MQ-4C TRITON -ОСМАТРАЧ МОРА И ОКЕАНА: Шта знамо о морнаричкој стратешкој беспилотној летелици која је пала у Црно море!

MQ-4C Triton је америчка стратешка беспилотна летелица за осматрање великих морнаричких пространстава. Настала је као дериват извиђачке беспилотне летелице RQ-4 Global Hawk, чији је Тритон заправо млађи брат .

Northop Grumman је MQ-4C Triton развио за потребе америчке морнарице као стратешког извиђача за осматрање са великих висина. Америчка морнарица намерава да набави 68 MQ-4C Triton за обављање осматрачких мисија, заједно са поморским патролним авионом П-8 Посејдон.

У односу на свог претходника RQ-4, морнаричка верзија MQ-4C има ојачања на трупу и на крилу, такође системе за убрзавање и заштиту од грома који омогућавају овој стратешкој беспилотној летелици да се спусте кроз слојеве облака и добије ближи поглед на бродове и друге циљеве на мору и обалном делу.

Тритон је опремљен модуларним пакетом електронских мера подршке (ЕСМ), сличним оном који се користи на Lockheed EP-3, за пасивно откривање и класификацију слабих радарских сигнала.

Стратешки извиђач MQ-4C Triton као и његов претходник RQ-4 Global Hawk настали су у компанији Northop Grumman. MQ-4C Triton је први пут полетео 22. маја 2013. године, а 2018 године формално је ушао у службу.

Ова летелица има значајан пакет сенозора који омогућавају кружно осматрање и перспективу комплетне зоне око 360 степени око саме летелице. Структура ове стратешке беспилотне летелице омогућава издржљивост, брзину и оперативну флексибилност.

Димензије летелица коју опслужује петочлана посада у земаљској станици: оператер беспилотне летелице, тактички координатор, два оператера корисног терета и координатор прикупљања обавештајних информација су следеће: 14,5 м је дужина, распон крила 39,9 м, висина 4,7 м, максимална маса 14,6 тона. Максимална висина лета Тритона је 50.000 стопа или 15.240 м што је знатно више од летелица комерцијалне авијације или беспилотних летелица које лете на средњим висинама. Летелица може да остане максимално 24 часа. Живoтни век ове стратешке беспилотне летелице је 51.000 радних часова.

Стални надзор омогућава са MQ-4C Triton предвиђање понашања противника и омогућава боље планирање побољшавајући заједничке војне одговоре и операције без ризика по животе посаде летелице.

Уграђени сенозори омогућавају опитмално коришћење опреме и добијање квалитетних података.

Погон ове стратешке беспилотне летелице је турбовентилаторски мотор Rolls-Royce AR-3007 који омогућава максималну брзину од 600 км на час.

Од постизања ране оперативне способности у мају 2020. године, Пацифичка флота америчке морнарице користи Тритон у зони одговорности америчке Индо-пацифичке команде за спровођење ISR&T мисија, акумулирајући скоро 5.000 оперативних сати летења. Тритон од 3. августа 2023. представља најнапреднију поморску ИСР&Т способност америчке морнарице. Прве беспилотне летелице распоређене су биле на острву Гуам у бази Андерсон као испомоћ у прикупљању обавештајних информација у индо-пацифичком басену.

Америчка морнарица ће стратешке беспилотне летелице MQ-4C Triton распоредити и у 7., 6. и 5. флоти, с тим да 7. флота покрива зону Пацифика, 6. флота Медитеран и 5. флота Персијски залив, све зоне деловања америчке морнарице на најнеуралгичнијим тачкама.

Планирано је да се MQ-4C Triton користи са морнаричким патролним авионима P-8 Poseidon.

Осим америчке морнарице MQ-4C Triton прављен је и за Краљевско аустралијско ратно ваздухопловство. Аустралијанци користе ову стратешку беспилотну летелицу у саставу 9. пука који је стациониран у бази Единбург у јужној Аустралији.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *