RUSIJA SE SPREMA ZA SKORI DOLAZAK UKRAJINSKIH F-16?! POSLE SU 35S I MIG-31 RAKETA VAZDUH- VAZDUH VELIKOG DOMETA R-37 UOČENA I NA BORBENOM AVIONU SUHOJ SU-30SM2

Andrej Mlakafr

Na video prilogu riskog državnog informativnog kanala Izvestia objavnjen je snimak na kome se vidi borbeni avion Suhoj Su-30SM2 koji je naoružan raketom vazduh vazduh velikog dometa 300 km.

Snimak iz nedavno objavljenog video snimka Ministarstva odbrane Rusije prikazuje višenamenski lovac ruske mornaričke avijacije Su-30SM2 (B/N “80” plavi) naoružan sa dve rakete vazduh-vazduh srednjeg dometa R-77-1 i dve rakete vazduh-vazduh dugog dometa R-37M.

Veruje se da je snimak načinjen u vazduhoplovnoj bazi SAKI na Krimu gde se nalazi 43. nezavisna napadna lovačka eskadrila mornaričke avijacije koja je ranije nosila naziv Gardijska i naoružana je borbenim avionima Su-30SM, Su-24M/MR.

Raketa R-37

Ova raketa vazduh-vazduh poznata je bila i pod NATO kodnim nazivom AA-X-13 Arrow koju je razvila ruska fabrika Vimpel, koja je i napravljena za lovce presretače drugog doleta MiG-31.

Ona predstavlja novu fazu u razvoju rakete R-33 odnosno po NATO nomeklaturi AA-9 Amos, čiji je razvoj započeo sredinom 1970 tih, kada je trebalo odgovoriti na američku raketu AIM-54 Phenix koju je nosio američki F-14 Tomket. R-33 prvi put viđena je na avionu MiG-31 iznad obala Norveške 1985. godine.R-37 je logični sled razvoja rakete koja treba da dejstvuje po ekstremno udaljenim ciljevima na daljinama većim od 300 km. Pre svega ova raketa namenjena je za obaranje letećih radarskih stanica i izviđačkih letelica.

Raketa se u početnoj fazi leta inercijalno, ažuriranjem odgovarajućih podataka tokom prvog dela leta rakete. U drugoj fazi iz inercijalnog raketa prelazi u poluaktivno radarsko samonavođenje.Raketa je klasične konfiguracije sa četiri pravougaona velika krila na sredini tela i četiri krmila na kraju rakete.

R-37 ima dužinu 4,2 , prečnik tela 0,38 m i razmah krmila 0,7 m. Masa lansiranja rakete je 600 kg. Jačina bojeve glave je 60 kg parčadna. Pogon rakete je raketni motor sa čvrstim gorivom. Kao glavni nosač ove rakete označen je bio MiG-31, ali kasnije paleta je raširena na Su-35S i Su-57.

U operativnoj upotrebi Vazdušno kosmičkih snaga Rusije raketa se nalazi od 1997. godine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *