РУСКА НУКЛЕАРНА ПОДМОРНИЦА ЈАСЕН -М: Носач крстарећих и хиперзвучних ракета!

Андреј Млакар

Нападна нуклеарна подморница Казањ класе Јасен М која је испловила из Мурманска и кренула преко Аталнтика пут Кубе и Карипског мора главни је фокус западних медија јер је фактички носач хиперзвучне ракете Циркон.

Иако Министарство одбране Кубе тврди да ова подморница на нуклеарни погон нема ракете са нукеларним бојевим глава и да је у питању пријатељска посета, али многи у то не верују.

Нападна нукеларна подморница класе Јасен (Пројекат 855) представља најновију нападну нуклеарну подморницу руске ратне морнарице за 21. век.

Главна намена ове подморнице лов противничких подморница стратешких и тактичких, површинских бродова и других пловила и пројекцију борбене снаге на циљевима на копну.

Окарактерисане су као подморнице четврте генерације.

Њихова конструкција заснована је на класи подморница “Акула Прјекат 971 Штука и Алфа Прејакт 705 Лира.

Русија је ове подморница увела у оперативну потребу да би заменила нападне нуклеарне подморнице класе Акула и Оскар 2 пројакт 949А Антеј.

Развој нове класе нападних нуклеарних подморница започео је крајем 1970-тих година 20. века. Развој конструкције завршен је крајем 1980 тих у конструкционом бироу Малахит у Санкт Петербургу. Уследио је распад Совјетског Савеза, економска и финансијска кризаи пројекат је обустављен.

У западној литератури пројакет ове подморнице добио је назив класа “Северодвинск”.

Прва градња нове нападне нукеларне подморнице почела је 1993. године у бордоградилишту Севмаш. Уследио је недостатак финансијских средстава, а градња је у потпуности уништена. Године 1999. завршено је било 10 посто посла само.

Године 2003. поново су обезебђена била средства за наставак градње ове нуклеарне подморнице . Руски председник Владимир Путин преусмерио је значајна новчана средства на развој подморничарске флоте, али наредне 2004. године дошло је опет до успоравња градњњ јер је сав новац преусмерен на стратешке нуклеарне подморнице класе Бореј, које су добиле приоритет.

Јула 2009. свечано је започела градња друге подморнице. Управо то је била Казањ а ознака нове класе подморнице је Јасен -М или Пројекат 855М. Тадашњи врх Ратне морнарице Русије сматрао је да треба да се убрза градња подморница и да од 2011. године, сваке године по једна нападна нуклеарна подморница треба да уђе у оперативну употребу.

Од тога није било ништа па је чак и поринуће Северодвинска било неколико пута одлагано због техничких проблема.

Велики проблем била је и цена подморница класе Јасен М. Са милијарду долара завршила је на цифири од 1,6, док неки тврде чак и на 2 милијарде долара по подморници.

Основни погон нападне нукеларне подморнице Јасен М јесте водом хлађен нуклеарни реактортипа КМП. У питању је нуклеарни реактор четврте генерације који има животни век од 25 до 30 година. Заједно са помоћним погоном електромотором обезебђује брзину подморнице на површини од 20 чворова и под водом 35 чворова односно 37 на површини и 65 км на час под водом. У режиму такозвсане “тихе пловидбе” може да развије брзину од 28 чворова (51,8 км на час).

Труп подморнице класе Јасен М подељен је на девет водонепропусних одељења од тога четири су једна одељка, а пет дводелних.

Дужина ових подморница је 111 м, ширина трупа је 12 м. Површински депласман ових подморница је 9.500 тона, а подводни 13.800 тона.

Званична тестна дубина на коју је подморница заронила је 600 м

Посада броји 90 чланова.

Наоружање:

За противподморничку борбу подморница има тешка торпеда типа 65-67 који се лансирају из осам цеви калибра 650 мм и два калиба 533 мм. Укупно 10 торепних цеви кроз које се могу полагати и на дну лежеће мине. Торпедни апарати се иначе не налазе на прамцу него на боковима јер на прамцу се налази аутоматизовано-дигитални, активно-пасивни сонар.

Непоред испред командног моста налазе се вертикални лансери. У сваки је могуће сместири 4-5 ћелија са противподмроничким крстарећим ракетама П-800 Оникс и крстареће ракете фамилије Клуб С. Борбени комплет је 32 односно 47 ракета намењених за деловање по циљевима на мору и под површином мора.

Од 2021/2022 године на подморници класе Казањ инсталиране су и хиперзвучне противбродске ракете Циркон.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *