Andrej Mlakar
Rat na Crnom moru uneo je novinu u pomorski rat, u pitanju je masovna upotreba porvšinskih i podvodnih autonomnih plovila -dronova u čemu je Ukrajina koja je imala skoro zanemarljive efektive unela revoluciju, što je nateralo rusku mornaricu da počne iznalaziti nove načine odbrane.
Prva je logično iskorak napravila Crnomorska flota. Naime uočeno je bilo da patrolni brodovi i raketne korvete bez obzira na svoju siluetu i moćno artiljerijsko naoružanje i nisu toliko efikasni protiv ukrajinskih površinskih i podvodnih dronova, da su morali da se iznađu novi načini zaštite.
Tako je Crnomorska flota u operativnu upotrebu vratila protivpodmorničke letelice Berijev BE-12 koji su dobili novu ulogu osmatrača da velikim daljinama. Nekada su tragali za podmornicama a sada za površinskim dronovima koji sve učestalije se kreću iz zone Odese i Odeskog džepa prema Krimu.
About 10 crews of Ka-29, Ka-27PL/PS shipboard helicopters of the mixed helicopter regiment of the Baltic Fleet performed tasks to search and destroy surface targets and submarines of the conditional enemy.https://t.co/fu5ptpnhVj pic.twitter.com/18YrKqENNa
— Massimo Frantarelli (@MrFrantarelli) February 13, 2024
Zbog učestalih napada, Crnomorska flota je morala sve svoje površinske brodove i podmornice da pomeri u svoju luku Novorosijsk, dok je na Krimu pojačana vazduhoplovna komponenta koju osim aviona Berijev BE-12 počeli da se masovno upotrebljavaju protivpodmornički helikopteri Kamov Ka-27PL/PS i K-29 koji su imali značajnog uspeha u obuzdavanju ukrajinskih napada sa mora.
Ovim putem krenula je i druga flota iz zatvorenog mora na koje izlazi Rusija, a to je Baltička flota koja je i sama krenula od kada se Finska pridružila NATO-u i Švedska koja je na samom ulasku u Alijansu intenzivno krenula da se obučava za rat protiv pomorskih dronova.
Tako su nedavno obuku iz eliminacije pomorskih dronova imale posade protivpodmorničkih helikoptera KAMOV KA-27 i KA-29 mornaričke avijacije Baltičke flote.
Kako je navelo rusko ministarstvo odbrane u vežbi je učestvovalo 10 posada protivpodmorničkih helikoptera KA-27, KA-27 PS i KA-29.
Kako je navedeno posade su uvežbavale taktičke radnje potragu i elimenacija površinskih ciljva i otkrivanje podmornica na Baltiku.
Helikopterske posade izvele su udare iz helikoptera pojedinačno i u parovima na vodi.
” U vežbu je bilo uključeno letačko i inžinjerijsko osoblje mešovitog helikopterskog puka pomorske avijacije Baltičke flote, kao i stručnjaci za logistiku i veze. Osnovni ciljevi bili su unapređenje letačke obuke i borbene upotrebe vazduhoplovnih veština od strane posada, kao i unapređenje profesionalnih veština pilota.
“Posade su vršile potragu za podmornicama pomoću spuštenih hidroakustičkih plovaka, gađanje nadvodnih i podvodnih ciljeva, uvežbavanje elemenata manevrisanja u toku vazdušne borbe, traganje i spasavanje posada brodova i aviona i druge elemente borbene obuke. Piloti mornaričke avijacije su sve zadatke borbene obuke obavljali i danju i po mraku. Izvedeno je više od 20 naleta za borbenu obuku i podršku traganja i spasavanja”, kaže se u saopštenju Ministarstva odbrane Rusije.
Inače Rusija je ponovo od novembra 2023 godine reafirmisala upotrebu protivpodmorničkih helikoptera u ratu protiv ukrajinskih dronova .
Više nije bilo podmornica, ali bilo je autonomnih površinskih plovila, koje ukrajinska ratna mornarica intenzivno koriste nad Crnim morem.
Protivpodmornički helikopteri
Helikopter Kamov KA-27PS poznat je i kao KA-28 (izvozna verzija) koju je u svom naoružanju imalo i RV i PVO JNA, a bili su bazirani na obali za protivpodmorničku borbu jednica Ratne moranrice. Godine 2000 ove letelice koje su preživele bombardovanje su prizmeljeni.
Ova verzija helikoptera zadržala je i kao prethodnik KA -25 koaksijalni rotor koji se može rasklapati radi smeštaja letelice u brodski hangar. Verzija KA-27 prvi let imala je decembra 1974. Ova verzija helikoptera imala je dovjaku ulogu. Osim protivpodmorničke borbe helikopteri KA-27 PS iali su i ulogu traganja i spasavanja na moru. Zbog toga ovi helikopteri su imali dodatne rezervoare za govrivo na bokovima trupa letelice, plovke za prinudno sletanje na morsku površinu i dizalicu nosivosti 300 kg. Osim toga ove letelice su imale još jednu namenu, a to je bilo leteća osmatračka platforma kako bi na otkrivene ciljeve na moru navodili jurišnuavijaciju pre svega SU-24M
U odnosu na KA-27 ubrzo se početkom 1980 tih pojavio plaubni desantno borbeni helikopter KA-29 za udar po protivničkim snagama na moru i kopnu i podrška moranričko-desantnoj pešadiji prilikom iskrcavanja desanta na obalu.
Kako je u literaturi navedeno vatrena moć helikoptera Kamov Ka-29 optimizovana je za upotrebu do 5 km udaljenosti letelice od mete napada. Glavno naoružanje helikoptera su saćasti lanseri nevođenih raketnih zrna kalibra 57 mm, dva mitraljeza u gondoli kalibra 7,62 mm sa 1.700 metaka i top kalibra 30 mm 2A42 kalibra 30mm sa 250 granata.
Posadu helikoptera čine dva člana posade pilot i navigator-operator oružanih sistema. Kabina ovog helikoptera je zaštićena je oklopom.
Inače ovi helikopteri imaju i radarski sistem za rano upozoravanje. I ova vrsta helikoptera je osposobljena da bude leteće radarsko mesto. Ova verzija je poznata pod oznakom KA-29 RLD, što se retko sreće jer svi ovu letelicu znaju kao Kamov K-31. Civilne verzije su poznate i kao KA-32 koji od nedavno koristi i Srbija za gašenje požara.
Helikopter ima dužinu 12,25 m, visinu 5,40 m, a prečnik glavnog rotora 15,90 m.
Masa prazne letelice je 6.100 kg, a normalna u poletanju 11.000 kg, a maksimalna 12.600 kg.
Trtenutno Kamovi Ka-29 imaju saćaste B8V20-A sa NRZ 80mm i kontejnere UPK sa topovima GŠ 23mm. Nemaju NRZ 57mm i top 30mm. Ne koriste ni gondolu GUV sa mitraljezima 12,7mm ili 7,62mm.
Nekada su ruski brodovi imali opasan mitraljez Kaštan, a sa strane su bile lansirne rakete koje su se automatski uključivale za borbu ukoliko bi se neprijateljsko plovilo približilo. Gledao sam snimak borbe onog potopljenog Ivanoveca sa dronovima i čini mi se po paljbi da nisu imali ova oružja. Zna li neko stručan nešto više o ovome?
Očigledno da je obuka Crnomorske flote kilava jer su danas potopili još jedan veći brod . Tako bezvezno traćenje resursa je u najblazu ruku izdajničko .