Андреј Млакар
Рат на Црном мору унео је новину у поморски рат, у питању је масовна употреба порвшинских и подводних аутономних пловила -дронова у чему је Украјина која је имала скоро занемарљиве ефективе унела револуцију, што је натерало руску морнарицу да почне изналазити нове начине одбране.
Прва је логично искорак направила Црноморска флота. Наиме уочено је било да патролни бродови и ракетне корвете без обзира на своју силуету и моћно артиљеријско наоружање и нису толико ефикасни против украјинских површинских и подводних дронова, да су морали да се изнађу нови начини заштите.
Тако је Црноморска флота у оперативну употребу вратила противподморничке летелице Беријев БЕ-12 који су добили нову улогу осматрача да великим даљинама. Некада су трагали за подморницама а сада за површинским дроновима који све учесталије се крећу из зоне Одесе и Одеског џепа према Криму.
About 10 crews of Ka-29, Ka-27PL/PS shipboard helicopters of the mixed helicopter regiment of the Baltic Fleet performed tasks to search and destroy surface targets and submarines of the conditional enemy.https://t.co/fu5ptpnhVj pic.twitter.com/18YrKqENNa
— Massimo Frantarelli (@MrFrantarelli) February 13, 2024
Због учесталих напада, Црноморска флота је морала све своје површинске бродове и подморнице да помери у своју луку Новоросијск, док је на Криму појачана ваздухопловна компонента коју осим авиона Беријев БЕ-12 почели да се масовно употребљавају противподморнички хеликоптери Камов Ка-27ПЛ/ПС и К-29 који су имали значајног успеха у обуздавању украјинских напада са мора.
Овим путем кренула је и друга флота из затвореног мора на које излази Русија, а то је Балтичка флота која је и сама кренула од када се Финска придружила НАТО-у и Шведска која је на самом уласку у Алијансу интензивно кренула да се обучава за рат против поморских дронова.
Тако су недавно обуку из елиминације поморских дронова имале посаде противподморничких хеликоптера КАМОВ КА-27 и КА-29 морнаричке авијације Балтичке флоте.
Како је навело руско министарство одбране у вежби је учествовало 10 посада противподморничких хеликоптера КА-27, КА-27 ПС и КА-29.
Како је наведено посаде су увежбавале тактичке радње потрагу и елименација површинских циљва и откривање подморница на Балтику.
Хеликоптерске посаде извеле су ударе из хеликоптера појединачно и у паровима на води.
” У вежбу је било укључено летачко и инжињеријско особље мешовитог хеликоптерског пука поморске авијације Балтичке флоте, као и стручњаци за логистику и везе. Основни циљеви били су унапређење летачке обуке и борбене употребе ваздухопловних вештина од стране посада, као и унапређење професионалних вештина пилота.
“Посаде су вршиле потрагу за подморницама помоћу спуштених хидроакустичких пловака, гађање надводних и подводних циљева, увежбавање елемената маневрисања у току ваздушне борбе, трагање и спасавање посада бродова и авиона и друге елементе борбене обуке. Пилоти морнаричке авијације су све задатке борбене обуке обављали и дању и по мраку. Изведено је више од 20 налета за борбену обуку и подршку трагања и спасавања”, каже се у саопштењу Министарства одбране Русије.
Иначе Русија је поново од новембра 2023 године реафирмисала употребу противподморничких хеликоптера у рату против украјинских дронова .Више није било подморница, али било је аутономних површинских пловила, које украјинска ратна морнарица интензивно користе над Црним морем.
Противподморнички хеликоптери
Хеликоптер Камов КА-27ПС познат је и као КА-28 (извозна верзија) коју је у свом наоружању имало и РВ и ПВО ЈНА, а били су базирани на обали за противподморничку борбу једница Ратне моранрице. Године 2000 ове летелице које су преживеле бомбардовање су призмељени.
Ова верзија хеликоптера задржала је и као претходник КА -25 коаксијални ротор који се може расклапати ради смештаја летелице у бродски хангар. Верзија КА-27 први лет имала је децембра 1974. Ова верзија хеликоптера имала је довјаку улогу. Осим противподморничке борбе хеликоптери КА-27 ПС иали су и улогу трагања и спасавања на мору. Због тога ови хеликоптери су имали додатне резервоаре за говриво на боковима трупа летелице, пловке за принудно слетање на морску површину и дизалицу носивости 300 кг. Осим тога ове летелице су имале још једну намену, а то је било летећа осматрачка платформа како би на откривене циљеве на мору наводили јуришнуавијацију пре свега СУ-24М
У односу на КА-27 убрзо се почетком 1980 тих појавио плаубни десантно борбени хеликоптер КА-29 за удар по противничким снагама на мору и копну и подршка моранричко-десантној пешадији приликом искрцавања десанта на обалу.
Како је у литератури наведено ватрена моћ хеликоптера Камов Ка-29 оптимизована је за употребу до 5 км удаљености летелице од мете напада. Главно наоружање хеликоптера су саћасти лансери невођених ракетних зрна калибра 57 мм, два митраљеза у гондоли калибра 7,62 мм са 1.700 метака и топ калибра 30 мм 2А42 калибра 30мм са 250 граната.
Посаду хеликоптера чине два члана посаде пилот и навигатор-оператор оружаних система. Кабина овог хеликоптера је заштићена је оклопом.
Иначе ови хеликоптери имају и радарски систем за рано упозоравање. И ова врста хеликоптера је оспособљена да буде летеће радарско место. Ова верзија је позната под ознаком КА-29 РЛД, што се ретко среће јер сви ову летелицу знају као Камов К-31. Цивилне верзије су познате и као КА-32 који од недавно користи и Србија за гашење пожара.
Иначе борбени хеликоптери Камов КА-27ПЛ имају два мотора Климов ТВ3-117В јачине 1.645kW односно 2.205 КС сваки. Максималну брзину коју остварује овај хеликоптер је 250 км/х, максимална брзина крстарења 230 км/х. Плафон лета максимални 5.000 м. Максимални долет Камова је 800 км, а максимално време трајања лета 4 сата и 30 минута.
Хеликоптер има дужину 12,25 м, висину 5,40 м, а пречник главног ротора 15,90 м.
Маса празне летелице је 6.100 кг, а нормална у полетању 11.000 кг, а максимална 12.600 кг.
Trtenutno Kamovi Ka-29 imaju saćaste B8V20-A sa NRZ 80mm i kontejnere UPK sa topovima GŠ 23mm. Nemaju NRZ 57mm i top 30mm. Ne koriste ni gondolu GUV sa mitraljezima 12,7mm ili 7,62mm.
Некада су руски бродови имали опасан митраљез Каштан, а са стране су биле лансирне ракете које су се аутоматски укључивале за борбу уколико би се непријатељско пловило приближило. Гледао сам снимак борбе оног потопљеног Ивановеца са дроновима и чини ми се по паљби да нису имали ова оружја. Зна ли неко стручан нешто више о овоме?
Očigledno da je obuka Crnomorske flote kilava jer su danas potopili još jedan veći brod . Tako bezvezno traćenje resursa je u najblazu ruku izdajničko .