MQ-4C TRITON NOVA AMERIČKA OSMATRAČKA PLATFORMA ZA IZVIĐANJA OBALA LIBIJE, GAZE, IZRAELA, LIBANA I SIRIJE

Andrej Mlakar

Nova igračka pojavila se na nebu iznad istočnog dela Mediterana kako bi pratila dešavanja uz obale Sirije, Libana, Izraela, Gaze sve do Sinaja, ali i uz istočnu obalu Libije, koja je zbog Rusa u fokusu američkih planera.

Dok RQ-4 Globalhawk pretežno osmatra zonu Crnog mora, polustrvo Krim i istočnu obalu Rusije, za to vreme MQ-4 Triton osmatra istočnu obalu Mediterana.

Inače obe ove strateške bespilotne letelice poleću iz vazduhoplovne baze Sigonela na Siciliji.

Poznavaoci prilika, koji prate operativni rad obe strateške bespilotne letelice čini se da su američko ratno vazduhoplovstvo USA Air Force i američka mornarica US Navy razdelili operativne zone delovanja strateških bespilotnih letelica.

Dok RQ-4 Globalhawk deluje iznad Crnog mora i istočne Evrope prema potrebama, za to vreme MQ-4 Triton pokriva zonu kompletnog Mediterana posebno obala severne Afrike i kompletnog istočnog Mediterana.

MQ-4 Triton je strateška izviđačka bespilotna letelica koju je razvila američka mornarica za izviđanje sa velikih visina. Ovaj strateški izviđač kao i njegov prethodnik nastao je u kompaniji Northrop Grumman.

Strateška bespilotna letelica MQ-4C Triton namenjena je za prikupnjanje obaveštajnih podataka, osmatranje i nadzor meta u realnom vremenu nad ogromnim okeanskim i obalnim regionima. Napravljen za američku mornaricu i Kraljevsko australijsko vazduhoplovstvo.

Australijanci koriste ovu stratešku izviđačku bespilotnu letelicu u sastavu 9 puka koji je stacioniran u bazi RAAF Edinburgh, u južnoj Australiji.

Tritonov paket senzora koji su ugrađeni u letelicu može da osmatra kružno kompletnu zonu od 360 stepeni oko same letelice. Struktura ove bespilotne letelice omogućava veliki domet, izdržljivost, brzinu, operativnu fleksibilnost.

Kako navodi kompanija Northrop Grumman konstantni nadzor ovom letelicom omogućava predviđanje ponašanja protivnika i omogućava bolje planiranje, uveliko poboljšavajući zajedničke vojne odgovore i operacije bez rizika po živote posade na ratnim brodovima sopstvenih snaga.

Maksimalna visina leta ove bespilotne letelice je 15.240 m, što je znatno više nego što je maksimalna visina leta komercijalnih-putničkih aviona.

Letelicu odlikuje i izdržljivost, jer u vazduhu može da ostane maksimalno 24 časa, a ugrađeni senzori omogućavaju optimalno korištenje i dobijanje kvalitetnih podataka.

MQ-4C Triton od maja 2020 operatvin koristi Pacifička flota američke mornarice za izviđanje i prikupljanje podataka za potrebe Pacifičke komande američke moranrice. Ova letelica za potrebe ove komande prikupila je više od 5.000 operativnih sati leta.

Prve letelice bile su raspoređene na ostrvu Guam u bazi Anderson, a raspoređeni su u sastavu 5. flote koja pokriva Persijski zaliv, 7. flota Pacifik i 6. flota Mediteran.

MQ-4C konstrukcijski su zasnovani na provernoj platformi RQ-4 Global Hawk čiji korisnik je United States Air Force (USAF). U odnosu na svog prethodnika RQ-4, mornarička verzija MQ-4C ima ojačanja na trupu aviona i krilu. Takođe ima sisteme za odmrzavanje i zaštitu od groma, koji mu omogućavaju da se spusti kroz slojeve oblaka i dobije bliži pogled na brodove i druge ciljeve na moru ili u obalnom delu.

Predviđeno je da se ova izviđačka platforma koristi u kombinaciji sa mornaričkim patrolnim avionima P-8A .

Taktičko tehnički podaci

Dimenzije: dužina 14,5 metara, raspon krila 39,9 metara, visina 4,7 metara;

Maksimalna težina: 14.628 kilograma

Pogon: turboventilatorski motor: Rolls-Royce AE3007H

Maksimalna brzina: 600 km/h

Maksimalna visina leta: 15.240 m

Posada: 5 u zemaljskoj stanici (operater bespilotne letelice, taktički koordinator, 2 operatera korisnog tereta, koordinator prikupljanja obaveštajnih informacija).


Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *