљзчци. Овакав посао су руске снаге вероватно већ урадиле, и то на основу најпотпунијих података. Истовремено, информације из отворених извора омогућавају да се схвате предности нове тешке БПЛ.

upotreba-ruske-bespilotne-letelice-inohodec-u-ratu© Министерство обороны Российской Федерации

Уопштено говорећи, беспилотна летелица Иноходец је показала своју способност да обавља дуге летове изнад противничке територије, тражи и открива циљеве и гађа их разним средствима. Предложена палета оружја такође показује своју ефикасност.

Међутим, постоје и објективна ограничења. Пре свега, претња од противничке противваздушне одбране. Ово би могло бити одговорно за смањење интензитета лета у периоду 2022–2023. године и њихово обнављање у последњим данима.

Није тајна да беспилотне летелице у овој класи нису тешка мета за савремене радаре и системе ПВО. Њихова употреба у области одговорности противваздушне одбране повезана је са великим ризицима. Зато је у таквим ситуацијама препоручљиво напустити летове дронова и користити друга ударна оружја. После сузбијања противваздушне одбране противника, беспилотне и посадне летелице могу се поново користити.

Управо сада можемо посматрати имплементацију такве логике. Тако је, после месец дана борбе, украјинска група у Курској области претрпела озбиљне губитке у опреми и, чини се, остала без противваздушне заштите. Захваљујући томе, Ваздушно космичке снаге Русије су успеле да нападну украјинске снаге не само оружјем дугог домета, већ и дроновима.

Такође треба обратити пажњу на учешће ових БПЛ у борби против украјинских беспосадних чамаца. Чамци на отвореном мору су прилично лака мета за ваздушне нападе и практично нису у стању да се бране. Разна импровизована решења у области ПВО, како је пракса показала, су неефикасна.

Борбени потеднцијал

Иноходец је тешка беспилотна летелица конструисана за извиђање и нападе по копненим и поморским површинским циљевима. Направљен је према нормалном аеродинамичком дизајну са репом у облику слова V и оптимизован је за дуге летове на средњим висинама.

Труп беспилотне летелице има дужину од 8 м и право крило распона од 16 м. У репном делу је уграђен клипни мотор од 115 коњских снага, који омогућава брзину крстарења до 200 километара на час. Трајање лета, у зависности од оптерећења, достиже 24 часа.

Дрон Иноходец опремљен је оптичко-електронским системом, који укључује камеру, термовизију и ласерски даљиномер-означавач циља. Уз његову помоћ врши се надзор и користе се одређене врсте оружја. Контролни систем дрона може да извршава команде оператера или да преузме неке од задатака пилотирања.

Његова носивост, према различитим изворима, може да достигне 180-200 килограма. Оружје је постављено на носаче испод трупа. Беспилотна летелица може да носи и користи модерне вођене бомбе калибра 25 и 50 килограма. Развијено је и неколико типова вођених ракета различите намене. На пример, на бази противтенковске ракете Корнет-Д створена је муниција ваздух-земља Х-БПЛА са дометом од најмање 10 километара.

Уз помоћ стандардног оружја, ова БПЛ може да погоди различите копнене и поморске површинске циљеве. Бомбе малог калибра су дизајниране да униште људство, незаштићену опрему и неутврђене структуре, а пројектил Х-БПЛ омогућава да се иста бори против тенкова.

Очигледно је да ће асортиман наоружања за Иноходец бити побољшан и проширен. Биће побољшане верзије постојећећег наоружања и нови производи са већим перформансама. Све ово ће се позитивно одразити на способности целог система беспилотних летелица.

Демонстрација способности

Руске Ваздушно космичке снаге су до данас стекле значајно искуство у коришћењу тешких беспилотних летелица Иноходец у борбеним условима, па чак и доступни подаци омогућавају да се извуку одређени закључци. Генерално, пракса потврђује да овај ваздухопловни систем показује потребан ниво перформанси и има све потребне могућности. Поред тога, дронови се успешно носе са функцијама које су им додељене.

Искуство коришћења БПЛ Иноходец као дела украјинског сукоба још једном наглашава важност избора правог оружја за конкретну ситуацију и задатак. Било који систем наоружања, укључујући и тешку беспилотну летелицу, треба користити када може да делује најбоље без увођења непотребних ризика. Ако се појаве претње, требало би да пређете на друге типове наоружања који су оптимални у тој ситуацији. Комбиновање различитих средстава и тактика на крају вам омогућава да постигнете најбоље резултате и елиминишете непотребне ризике.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *