PRVO ALBANSKO OKLOPNO VOZILO KATEGORIJE MRAP “ŠOTA” Novi detalji

MRAP Šota nastao je na šasiji Ford F-550. U pitanju je vozilo poboljšane oklopne zaštite od streljačkog oružja, eksplozije mina i improvizovane eksplozivne naprave

Albanija je na nedavno održanom Sajmu naoružanja i vojne opereme prikazala svoje prvo oklopno vozilo kategorije MRAP pod imenom “Šota” koje prizvodi privatna kompanija “Timuk”.

Ovo je prvi puta da je Albanija od kada postoji kao država prikazala svoj produkt oklopnog vozila, pošto od 1945 godine uglavnom je nabavljala tenkove i oklopna vozila od Sovjetskog Saveza i Kine, a od ulaska u NATO od Italije i Nemačke.

Korak ka prvom albanskom oklopnom vozilu napravila je kompanija “Timuk” koja je poznata po pravljenju specijalizovanih vozila, remontu i nadogradnji, a prvo oklopno vozilo je novi iskorak ove susedne države.

Ono što je do sad poznato MRAP Šota nastao je na šasiji Ford F-550 koja je u obliku latiničnog slova “V”kako bi ublažilo eksploziju. U pitanju je vozilo poboljšane oklopne zaštite od streljačkog oružja, eksplozije mina i improvizovane eksplozivne naprave (IED).

Ono što je interesantno jeste da je vozilo projkat isključivo žena -inženjerki koje su se bavile konstrukcijom oklopnog vozila.

Kako je saopšteno MRAP “Šota” ima podršku Ministarstva odbrane Albanije, kako bi se smanjila nabavka vojne opreme iz inostranstva i da se podstakne razvoj domaće vojne opreme i naoružanja. Ono što je interesantno kompanija Timak je uglavnom proizvodila ambulantna vozila za Ukrajinu, a nije isključeno da će ovaj albanski MRAP krenuti put Ukrajine. Postoji patrolno i ambulantno oklopno vozilo.

U prvoj vesti o MRAP “Šota” nije bilo tehničkih detalja koji su obelodanjeni na Eurosatoriju:

MRAP ŠOTA ima dužinu 6,5 m, širine je 2,8 m i visine 2,1 m.

Ukupna težina vozila je 8 tona. Osnovnu posadu čine 2 člana vozač i komandir koji upravlja oružanom stanicom, a u unutrašnjost vozilima moguće je smestiti odeljenje od 8 vojnika.

Vozilo “Šota” kako je navedeno pokreće šestocilindrićni motor pd 6210 kubika.

Sistem vešanja obezbeđuje veoma dobre vozne karakteristike, poboljšanu vuču i smanjeno habanje guma.

Konstrukciji gledano vozilo ima ojačane šarke, samostojeće daske na ulazu u vozilo, ojačane blatobrane i zadnje branike koji mogu da izdrže prelazak preko različitih prepreka. Šota je opremljena i kukom za izvlačenje koja može da vuče vozilo do težine od 13 tona.

U unutrašnjosti, vozilo je opremljeno sedištima sa sigurnosnim pojasevima u četiri tačke sa mehanizmima za brzo otpuštanje. Sedišta vozača i komandira imaju sistem za ublažavanje eksplozije postavljen na pod, kao i podešavanje visine od 60 milimetara, podešavanje klizne šine od 160 milimetara, naslon za glavu i bočnu podršku za glavu i podešavanje ugla leđa. Sedišta za posadu su takođe opremljena sistemom za ublažavanje eksplozije, bočnom podrškom za telo i glavu i naslonima za glavu.

Šota je opremljena 2ran flet” sistemom na svim gumama i centralnim regulatorom pritiska.

Cela kabina, krov i pod vozila su zaštićeni od metaka i eksplozija. Zaštita je trenutno na nivou STANAG III. Šota ima oklop Armox Advanced 9mm armor, nivo zaštite BR7 koji je otporan na streljačku municiju kalibra 7,62×39mm. Vozilo na prednjoj strani, bočnim vratima i na bokovima ima balističko staklo debljine 56 mm i može biti oremljeno dodatnim oklopom radi veće zaštite.

Što se tiče protivminske zaštite ona kod “Šote” izgleda ovako:

2a – Pritisak eksplozije mine aktiviran pod bilo kojim položajem točka

2b – Eksplozija mine ispod centra

2c – 25kg TNT punjenje eksplozija bočno

3a – Pritisak eksplozije mine pod bilo kojim točkom

Zaštita od delova granata: eksolozija granate kalibra 155 mm na 80 metara ispred vozila.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *