Андреј Млакар
На друштвеним мрежама освануо је снимак употребе ракетног система противваздушне одбране С-300В (СА-12 Гиант) који лансира своју противваздушну и антибалистичку ракету великог домета 9М82.
Снимак је начињен на првој линији фронта што указује да су Руси почели масовно да користе ове ракете за пресртање тактичких балистичких ракета ATACMS које су САД као војну помпћ дале Кијеву.
Ради се о ракетама које се испаљују из ракетног система HIMARS и MLRS М-270 и домета су 300 км.
На снимку се види противбалистичка ракета великог домета 9М82 која је дугачка 10 метара и има пречник 0,85 м. Брзина пројектила је 2.400 метара у секунди. Ова ракета је иначе намењена за гађање авона, крстарећих и балистичких ракета на дометима до 100 км и висинама до 32 км.
Ракета 9М82 има бољи погон и знатно већу брзину па је намењена за уништавање оперативно-тактичких ракета на даљинама 35-40 км, чија је брзина 3.000 м/с, као и других малогабаритних брзих циљева на висинама до 30 км. Висока прецизност одређивања тренутка активирања бојеве главе се постиже обезбеђивањем потпуне информације о параметрима у сусрету са циљем, укључујући брзину ракете и циља, њихов узајамни положај оса, правац потиска, угао сусрета, висину тачке сусрета и тип циља. Упаљач бира оптимални режим рада зависно од конкретних услова ради постизања максималне ефикасности.
Постоји и усавршена верзија ове ракете 9М82 која се користи на ракетним системима Антеј 2.500 и С-300ВМ.Нове ракете 9М82М и 9М83М чије су маса, димензије исте као и код претходних ракета, међутим ове модернизоване ракете имају знатно већи домет и убојну моћ и користе се против свих нестратегијских балистичких и аеробалистичких ракета. Маневарске особине омогућују употребу против високоманеварских циљева. Према мишљењу конструктора Антеј-2500 може да уништи бојеву главу ракете која се лансира са одаљености од 2.500 км
Čini se ili je prvi projektil pogodio cilj?