РУСИЈА СЕ СПРЕМА ЗА СКОРИ ДОЛАЗАК УКРАЈИНСКИХ Ф-16?! ПОСЛЕ СУ 35С И МИГ-31 РАКЕТА ВАЗДУХ- ВАЗДУХ ВЕЛИКОГ ДОМЕТА Р-37 УОЧЕНА И НА БОРБЕНОМ АВИОНУ СУХОЈ СУ-30СМ2

Андреј Млакафр

На видео прилогу риског државног информативног канала Известиа објавњен је снимак на коме се види борбени авион Сухој Су-30СМ2 који је наоружан ракетом ваздух ваздух великог домета 300 км.

Снимак из недавно објављеног видео снимка Министарства одбране Русије приказује вишенаменски ловац руске морнаричке авијације Су-30СМ2 (Б/Н “80” плави) наоружан са две ракете ваздух-ваздух средњег домета Р-77-1 и две ракете ваздух-ваздух дугог домета Р-37М.

Верује се да је снимак начињен у ваздухопловној бази САКИ на Криму где се налази 43. независна нападна ловачка ескадрила морнаричке авијације која је раније носила назив Гардијска и наоружана је борбеним авионима Su-30SM, Su-24M/MR.

Ракета Р-37

Ова ракета ваздух-ваздух позната је била и под НАТО кодним називом AA-X-13 Arrow коју је развила руска фабрика Вимпел, која је и направљена за ловце пресретаче другог долета МиГ-31.

Она представља нову фазу у развоју ракете Р-33 односно по НАТО номеклатури AA-9 Amos, чији је развој започео средином 1970 тих, када је требало одговорити на америчку ракету AIM-54 Phenix коју је носио амерички Ф-14 Томкет. Р-33 први пут виђена је на авиону МиГ-31 изнад обала Норвешке 1985. године.Р-37 је логични след развоја ракете која треба да дејствује по екстремно удаљеним циљевима на даљинама већим од 300 км. Пре свега ова ракета намењена је за обарање летећих радарских станица и извиђачких летелица.

Ракета се у почетној фази лета инерцијално, ажурирањем одговарајућих података током првог дела лета ракете. У другој фази из инерцијалног ракета прелази у полуактивно радарско самонавођење.Ракета је класичне конфигурације са четири правоугаона велика крила на средини тела и четири крмила на крају ракете.

Р-37 има дужину 4,2 , пречник тела 0,38 м и размах крмила 0,7 м. Маса лансирања ракете је 600 кг. Јачина бојеве главе је 60 кг парчадна. Погон ракете је ракетни мотор са чврстим горивом. Као главни носач ове ракете означен је био МиГ-31, али касније палета је раширена на Су-35С и Су-57.

У оперативној употреби Ваздушно космичких снага Русије ракета се налази од 1997. године.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *