RUSKI AVIONI TAKTIČKE AVIJACIJE, POTENCIJALNI NOSAČI BOMBI FAB-3000 SA UMPK

U materijalu Izvodljivost upotrebe strateških, dalekometnih i transportnih aviona kao nosača FAB-3000 sa UMPK, kao potencijalni nosači ovih bombi navode se Tu-160(M), Tu-95MS (MSM), Tu- 22M3 (M3M) dok su razmatrani i transportni avioni IL-76. Međutim, kao nosači ovih bombi razmatrani su i avioni taktičke odnosno frontovske avijacije.

Uzimajući u obzir masu i dimenzije FAB-3000-54 (u daljem tekstu FAB-3000), posebno u kombinaciji sa UMPK, izbor možda nije posebno veliki, međutim, postoje opcije. Prema otvorenim izvorima, lovcu-bombarderu Su-34 predviđena je uloga nosača FAB-3000 sa UMPK, ali počećemo ne od njega, već od aviona MiG-31K.

MIG-31K

Da, upravo bi MiG-31K potencijalno mogao da postane nosač FAB-3000 sa UMPK, jer je ova letelica već prilagođena za lansiranje hipersonične rakete kompleksa Kinžal, čija masa prelazi četiri tone, a prečnik joj je 1,2 metra. Za poređenje, masa FAB-3000 je oko tri tone, a prečnik je 1 metar. Postoji samo pristojna margina u smislu mase i dimenzija za UMPK.

ruski MiG-31 noćno poletanje© Министерство обороны Российской Федерации

Prednost MiG-31K je njegova sposobnost da ubrza do velikih brzina, što će omogućiti da se FAB-3000 sa UMPK baci na veće rastojanje, koliko to dozvoljava snaga dizajna UMPK.

Postoje i nedostaci – MiG-31K je, sudeći po tvrdnjama pilota, mnogo teže kontrolisati od aviona porodice Su-27. Moguće je da se ovaj nedostatak može nadoknaditi visokospecijalizovanom obukom pilota, usmerenom na rešavanje samo jednog zadatka – korišćenjem UMPK.

Pored toga, avioni MiG-31 se više ne proizvode – ispostavilo se da je to „neobnovljiv resurs“, međutim, i ovde su moguće opcije. Postoje i razmatranja mogućnost vraćanja iz skladišta bilo kog prizemljenog aviona, na primer, lovaca MiG-25 i MiG-31, ako su i dalje u odgovarajućem tehničkom stanju, i pretvaranja u visoko specijalizovane nosače vazdušnih bombi sa UMPK. Međutim, to je malo verovatno.

SU-34 (M)

Pretpostavka o mogućnosti korišćenja FAB-3000 sa UMPK iz aviona Su-34(M) zasniva se na informacijama o mogućoj upotrebi hipersoničnih raketa kompleksa Kinžal sa ovog aviona, slično onome što se sada dešava sa MiG-31K.

Su-34 ruski bomba© Министерство обороны Российской Федерации

I pored toga što ova sposobnost trenutno nije realizovana za Su-34, može se pretpostaviti da sama razrada ovog pitanja potencijalno govori o sposobnosti Su-34 da nosi naoružanje takve mase i dimenzija. Kao što je već rečeno, dimenzije i masa FAB-3000 su znatno manje od rakete Kinžal, pa je pitanje koje će dimenzije i masu imati UMPK za ovu avio-bombu.

Generalno, maksimalna nosivost Su-34 je impresivnih 12,5 tona, a sa 100% punjenja goriva – 10,4 tone, što potencijalno omogućava da Su-34 može da nosi dva FAB-3000 sa UMPK, ali je malo verovatno da postojeće podkrilne jedinice koje mogu da izdrže takvu masu bez modifikacija.

Teoretski, za Su-34 bi moglo da se napravi nešto poput „korzeta“, odnosno određenog držača pričvršćenog za sve nosače ili delove nosača za vešanje naoružanja i ravnomerno raspoređenog tereta od dve FAB-3000 sa UMPK preko uključenih nosača. Naravno, ovde se postavlja puno pitanja, na primer, da li je moguće napraviti jedan držač koji će koristiti i nosače ispod trupa, a da ne ometa rad krilne mehanizacije i izvlačenje/uvlačenje stajnog trapa. ? Kako će to uticati na aerodinamiku aviona?

naoružanje i nosivost Su-34© Министерство обороны Российской Федерации

Ili će biti dovoljno kombinovanje nosača ispod krila? Moguće je da nema smisla koristiti parove spoljnih nosača zbog minimalnog opterećenja koje se na njih može staviti – onda bi se na samim UMPK mogla implementirati mogućnost pričvršćivanja na dva unutrašnja podkrilna nosača?

S druge strane, Su-34 je sposoban da nosi dve PTB-3000 na podkrilnim nosačima– shodno tome, da li je moguće da je potrebno samo malo više „dobiti” nosivost za UMPK?

Postoje slike Su-34 sa tri PTB-3000 – pitanje je da li su prazni ili puni?

Brojni izvori govore o izuzetno ograničenoj upravljivosti Su-34 kada je priključen na dva PTB-3000. Najverovatnije će postavljanje jedne ili dva FAB-3000 sa UMPK takođe negativno uticati na sposobnost manevrisanja Su-34. Međutim, maksimalna pretnja avionu najverovatnije nastaje nakon ispuštanja tereta, posle čega će mu se manevarska sposobnost „vratiti“ i može da preduzme sve potrebne manevre da izbegne protivničke napade.

SU-24M

Kao i Su-34, frontovski bombarder Su-24 može da nosi dva PTB-3000, njegova ukupna nosivost je do 7 tona. Ovaj avion definitivno može da nosi tri FAB-1500, a moguće je da će moći u dve FAB-3000 sa UMPK ali posle određenih modifikacija. Pitanje je pre svrsishodnosti, na kraju krajeva, doba ovih aviona se bliži kraju.

Su-24 ruski© Министерство обороны Российской Федерации

SU-30SM I SU-35S

U materijalu Lekcije specijalne vojne operacije: multifunkcionalni sistemi naoružanja treba da dopunjuju visoko specijalizovana borbena vozila, autor je razmatrao mogućnost razvoja i proizvodnje pojednostavljenih, visoko specijalizovanih verzija savremenih, masovno proizvedenih borbenih aviona, kao što su Su-35S ili MiG- 35. Na primer, takve mašine bi se mogle koristiti posebno za bacanje vazdušnih bombi sa UMPK.

Su-30, Su-35, Su-24 let Rusi© Министерство обороны Российской Федерации

kada se radi po koordinatama, prema prethodno izviđanim ciljevima, avionima nije potrebna nikakva složena avionika, a njen trošak može biti značajan deo cene borbenog vozila. Pojednostavljene, visoko specijalizovane modifikacije borbenih aviona, na primer, konvencionalni Su-35S i Su-30SM, mogle bi da budu jeftinije, da se proizvode brže iu većim količinama, piloti za njih bi mogli da prođu ubrzanu obuku u cilju rešavanja jednog, ali važnog zadatka – vazdušne bombe za masovnu upotrebu sa UMPK.

Pored toga, smanjenje mase aviona zbog napuštanja dela avionike potencijalno bi omogućilo jačanje konstrukcije aviona, na primer, kako bi se povećao broj bombi kalibra 250, 500 i 1500 kilograma koje mogu istovremeno da ispune. koristiti, opremljen sa UMPK, ili da obezbedi mogućnost korišćenja FAB-3000 sa UMPK.

REZIME

U ovom trenutku, najverovatnije, ne postoje taktički avioni koji bi mogli da koriste FAB-3000 sa UMPK bez modifikacija. Istovremeno, nakon modifikacije, lovci-bombarderi MiG-31K i Su-34 (M) potencijalno bi mogli da dobiju ovu sposobnost. Dovedena je u pitanje mogućnost i izvodljivost modifikacija kako bi se obezbedila mogućnost upotrebe FAB-3000 sa UMPK sa frontalnih bombardera Su-24M.

Istovremeno, može se razmotriti stvaranje pojednostavljenih, visoko specijalizovanih verzija serijski proizvedenih savremenih borbenih aviona Su-35S i Su-30SM (konvencionalno Su-35U i Su-30SMU) sa dodatno ojačanim okvirom aviona, što će im omogućiti da koristi povećan broj vazdušnih bombi sa UMPK, a takođe će obezbediti mogućnost primene FAB-3000 sa UMPK.

0 komentara na “RUSKI AVIONI TAKTIČKE AVIJACIJE, POTENCIJALNI NOSAČI BOMBI FAB-3000 SA UMPK

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *